B********* M****
PetentC****** L***** D* A******* A L**** F******* F****** A C*** C**** - P*** P*****
IntimatC****** J******** P***** S********* D******** D* P********** P****** A***** T********** B******* - P*** P******
IntimatRESPINGE ACŢIUNEA
Hotarare 1497/2011 din 07.03.2011având nevoie de timp mai îndelungat pentru deliberare amână pronunţarea cauzei la data de 7 martie 2011
Se acordă termen pentru audiuerea martorilor.
Suspendă judecata in tem.art.242 alin.1 pct.2 Cod proc.civilă.
Pentru a da posibilitatea petentei să depună la dosar înscrisurile solicitate de instanţă
Se va comunica intimatelor raportul de expertiză depus la dosar. Pentru a da posibilitatea părţilor să studieze raportul de expertiză,
La apelul nominal făcut în şedinţă au răspuns : lipsă părţile. Procedura este legal îndeplinită. S-au citit actele şi lucrările dosarului după care: Prin tragere la sorţi, instanţa desemnează expert în cauză pe domnul ŢĂRUŞ CORNELIU, stabileşte avans onorariu expert în cuantum de 600 RON ce urmează a fi achitat de petentă. Ca obiective pentru expertiză se stabileşte : - identificarea terenului solicitat de petentă, - dacă terenul este liber din punct de vedere juridic. JUDECATA, Considertă necesar a se emite adresă petenti prin care i se va pune în vedere să achite avansul pentru expertiză, Consideră necesar a se emite adresă domnului Ţăruş Corneliu, prin care i se va aduce la cunoştinţă că a fost desemnat expăert în cauză, i se vor comunica obiectivele expertizei şi termenul următor de judecată, şi PENTRU ACESTE MOTIVE DISPUNE: În baza Hotărârii nr.18/2010 a Colegiului de Conducere al Judecătoriei Botoşani, prezentul dosar se redistribuie completului C-9 cu termen la 08.11.2010. Dispune adresă petentei, în sensul celor sus menţionate. Dispune adresă expertului Ţăruş Corneliu, în sensul celor sus menţionate. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 14 OCTOMBRIE 2010.
La apelul nominal făcut în şedinţă au răspuns : petenta personal, lipsă reprezentanţii legali ai intimatelor.. Procedura este nelegal îndeplinită cu petenta. S-au citit actele şi lucrările dosarului după care: Petenta depune în instanţă adresa nr.4873/2010 emisă de Primăria com.Corni iar, în susţinerea acţiunii solicită instanţei admiterea şi administrarea probei testimoniale cu martorii Andronache Dumitru şi Filip Dumitru, a căror prezenţă se obligă să o asigure în instanţă precum şi proba cu expertiza tehnică de specilitate. JUDECATA, Faţă de cererea formulată de petentă, prin care solicită admiterea şi administrarea probei testimoniale şi a probei cu expertiza de specilitate considerându-o pertinentă, utilă şi concludentă cauzei, urmează a ao admite , şi Consideră necesar a se emite adresă către B.L.E. Botoşani prin care se va solicita a se înainta instanţei o listă cu experţi în specialitatea cadastru, şi PENTRU ACESTE MOTIVE DISPUNE: Amână cauza la 14 OCTOMBRIE 2010. Încuviinţează pentru reclamantă proba testimonială cu martorii Andronache Dumitru şi Filip Dumitru şi proba cu expertiza de specilitate. Dispune adresă către B.L.E. , în sensul celor sus menţionate. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 17 septembrie 2010.
Pentru a da posibilitatea intimaţilor de a lua cunoştinţă de conţinutul precizărilor depuse la termenul de azi, de către petentă, instanţa, în temeiul art. 116 rap. la art. 86 Cod de Procedură Civilă dispune a se comunica acestora, duplicatul precizărilor, odată cu citaţia, sens în care acordă un termen.
Având în vedere că, în motivarea acţiunii formulată, petenta a menţionat că a mai formulat anterior, la apariţia Legii nr. 18/1991, o cerere de reconstituire a dreptului de proprietate, instanţa dispune a se face adresă către aceasta pentru a depune înscrisuri în acest sens la dosar. Totodată, urmare a precizărilor petentei că ar fi dat un alt teren în schimbul celui pe care îl deţine în prezent, se va face adresă către B********* M**** pentru a depune înscrisuri justificative şi să indice numele fostului proprietar al terenului pe care îl deţine. Se va reveni cu procedura de citare a intimatelor.
Pentru lipsă de procedură cu petenta, urmează a amâna cauza.