I***** M****
ReclamantF*** L*****
PârâtM***** C******
PârâtM******** B******* - P*** P*****
PârâtAdmite excepţia netimbrării. Anulează cererea.
Hotarare 8535/2012 din 23.11.2012Încuviinţează cererea av. Ciobanu Dorina şi pune în vedere apărătorului reclamantei ca pentru următorul termen să achite taxa de timbru aferentă cererii de chemare în judecată, sub sancţiunea anulării acesteia, ca netimbrată.
Pune în vedere apărătorului reclamantei ca pentru următorul termen să achite taxa de timbru aferentă cererii de chemare în judecată, sub sancţiunea anulării acesteia, ca netimbrată.
Respinge cererea de reeaxaminare ajutor public judiciar
Pentru respectarea dreptului la apărare, încuviinţează cererea de acordare a unui nou termen pentru formularea unei cereri de reexaminare împotriva încheierii de soluţionare a cererii de ajutor public judiciar.
Respinge cererea de ajutor public judiciar.
Pune în vedere reclamantei, prin apărător, ca pentru următorul termen să completeze documentaţia aferentă cererii de ajutor public judiciar, depusă astăzi, potrivit dispoziţiilor O.G. nr. 51/2008. Dispune a se emite adresă către Primăria municipiului Botoşani, cu menţiunea de a efectua o anchetă socială la domiciliul reclamantei, din care să rezulte condiţiile de trai ale acesteia, numărul de membri ai familiei, precum şi situaţia financiară a acesteia.
Pune în vedere reclamantei, prin apărător, ca pentru următorul termen să facă dovada achitării taxei de timbru în sumă de 85 lei şi timbru judiciar de 5 lei şi, respectiv, a taxei de timbru în sumă de 691,10 lei şi timbru judiciar de 3 lei – aferente pretenţiilor solicitate. Încuviinţează cererea apărătorului reclamantei, de acordare a unui nou termen pentru a lua act de conţinutul întâmpinării, cât şi pentru formularea unui răspuns la excepţia invocată prin întâmpinare. Pune în vedere apărătorului reclamantei ca pentru termenul următor să-şi completeze documentaţia aferentă cererii de ajutor public judiciar, depusă astăzi, potrivit dispoziţiilor O.G. nr. 51/2008. În temeiul art. 86 Cod procedură civilă, pentru respectarea principiului contradictorialităţii şi a dreptului la apărare, dispune comunicarea, prin citaţie, către pârâţii lipsă, a unui exemplar de pe întâmpinarea depusă de către pârâtul Municipiul Botoşani – prin primar.