D****** I*****
ReclamantD****** M****
ReclamantD****** V*******
ReclamantM******* M****
ReclamantD****** V*****
PârâtAdmite cererea formulată. Dispune completarea dispozitivului sentinţei 7075/ 19.10.2012, pronunţată în dosarul 13041/225/2011, în sensul că obligă pârâţii la ridicarea stâlpilor. Cu apel. Pronunţată în şedinţă publică,azi, 07.12. 2012 la sediul instanţei..
Admite acţiunea precizată, formulată. Omologhează raportul de expertiză efectuat în cauză de expertul topo Biteş Şerban. Obligă pârâţii să lase în deplină proprietate şi liniştită posesie reclamantelor terenul în suprafaţă de 1680 mp, cu vecinii: N-drum, V- D****** V***** şi Drăghia Aurel, S-ogaş, E-cale de acces, identificat prin raportul de expertiză efectuat în cauză de expertul topo Biteş Şerban. Stabileşte că limita dintre proprietăţile învecinate ale părţilor este cea reprezentată prin acelaşi raport de expertiză efectuat în cauză. Obligă pârâţii la plata cheltuielilor de judecată în sumă de 1442,50 lei reprezentând taxa de timbru şi timbru judiciar (92,50 lei), onorariu de expert (750 lei) şi onorariu de avocat (600 lei). Cu apel în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 19.10.2012, la sediul Judecătoriei Drobeta Turnu Severin.
Se efectuează adresă către expert pentru a -i comunica obiecţiunile formulate la raportul de expertiză de către pârâţi. Prorogă discutarea cererii de majorare a onorariului de expert după ce expertulva răpsunde la obiecţiuni.
Pune în vedere reckamanţilor să facă demersuri pentru procurarea documentaţiei OCPI.Se revine cu adresă către expert să' efectueze expertiza şi să depună raportul la termenul acordat sub sancţiunea amendării cu 300 lei Admite cererea de amînare formulată d e apărătorul pârâţilor.
Încuviinţează efectuarea unei alte expertize de către un alt expert.Desemenează prin înţelegerea părţilor pe expertul Raciov Adrian. Fixează onorariu provizoriu de expert de 500 lei în sarcina reclamanţilor.Pune în vedere reclamnaţilor să achite onorariul de expert şi să depună dovada consmenării acestuia la dosar. Se emite adresă către expert şi către Biroul Local de Expertize Mehedinţi.
Admite cererea de amânare formulată de părţi pentru a lua cunoştinţă de raportul deexpertiză.
Acordă un nou termen pentru depunerea raportului de expertiză.Admite cererea de amânare formulată de pârâţi pentru lipsa reprezentantului.
Încuviinţează efectuarea ueni noi expertize. Desemnează prin acordul părţilor pe Iosub Costică.Se emite adresă către expert. Se efectuează adresă de confirmare a expertului către Biroul Local deExpertize.Pune în vedere pârâţilor să achite onorariul provizoriu de 500 lei şi să depună chitanţa la dosar
Admite cererea de amânare pentru a lua cunoştinţă de raportul de expetriză.
Se citează martorii cu mandate de aducere.Se revine cu adreă către expert.
Se citează martorii Plavăţ Constanţa şi Pădină M. Mihai Se revine cu adresă către expert pentru a efectua expertiza.
Admite proba cu acte, cu martori şi cu expertiza. Se emite adresă către expert şi către Biroul Local de Expertize din cadrul Tribunalului Mehedinţoi. Se citează martorii .Se emite adresă către Primăria Izvorul Bîrzii.Pune în vedere părţilor să achite onorariul de expert.
Admite cererea de amânare solicitată d e reclamanţi pentu a lua cunoştinţă de întâmpinare.
Admite cererea de amânare.