C******** I* N******
CercetatÎn baza art.90 alin.5 din Legea nr. 302/2004, ia act de consimţământul persoanei solicitate CIOBOTARU NECULAI, născut la 31 decembrie 1952, în Galaţi, judeţul Galaţi, fiul lui Ion şi Claudia, de cetăţenie română, domiciliat în loc. Botoşani, str. Dimitrie Negreanu, nr. 6, scara C, apartamentul 1, judeţul Botoşani, cu reşedinţa în localitatea Băile 1 Mai, nr. 51, judeţul Bihor, CI seria XT nr. 486939, CNP *********0672, eliberată de SCLEP Botoşani, la data de 14 ianuarie 2011 privind predarea sa către autorităţile poloneze în baza mandatului european de arestare emis de către Tribunalul Judeţean din Lublin, în dosar IV Kop 13/11. În temeiul art. 96 din Legea nr. 302/2004 dispune predarea persoanei solicitate Ciobotaru Neculai către autorităţile poloneze. În baza art. 87 alin. 2 din Legea nr. 302/2004 condiţionează predarea persoanei solicitate, cetăţean român, de împrejurarea, ca în cazul în care autorităţile judiciare poloneze vor pronunţa o pedeapsă privativă de libertate, acesta să fie transferat în România pentru executarea pedepsei. Constată că persoana solicitată nu a renunţat la regula specialităţii. În baza art.90 alin.13 din Legea nr.302/2004 dispune arestarea persoanei solicitate pe o durată de 29 de zile cu începere de la data de punerii în executare a mandatului de arestare preventivă. Constată că persoana solicitată a fost reţinută pe o durată de 24 de ore cu începere de la 20 februarie 2011, ora 20,30. Onorariul pentru avocat din oficiu Constantin Ioan în cuantum de 50 lei, conform delegaţiei nr. 1328 din 21 februarie 2011 emisă de Baroul Bihor, va fi avansat din fondul Ministerului Justiţiei. Cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina statului. DEFINITIVĂ şi EXECUTORIE conform art.94/1 alin.2 din Legea 302/2004. Pronunţată în şedinţă publică azi, 11 aprilie 2011.
În baza art. 90 alin. 11 din Legea nr. 302/2004 modificată şi completată cu Legea nr. 222/2008, raportat la art. 145 Cod procedură penală, prelungeşte măsura obligării de a nu părăsi localitatea Băile 1 Mai pe o durată de 30 zile în ceea ce priveşte persoana solicitată CIOBOTARU NECULAI, născut la data de 31.12.1952 în localitatea Galaţi, fiul lui Ion şi Claudia, domiciliat în Botoşani, strada Dimitrie Negreanu, nr. 6, sc. C, ap. 1, jud. Botoşani, CNP *********0672 şi reşedinţa în localitatea Băile 1 Mai, nr. 51, judeţul Bihor, cu începere de la 23 martie 2011 până la data de 21 aprilie 2011 inclusiv, cu excepţia zilei de 11 aprilie 2011 când acesta trebuie să se prezinte la Curtea de Apel Oradea şi cu excepţia zilelor când acesta părăseşte localitatea Băile 1 Mai în vederea efectuării de analize medicale. Constată că persoana solicitată a fost reţinută timp de 24 de ore începând cu data de 20 februarie 2011, ora 20,30. În baza art. 145 alin. 1/1 Cod procedură penală, atrage atenţia persoanei solicitate că pe durata măsurii obligării de a nu părăsi localitatea are următoarele obligaţii: - să nu depăşească limita teritorială a localităţii Băile 1 Mai decât cu aprobarea instanţei; - să se prezinte la instanţă ori de câte ori este chemat sau la organul de poliţie desemnat cu supravegherea de asistenţă, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie, sau ori de câte ori este chemat; - să nu îşi schimbe locuinţa fără încuviinţarea instanţei; - să nu deţină, să nu folosească şi să nu poarte nici o categorie de arme. În baza art. 145 alin. 2/2 Cod procedură penală, atrage atenţia persoanei solicitate că în caz de încălcare cu rea credinţă a măsurii sau a obligaţiilor impuse, se va lua faţă de acesta măsura arestării preventive. În baza art. 145 alineatul 2 Cod procedură penală, un exemplar al prezentei hotărâri se va comunica I.P.J. Bihor, Jandarmeriei Bihor, Postului de Poliţie Băile Felix, Serviciul Public Comunitar de emitere şi eliberare a paşapoartelor simple româneşti Bihor, Poliţia de Frontieră Română, în vederea asigurării respectării obligaţiilor ce-i revin persoanei solicitate, urmând ca organele in drept să refuze eliberarea paşaportului sau să ridice provizoriu paşaportul pe durata măsurii.
Faţă de cererea formulată de reprezentantul persoanei solicitate în vederea comunicării unui exemplar al hotărârii pronunţate de autorităţile judiciare din Polonia
În baza art. 90 alin. 11 din Legea nr. 302/2004 modificată şi completată cu Legea nr. 222/2008, raportat la art. 145 Cod procedură penală, prelungeşte măsura obligării de a nu părăsi localitatea Băile 1 Mai pe o durată de 25 zile în ceea ce priveşte persoana solicitată CIOBOTARU NECULAI, născut la data de 31.12.1952 în localitatea Galaţi, fiul lui Ion şi Claudia, domiciliat în Botoşani, strada str. Dimitrie Negreanu, nr. 6, sc. C, ap. 1, jud. Botoşani, CNP *********0672 şi reşedinţa în localitatea Băile 1 Mai, nr. 51, judeţul Bihor, cu începere de la 26 februarie 2011 până la data de 22 martie 2011 inclusiv, cu excepţia zilei de 7 martie 2011 când acesta trebuie să se prezinte la Curtea de Apel Oradea şi cu excepţia zilelor când acesta părăseşte localitatea Băile 1 Mai în vederea efectuării de analize medicale. Constată că persoana solicitată a fost reţinută timp de 24 de ore începând cu data de 20 februarie 2011, ora 20,30. În baza art. 145 alin. 1/1 Cod procedură penală, atrage atenţia persoanei solicitate că pe durata măsurii obligării de a nu părăsi localitatea are următoarele obligaţii: - să nu depăşească limita teritorială a localităţii Băile 1 Mai decât cu aprobarea instanţei; - să se prezinte la instanţă ori de câte ori este chemat sau la organul de poliţie desemnat cu supravegherea de asistenţă, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie, sau ori de câte ori este chemat; - să nu îşi schimbe locuinţa fără încuviinţarea instanţei; - să nu deţină, să nu folosească şi să nu poarte nici o categorie de arme. În baza art. 145 alin. 2/2 Cod procedură penală, atrage atenţia persoanei solicitate că în caz de încălcare cu rea credinţă a măsurii sau a obligaţiilor impuse, se va lua faţă de acesta măsura arestării preventive. În baza art. 145 alineatul 2 Cod procedură penală, un exemplar al prezentei hotărâri se va comunica I.P.J. Bihor, Jandarmeriei Bihor, Postului de Poliţie Băile Felix, Serviciul Public Comunitar de emitere şi eliberare a paşapoartelor simple româneşti Bihor, Poliţia de Frontieră Română, în vederea asigurării respectării obligaţiilor ce-i revin persoanei solicitate, urmând ca organele in drept să refuze eliberarea paşaportului sau să ridice provizoriu paşaportul pe durata măsurii. Cu recurs în 24 de ore de la pronunţare.
În baza art. 90 alin. 2 din Legea nr. 302/2004 modificată şi completată cu Legea nr. 222/2008, dispune luarea faţă de persoana solicitată CIOBOTARU NECULAI, născut 31.12.1952 în localitatea Galaţi, fiul lui Ion şi Claudia, domiciliat în Botoşani, strada str. Dimitrie Negreanu, nr. 6, sc. C, ap. 1, jud. Botoşani, CNP *********0672 şi reşedinţa în localitatea Băile 1 Mai, nr. 51, judeţul Bihor, măsura obligării de a nu părăsi localitatea Băile 1 Mai, pe o durată de 5 zile cu începere de la 21 februarie 2011 până la data de 25 februarie 2011, cu excepţia zilei de 25 februarie 2011 când acesta trebuie să se prezinte la Curtea de Apel Oradea. Constată că persoana solicitată a fost reţinută timp de 24 de ore începând cu data de 21 februarie 2011, ora 20,30. În baza art. 145 alin. 1/1 Cod procedură penală, atrage atenţia persoanei solicitate că pe durata măsurii obligării de a nu părăsi localitatea are următoarele obligaţii: - să nu depăşească limita teritorială a localităţii de domiciliu, decât cu aprobarea instanţei; - să se prezinte la instanţă ori de câte ori este chemat sau la organul de poliţie desemnat cu supravegherea de asistenţă, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie, sau ori de câte ori este chemat; - să nu îşi schimbe locuinţa fără încuviinţarea instanţei; - să nu deţină, să nu folosească şi să nu poarte nici o categorie de arme. În baza art. 145 alin.2/2 Cod procedură penală, atrage atenţia persoanei solicitate că în caz de încălcare cu rea credinţă a măsurii sau a obligaţiilor impuse, se va lua faţă de acesta măsura arestării preventive. În baza art. 145 alineatul 2 Cod procedură penală, un exemplar al prezentei hotărâri se va comunica I.P.J. Bihor, Jandarmeriei Bihor, Postului de Poliţie Băile 1 Mai, Serviciul Public Comunitar de emitere şi eliberare a paşapoartelor simple româneşti Bihor, Poliţia de Frontieră Română, în vederea asigurării respectării obligaţiilor ce-i revin persoanei solicitate, urmând ca organele in drept să refuze eliberarea paşaportului sau să ridice provizoriu paşaportul pe durata măsurii. Cu recurs în 24 de ore de la pronunţare şi comunicare cu persoana solicitată.