B*** L***
Recurent InculpatM******* A****** T******
Intimat Parte civilăÎn baza art. 345 al. 2 C.proc.pen. rap. la art. 181 al. 1 C.pen. condamnă pe inculpatul B*** L***, la pedeapsa de 1 (un) an închisoare sub aspectul săvârşirii infracţiunii vătămare corporală la data de 06.03.2010 în dauna părţii vătămate M******* A****** T******. În baza art. 81 C.pen. suspendă condiţionat pedeapsa aplicată pe un termen de încercare de 3 (trei) ani calculat conform prevederilor art. 82 C.pen. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 C.pen. care prevăd revocarea beneficiului suspendării condiţionate a executării pedepsei în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare. În conformitate cu dispoziţiile art. 71 C.pen., instanţa dispune interzicerea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a) teza II şi b) C.pen. cu titlu de pedeapsă accesorie. În baza art. 71 al. 5 C.proc.pen. suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata termenului de încercare. În baza art. 346 al. 1 C.proc.pen. rap. la art. 14 C.proc.pen. , art. 998 C.civ. admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă Moldovan Adriana-Tatiana şi obligă inculpatul să plătească părţii vătămate - parte civilă suma de 7000 lei cu titlu de daune morale. În temeiul art. 346 alin. 1 C.proc.pen. rap. la art. 14 C.proc.pen., art. 998 C.civ. admite acţiunea civilă formultă de partea civilă Spitalul Clinic Judeţean De Urgenţă Tîrgu Mureş [cu sediul în mun. Târgu Mureş, str. Gheorghe Marinescu, nr. 50, jud. Mureş]. Obligă inculpatul la plata către partea civilă Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Tîrgu Mureş la plata sumei de 620,94 lei cu titlu de cheltuieli de spitalizare aferente internării părţii vătămate M******* A****** T******, precum şi la plata dobânzilor legale aferente acestui debit de la data acordării îngrijirilor medicale până la data plăţii efective. În temeiul art. 193 al. 2 C.proc.pen., admite cererea formulată de partea civilă M******* A****** T****** şi îl obligă pe inculpatul B*** L*** la plata către aceasta a sumei de 1.000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare, reprezentând onorariul apărătorului ales. În baza art. 191 al. 1 C.proc.pen. obligă inculpatul B*** L*** la plata sumei de 440lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat din care suma de 100 lei în faza de urmărire penală şi 340 în faza de judecată. Constată că inculpatul a fost asistat de apărător ales. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru reprezentantul Ministerului Public şi pentru inculpat şi de la comunicare pentru părţile civile. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 03.12.2012.
Hotarare 1294/2012 din 03.12.2012Amână pronunţarea la data de 3.12.2012. Pronunţată în şedinţă publică azi 20.11.2012.
Amână cauza la data de 20.11.2012. Emite adresă către Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş - Clinica de Chirurgie II pentru a se comunica copie de pe foaia de observaţie nr. 13348 - perioada 7 martie 2010 – 10 martie 2010. Menţine termenul în cunoştinţă inculpatului. Pronunţată în şedinţa publică din 16.10.2012.
Amână cauza la data de 9.10.2012, ora 11.30. În baza art. 67 rap. la art. 64 C. proc. pen. încuviinţează ca fiind pertinentă, concludentă şi utilă soluţionării cauzei proba cu cei trei martori solicitată de către inculpat şi pe cale de consecinţă, în baza art. 175 rap. la 177 C. proc. pen. citează martorii la adresele indicate. Pune în vedere inculpatului să facă demersuri pentru a prezenta cei trei martori în faţa instanţei. Menţine termenul în cunoştinţă inculpatului. Pronunţată în şedinţa publică din 11.9.2012.
Amână cauza la data de 11.9.2012. În baza art. 329 C. proc. pen. ia act renunţarea la proba cu martorul Fiurdean Grigore a reprezentantei Ministerului Public. Pune în vedere apărătoarea inculpatului ca în termen de 3 zile să depună la dosar un înscris în care să indice numele şi adresele martorilor pe care-i propune în cauză, precum şi teza probatorie. Prorogă discuţiile cu privire la proba cu martori solicitată de către apărătoarea inculpatul la acest termen de judecată, după audierea martorilor propuşi prin rechizitoriu. Citează martorul Chiorean Ana Olimpia la adresa cunoscută. Pronunţată în şedinţa publică din 27.6.2012.
Amână cauza la data de 27.6.2012. Pronunţată în şedinţă publică azi 30.5.2012.
Amână cauza la data de 30.5.2012. Pronunţată în şedinţă publică azi 2.5.2012.
Admite cerea de amânare a cauzei formulată de către apărătorul ales al părţii vătămate, pentru a se da posibilitatea părţilor să ajungă la o înţelegere. Amână cauza la data de 2.5.2012. Pronunţată în şedinţa publică din 21.3.2012.
Admite cerea de amânare a cauzei formulată de către apărătorul ales al părţii vătămate, pentru a se da posibilitatea părţilor să ajungă la o înţelegere. Amână cauza la data de 21.3.2012. În baza art. 291 alin. 3 C.p.p. acordă termen în cunoştinţă inculpatului. Pronunţată în şedinţa publică din 15.2.2012.
Admite cerea de amânare a cauzei formulată de către inculpat, pentru a i se da posibilitatea acestuia să-şi angajeze un apărător. Amână cauza la data de 15.2.2o12. În baza art. 291 alin. 1 C.p.p. va relua procedura de citare cu inculpatul, cu menţiunea pe citaţie că prezenţa sa la termenul de judecată acordat este obligatorie. În baza art. 291 alin. 3 C.p.p. acordă termen în cunoştinţă părţii vătămate, prin intermediul apărătorului ales. Pronunţată în şedinţa publică din 18.1.2o11.