M******* S***** V*******
Intimat ReclamantB** A******** S* - S******** A******** B** C******
Intimat PârâtS* B** A******** V** S* C* S***** A*** P************* A****** D* P******** L* S********* D* A****** "***** Ş* O******* Î*
Apelant PârâtDECIS 120 TD Admite cererea de completare. Dispune completarea deciziei 95/2011/21.06.2011 pronunţată de Curtea de Apel Craiova-Secţia Comercială în dosarul nr.1509/63/2010, în sensul că admite cererea de întoarcere a executării şi cu privire la capătul de cerere vizând cheltuielile de judecată şi obligă intimata reclamantă să restituie apelantei pârâte şi suma de 3434 lei. Cu recurs.
Amână pronunţarea la 21.06.2011 pentru ca părţile să depună concluzii scrise. DECIS 95 S.L. Admite apelul. Schimbă sentinţa în sensul că admite în parte acţiunea precizată. Obligă pârâtele la plata sumei de 407.432 lei despăgubiri către reclamantă şi la 12975 lei cheltuieli de judecată. Admite cererea apelantei de întoarcere a executării. Obligă intimata reclamantă să restituie apelantei suma de 91.141 lei. Obligă intimata reclamantă la 2.217 lei cheltuieli de judecată aferente apelului. Cu recurs.
Încuviinţează cererea de amânare formulată de apelanta reclamantă SC BCR ASIGURĂRI VIG SA, pentru a observa înscrisurile ce însoţesc răspunsul la obiecţiunile formulate la suplimentul raportului de expertiză şi acordă un ultim termen la data de 14 iunie 2011, ora 8,30 , C1A, pentru când părţile cunosc termenul .
Încuviinţează obiecţiunile formulate de apelanta pârâtă SC BCR ASIGURĂRI VIG SA aflate la filele 116-117, dosar apel şi respinge cererea de numirea unui alt expert care să efectueze un nou supliment la raportul de expertiză. Emite admisă expertului Pătru Mic Adela să răspundă punctual la obiecţiunile formulate. Acordă un ultim termen la data de 31 mai 2011, ora 8,30 , C1A, pentru când părţile cunosc termenul .
Admite cererea de efectuare a unui supliment de expertiză formulată de către SC BCR ASIGURĂRI VIG SA. Stabileşte onorariu provizoriu pentru expert, în sarcina apelantei-intimate, în valoare de 500 lei. Expertul urmează să aibă în vedere înscrisurile depuse de părţi la dosar în această fază procesuală şi dispoziţiile art. 6 din contractul de asigurare în vederea formulării unui răspuns la obiectivele stabilite: să se stabilească ce lucrări erau deja efectuate la imobil la data efectuării expertizei, cu menţionarea costurilor suportate de reclamantă pentru aceste lucrări, cât şi a valorii materialelor/ pieselor componentelor care deja au fost înlocuite şi puse în operă în cadrul acestor lucrări, să se stabilească diferenţa dintre costurile operaţiunilor avute în vedere de societate la acordarea despăgubirii în regie proprie şi costurile efectiv înregistrate pentru lucrările deja efectuate şi să se stabilească costurile lucrărilor care sunt necesare a se efectua, în continuare, pentru repararea imobilului. Dispune efectuarea unei adrese expertului desemnat Pătru Mic Adela cu menţiunea de a întocmi suplimentul la raportul de expertiză, cu convocarea experţilor asistenţi . Amână judecarea cauzei la data de 19 aprilie 2011, ora 8,30 pentru când părţile cunosc termenul.
Amână judecarea cauzei la data de 5 aprilie 2011, ora 8,30 pentru când se va proroga discuţia cu privire la necesitatea efectuării suplimentului de expertiză părţile urmând a depune înscrisurile solicitate de instanţă în considerentele încheierii.
Admite cererea. Preschimbă termenul de judecată a apelului dela 19 aprilie 2011 la 22 martie 2011 pentru când vor fi citate părţile.