C***** C******* M*****
Recurent InculpatV*** A**** V*****
Recurent Parte civilăAdmite cererea formulată petentul V.A Învesteşte cu formulă executorie S.P.nr. 401/12.04.2012 a Judecătoriei Satu Mare şi D.P.nr.676/R/04.09.2012 a Curţii de Apel Oradea pronunţate în dosar nr.12185/296/2011, al Judecătoriei Satu Mare.
Faţă de faptul că dosarul de fond nu a fost restituit de către CAO se fixează un nou termen de soluţionare, pentru când se revine cu adresă către CAO în vederea restituirii dosarului de fond.
Se fixează un nou termen de soluţionare în vederea solicitării de la CAO Oradea să restiutie dosarul de fond al Judecătoriei Satu Mare.
În baza art.180 al.2 C.pen., condamnă pe inculpatul C.C.M. pentru săvârşirea infracţiunii de lovire sau alte violenţe, la pedeapsa de 6 luni închisoare În baza art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata prev. de art.82 C.pen., stabilind 2 ani şi 6 luni, termen de încercare. În baza art.359 C.pr.pen. învederează inculpatului consecinţele dispoziţiilor art.83 C.pen. pe durata executării pedepsei. În baza art.71 C.pen, interzice inculpatului drepturile prev.de art.64 lit.a teza II şi b C.pen. iar în baza art.71 al.5 C.pen. pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii le suspendă şi pe acestea. În baza art.11 pct.2 lit.b C.pr.pen. şi art.10 lit.g C.pr.pen. încetează procesul penal pornit împotriva inculpatului C.C.M. pentru săvârşirea infracţiunii de încăierare prev. şi ped. de art.322 al.1 C.pen., intervenind prescripţia răspunderii penale cu privire la această infracţiune. În baza art.14,346 C.pr.pen. obligă pe inculpatul C.C.M. să plătească părţii civile V.A.V. prin mandatar V.A.suma de 10.000 lei, daune morale şi suma de 1112 lei despăgubiri materiale şi respinge restul pretenţiilor civile. În baza art.193 al.2 C.pr.pen. obligă pe inculpatul CĂLINA C.M. să plătească părţii civile suma de 1400 lei, cheltuieli judiciare. În baza art.191 al.1 C.pr.pen., obligă pe inculpatul C.M. să plătească suma de 1200 lei, cheltuielile judiciare către stat.
Se amână pronunţarea soluţiei pentru data de 12.04.2012, sala 65, ora 14:30, C-5P.
Faţă de lipsa apărătorului ales al inculpatului se acordă un nou termen de judecată, pentru când se pune în vedere apărătorului ales al inculpatului av.A.C., faptul că dacă nu-şi va justifica lipsa la acest termen i se va aplica în temeiul disp.art. 198 C.pr.pen., amenda judiciară în cuantum de 300 lei.
sE ACORDĂ UN NOU TERMEN DE JUDECATĂ PENTRU CÂND INSTANŢA SE VA PRONUNŢA ASUPRA CERERII DE SCHIMBARE A ÎNCADRĂRII JURIDICE A FAPTEI FORMULATĂ DE APĂRĂTORUL INCULPATULUI.
Se vor face verificări în baza de date DEP cu privire la noua adresă de domiciliu a martorului S.D. în vederea citării acestuia de la noua adresă.
Faţă de lipsa martorilor se acordă un nou termen de judecată în vederea citării acestora cu mandat de aducere în faţa instanţei.
În vederea audierii martorilor încuviinţaţi.
Se admite cererea de amânare formulată de inculpat în vederea angajării de apărător.