A******** D* P********** N** 3* S****** - R****** P** V*****
ReclamantM********* M******
PârâtAdmite cererea principală formulată de reclamanta pârâtă Asociaţia de proprietari nr.31 George Enescu, împotriva pârâtului-reclamant M********* M******. Admite cererea reconvenţională formulată de pârâtul-reclamant M********* M****** împotriva reclamantei-pârâte Asociaţia de proprietari nr.31 George Enescu. In temeiul art. 271 si 273 C.proc.civ., ia act de tranzacţia intervenită între părţi după cum urmează: 1. Debitorul M********* M****** recunoaşte si accepta debitul pretins prin acţiune de către Asociaţia de Proprietari nr. 31 George Enescu în suma de 25.848.36 Lei din care 14.293,36 Lei reprezentând cheltuieli comune restante si 1 1.555 lei reprezentând penalităţi de întârziere pe perioada iulie 2008 - ianuarie 2013. Din suma totala de 14.536,94 lei penalităţi de întârziere cu care figurează numiţii pârâtul-reclamant M********* M****** în evidentele Asociaţiei de Proprietari s-a scăzut suma de 2.981,94 lei reprezentând pretenţii cerute prin reconvenţională. 2. Creditoarea Asociaţia de Proprietari nr. 31 George Enescu, prin Comitetul executiv, mandatează Preşedintele să accepte eşalonarea debitului în suma de 25.848,36 lei pe o perioada de 5 ani (60 luni), începând de la data pronunţării Hotărârii de consfinţire a tranzacţiei, respectiv cate o rata lunara de 430 (patrusutetreizeci) lei plus cheltuielile din luna curentă, situaţie în care nu se vor mai percepe penalităţi curente iar in cazul în care numitul Mironovici Mihaita nu achită 2 (doua) transe lunare consecutive, accepta executarea silita pentru întreaga sumă datorata asociaţiei. Odată cu consfinţirea tranzacţiei părţile renunţa la cheltuielile de judecata. Cheltuielile judiciare constând în diferenţa de onorariu, în cuantum de 880 lei, pentru care pârâtul-reclamant M********* M****** a beneficiat de ajutor public judiciar, rămân în sarcina statului. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 19.04.2013.
Hotarare 2795/2013 din 19.04.2013În baza art. 242 alin.2 C.proc.civ. suspendă judecata cauzei având ca obiect „pretenţii” formulată de reclamanta Asociaţia de proprietari nr. 31 Suceava, în contradictoriu cu pârâtul M********* M******. Cu drept de recurs separat, pe toată durata suspendării. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 1.03.2013.
Incheiere suspendare din 01.03.2013Având în vedere susţinerile apărătorului pârâtului potrivit cărora există posibilitatea stingerii litigiului pe cale amiabilă, Pentru a da posibilitatea pârâtului să se prezinte în instanţă, D I S P U N E Amână judecarea cauzei la data 01 martie 2013, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 25 ianuarie 2013.
Incheiere de sedinta din 25.01.2013Reţine pentru soluţionare cererea de ajutor public judiciar formulată de reclamantul M********* M******. Amână cauza pentru a fi soluţionată cererea de ajutor public judiciar.
Ia act că reclamantul M********* M****** a formulat cerere de ajutor public judiciar. Pentru a fi soluţionată cererea de ajutor public judiciar : Se va emite adresă către Primăria Suceava-Serviciul de Autoritate Tutelară să efectueze o anchetă socială din care să rezulte starea materială a petentului. Se va emite adresă către D.G.F.P Suceava să ne comunice veniturile petentului.
Încuviinţează diferenţa de onorariu în cuantum de 880 lei aferent raportului de expertiză contabilă şi pune în vedere pârâtului să facă dovada achitării acestuia. Amână judecarea cauzei la data de 02 noiembrie 2012, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică azi 28 septembrie 2012.
Se va reveni cu adresă către expert Colesa Adriana să procedeze la efectuarea expertizei, conform obiectivelor stabilite, sub sancţiunea amendării. Amână judecarea cauzei la data de 28 septembrie 2012, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică azi 22 iunie 2012.
Se va reveni cu adresă către expert Colesa Adriana să procedeze la efectuarea expertizei, conform obiectivelor stabilite. Se va reveni cu adresă către expert Radianov Vanda pentru a depune la dosar raportul de expertiză, cu menţiunea că pârâtul a achitat diferenţa de onorariu.
Se va emite adresă către expert Colesa Adriana să procedeze la efectuarea expertizei, conform obiectivelor formulate de pârât, respectiv : - să se stabilească defalcat pe categorii de consum (apă rece, apă caldă, energie termică) cheltuielile restante pentru perioada iulie 2008-august 2010 şi apoi până în prezent, respectiv octombrie 2011; - să se calculeze defalcat pe categorii de consum (apă rece, apă caldă şi energie termică) pentru aceleaşi perioade penalităţile de întârziere. Pune în vedere pârâtului-reclamant M********* M****** să achite diferenţa de onorariu aferentă expertizei specialitatea construcţii, în cuantum de 600 lei. Se va reveni cu adresă către expert Radianov Vanda pentru a depune la dosar raportul de expertiză.
Admite cererea de înlocuire formulată în cauză de către expert Codău Stelian. Prin tragere la sorţi, în temeiul art. 202 C.proc.civ, numeşte pentru efectuarea expertizei contabile pe expert Colesa Adriana. Onorariul provizoriu în sumă de 500 lei achitat de către pârâtul-reclamant M********* M****** în contul expertului Codău Stelian, va fi transferat din contul acestuia în contul expertei Colesa Adriana. Încuviinţează decontul solicitat de expert Radianov Vanda. Pune în vedere pârâtului-reclamant M********* M****** să achite diferenţa de onorariu aferentă expertizei specialitatea construcţii, în cuantum de 600 lei. Se va reveni cu adresă către expert Radianov Vanda să procedeze la efectuarea expertizei, conform obiectivelor ce au fost stabilite. Se va emite adresă către expert Colesa Adriana să procedeze la efectuarea expertizei, conform obiectivelor formulate de pârât, respectiv : - să se stabilească defalcat pe categorii de consum (apă rece, apă caldă, energie termică) cheltuielile restante pentru perioada iulie 2008-august 2010 şi apoi până în prezent, respectiv octombrie 2011; - să se calculeze defalcat pe categorii de consum (apă rece, apă caldă şi energie termică) pentru aceleaşi perioade penalităţile de întârziere.
Se va reveni cu adresă către expert Radianov Vanda să procedeze la efectuarea expertizei, conform obiectivelor ce au fost stabilie. Ia act de împrejurarea că s-a renunţat la cererea de ajutor public judiciar formulată pentru plata onorariului provizoriu aferent expertizei contabile. Se va emite adresă către expert Codău Stelian să procedeze la efectuarea expertizei, conform obiectivelor formulate de pârât, respectiv : - să se stabilească defalcat pe categorii de consum (apă rece, apă caldă, energie termică) cheltuielile restante pentru perioada iulie 2008-august 2010 şi până în prezent; - să se calculeze defalcat pe categorii de consum (apă rece, apă caldă şi energie termică) pentru aceleaşi perioade a penalităţilor de întârziere.
Se va emite adresă către expert Radianov Vanda să procedeze la efectuarea expertizei, conform obiectivelor stabilite de către instanţă, respectiv : - să se precizeze dacă s-au realizat lucrări de hidroizolaţie pe acoperişul blocului T49, situat în Bdul G. Enescu, nr. 31, sc. A. - în caz afirmativ, să se menţioneze contravaloarea lucrărilor efectuate (cu indicarea separată a costurilor privind manopera şi materialele de construcţii) - să se determine costurile minime necesare pentru realizarea lucrării; - să se stabilească dacă ap. nr. 23 al pârâtului- reclamant M********* M****** a înregistrat, în 2010, distrugeri ca urmare a infiltraţiilor (la tavan, pereţi, instalaţie electrică), iar în caz afirmativ, să se determine contravaloarea reparaţiilor acestora. Ia act de împrejurarea că s-a formulat cerere de ajutor public judiciar. În ce priveşte cererea de disjungere, instanţa s-a pronunţat deja.
Acordă termenul solicitat de apărătorul pârâtului-reclamant în vederea achitării onorariului provizoriu şi formulării obiectivelor pentru expertiză.
În temeiul art.167 Cod procedură civilă, încuviinţează proba cu înscrisuri pentru ambele părţi. În temeiul art.167 Cod procedură civilă, încuviinţează proba cu expertiza contabilă şi proba cu expertiza construcţii, solicitate de pârât. Prin tragere la sorţi, în temeiul art. 202 C.proc.civ. numeşte pentru efectuarea expertizei construcţii pe doamna expert Radianov Vanda. Fixează onorariu provizoriu în cuantum de 500 lei, în sarcina pârâtului reclamant. Pune în vedere pârâtului-reclamant prin apărător, să achite onorariul provizoriu pentru expertiză. Prin tragere la sorţi, în temeiul art. 202 C.proc.civ. numeşte pentru efectuarea expertizei contabilă pe domnul expert Codău Stelian. Fixează onorariu provizoriu în cuantum de 500 lei, în sarcina pârâtului reclamant. Pune în vedere pârâtului-reclamant prin apărător, să achite onorariul provizoriu pentru expertiză. Pune în vedere părţilor să formuleze obiective pentru expertize.
Amânat pentru a da posibilitatea părţilor să încheie tranzacţia.
Constată că cererea reconvenţională este scutită de taxă de timbru. Prorogă disjungerea cererii pentru următorul termen. Amână judecarea cauzei la data de 20 mai 2011 pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică azi 1 aprilie 2011.
Încuviinţează, în temeiul art. 156 C.proc.civ. cererea de amânare formulată de reprezentantul reclamantei. Amână judecarea cauzei la data de 01 aprilie 2011, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 25 februarie 2011.