B******* S*
CreditorS* G**** F***** S**
DebitorU******** L****** C********** I** S* R*********** P*** B****** &********* S***
CreditorV** I** R****** I** S***** S***** P******** A***
CreditorD*** M******** R*****
CreditorAPROBĂ raportul final. În baza art. 132 alin. 2 din Legea nr. 85/2006 dispune închiderea procedurii falimentului deschisă faţă de debitoarea Societatea GRUIA FOREST SRL
Hotarare 861/2014 din 29.05.2014În conformitate cu prevederile art.129 din Legea nr.85/2006 dispune afişarea unui exemplar din raportul final şi a bilanţului de închidere, la uşa instanţei cu data de azi, 13.03.2014. Pune în vedere lichidatorului judiciar să notifice raportul final şi bilanţul final tuturor creditorilor şi asociaţilor prin Buletinul procedurilor de insolvenţă cu menţionarea datei afişării acestora la uşa instanţei, a dreptului de a formula obiecţii faţă de raport şi a termenului stabilit pentru soluţionarea acestor obiecţii , la data de 29 mai 2014, cu respectarea întocmai a dispoziţiilor art.129 din legea nr.85/2006, va depune la dosar dovada demersurilor efectuate în acest sens. Stabileşte un nou termen la data de 29 mai 2014, sala 26, ora.9,00 pentru soluţionarea eventualelor obiecţiuni la raportul final şi pentru aprobarea raportului final ce cuprinde propunerea de închidere a procedurii în temeiul art.132, alin.2 din legea nr.85/2006. Citarea participanţilor la procedură prin Buletinul procedurilor de Insolvenţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 13 Martie2014.
Incheiere de sedinta din 13.03.2014Ia act de forma şi conţinutul raportului de activitate depus de către lichidatorul judiciar precum şi de măsurile pe care acesta intenţionează să le întreprindă în procedură. Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună la dosar dovada că a publicat în BPI, procesul verbal al adunării creditorilor din data de 28.09.2013(fila 177 dosar vol.II) respectiv procesul verbal al comitetului creditorilor din 3.12.2012 (fila 212 dosar). Acordă un nou termen de control în cadrul procedurii, la data de 13 martie 2014, sala 26, ora.9,00 pentru punerea în executarea autoturismului marca VWPolo aflat în averea numitei Tinca Florina Ioana. Pronunţată în şedinţa publică de la 14 noiembrie 2013.
Incheiere de sedinta din 14.11.2013Constată că împotriva raportului privind fondurile obţinute în cadrul procedurii şi planul de distribuire – rectificate, afişate la uşa instanţei la data de 04.06.2013 , nu s-au formulat contestaţii şi a devenit executoriu. Stabileşte termen, pe data de 14 noiembrie 2013, sala 26, ora.9,00 în vederea distribuirii sumelor de către lichidator şi pentru continuarea demersurilor privind punerea în executare a sentinţei de angajare. Reţine faptul că lichidatorul a învederat că va propune închiderea procedurii , în cazul în care creditorii nu sunt de acord să avanseze sumele necesare punerii în executare a sentinţei de angajare. Pronunţată în şedinţa publică de la 27 Iunie 2013
Incheiere de sedinta din 27.06.2013Prorogă termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii împotriva raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi a planului de distribuire nr.1,- rectificate , pentru data de 27 iunie 2013, sala 26, ora.9,00. Pune în vedere lichidatorului judiciar să publice de urgenţă în BPI ,o cerere precizatoare prin care se va aduce la cunoştinţă creditorilor debitoarei termenul de soluţionare al eventualelor contestaţii împotriva planului de distribuire nr.1 rectificat , respectiv să depună la dosar dovada în acest sens. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Iunie 2013.
Incheiere de sedinta din 20.06.2013Raportul asupra fondurilor obţinute în cadrul procedurii şi planul de distribuire a acestora se afişează la uşa instanţei, cu data de azi, 25.04.2013. Stabileşte în sarcina lichidatorului obligaţia de a notifica planul de distribuire tuturor creditorilor , cu menţiunea că au posibilitatea de a formula contestaţii în termen de 15 zile socotite de la data afişării planului inclusiv cu privire la termenul de soluţionare al contestaţiilor , urmând să depună la dosar dovezile în acest sens. Stabileşte termen pentru soluţionarea eventualelor contestaţii la planul de distribuire , pentru data de 20 iunie 2013, sala 26, ora.9,00. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Aprilie 2013.
Incheiere de sedinta din 25.04.2013Încuviinţează cererea formulată de lichidator şi acordă un nou termen de judecată la data de 25 aprilie 2013, sala 26, orele.9,00 în vederea continuării licitaţiilor cu scopul valorificării bunurilor debitoarei şi pentru a se soluţiona prin sentinţă definitivă şi irevocabilă cererea de angajare promovată împotriva administratorilor societăţii debitoare. La următorul termen lichidatorul judiciar în funcţie de soluţionarea cererii de angajare va prezenta raportul de activitate ce va cuprinde propuneri concrete cu privire la modul de continuare a procedurii, inclusiv dovada publicării acestuia în BPI, conform art.21 din Legea nr.85/2006 Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Ianuarie 2013
Incheiere de sedinta din 24.01.2013Admite cererea lichidatorului judiciar şi stabileşte un nou termen pe data de 24 ianuarie 2013, ora 12,30, pentru ca lichidatorul judiciar să procedeze la convocarea şedinţei adunării creditorilor având ca ordine de zi supunerea spre aprobare a raportului de evaluare şi a regulamentului de vânzare a bunurilor din averea debitoarei, să continue operaţiunile de valorificare a bunurilor din averea debitoarei şi în funcţie de soluţia ce se va pronunţa asupra cererii de angajare a răspunderii personale a administratorului statutar, să continue demersurile ce se impun în procedură.
Ia act de forma şi conţinutul raportului de activitate întocmit de lichidator precum şi de , demersurile pe care acesta intenţionează să le întreprindă în procedură: Consfinţeşte hotărârea adoptată de creditori , menţionată în cuprinsul procesului verbal al şedinţei comitetului creditorilor din 01.02.2012, în forma şi conţinutul înfăţişat de lichidator. Stabileşte un nou termen la data de 27 septembrie 2012, termen la care lichidatorul va prezenta raportul ce va cuprinde propuneri concrete cu privire la modul de continuare a procedurii de lichidare a bunurilor din patrimoniul debitoarei. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 aprilie 2012.
Definitivează tabelul preliminar de obligaţii al debitoarei. Reţine că lichidatorul judiciar a înregistrat la dosarul cauzei tabelul definitiv de obligaţii al debitoarei, care a fost afişat la uşa instanţei la data de 25.01.2012. În baza art.11, alin.1, lit.d din legea nr.85/2006 modificată consfinţeşte hotărârea adoptată de creditori menţionată în cuprinsul procesului verbal din data de 16.12.2011 sub aspectul desemnării comitetului creditorilor ca fiind format din creditorii: B******* S* în calitate de preşedinte , SC VFS INT ROMÂNIA IFN SA şi Unicredit Leasing Corporation IFN SA-membrii , urmând ca printr-o altă încheiere dată în cameră de consiliu să se pronunţe asupra confirmării lichidatorului judiciar şi a remuneraţiei acestuia. Ia act de forma şi conţinutul raportului de activitate depus de lichidator precum şi de măsurile pe care acesta intenţionează să le întreprindă în procedură. Reţine faptul că lichidatorul a învederat că va promova cerere de angajare a răspunderii personale împotriva administratorilor societăţii ,conform concluziilor din raportul privind cauzele apariţiei stării de insolvenţă. În cadrul procedurii stabileşte un nou termen la data de 26.04.2012, sala 24, orele.12, termen la care lichidatorul va prezenta propunerile cu privire la modul de continuare a procedurii. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 Ianuarie 2012. În baza art.11, alin.1, lit.d din Legea nr.85/2006 modificată, consfinţeşte Hotărârea Adunării Generale a Creditorilor debitoarei SC GRUIA FOREST SRL din data de 16.12.2011, sub aspectul confirmării în calitate de lichidator judiciar al debitoarei pe practicianul în insolvenţă Coreli Consult IPURL şi a onorariului negociat egal cu 6000 lei +T.V.A pe întreaga procedură şi un onorariu variabil de 4% +TVA din sumele distribuite creditorilor fără TVA în primul an de insolvenţă, 3%+TVA din sumele distribuite creditorilor fără TVA începând din al doilea an de insolvenţă sau 1% din sumele distribuite creditorilor fără TVA ,în cazul în care cumpărătorul bunurilor este identificat de către creditori. Dată în cameră de consiliu şi pronunţată în şedinţa publică de la 26 ianuarie 2012.
Admite cererea formulată de lichidatorul judiciar CORELI CONSULT IPURL cu sediul în municipiul Tg. Mureş, str. Piaţa Victoriei, nr. 13, ap. 31, jud. Mureş vizând îndreptarea erorii materiale în cuprinsul Sentinţei comerciale nr. 1595 din 9 noiembrie 2011 pronunţată de Tribunalul Specializat Mureş în dosar nr. 1938/1371/2011 : Îndreaptă eroarea materială din cuprinsul sentinţei în sensul că adresa corectă a sediului social al debitoarei S* G**** F***** S** este în municipiul Tg. Mureş, str. Panseluţelor, nr. 1, ap. 17, jud. Mureş. Prezenta face parte integrantă din sentinţa îndreptată. Dispune efectuarea menţiunii vizând îndreptarea erorii materiale pe ambele exemplare ale Sentinţei comerciale nr. 1595 din 9 noiembrie 2011 pronunţată în dosar nr. 1938/1371/2011. Cu drept de recurs în termen de 7 zile de la comunicare cu părţile. Dată în Cameră de Consiliu şi pronunţată în şedinţă publică, azi 23 noiembrie 2011.
Aprobă propunerea cuprinsă în Raportul depus de administratorul judiciar CORELI CONSULT IPURL privind intrarea în faliment a debitoarei SC GRUIA FOREST SRL (cu sediul ) şi în consecinţă: În baza art. 11 alin.1 lit. a comb. Cu art. 54 alin. 4, 5 şi art. 107 lit. D alin. 1 din Legea nr.85/2006 dispune intrarea în faliment în procedură simplificată, a debitoarei S* G**** F***** S**. Pune în vedere debitoarei ca în termen de 10 zile de la primirea notificării prezentei hotărâri să depună la dosarul cauzei, actele şi informaţiile prev. de art 28 alin. 1 din Legea nr.85/2006. Ridică în tot dreptul de administrare al debitoarei, drept constând în dreptul de a-şi conduce activitatea, de a-şi administra bunurile şi de a dispune de acestea. În baza art. 107 alin. 2 din Legea nr.85/2006 dispune dizolvarea societăţii. Confirmă în calitate de lichidator judiciar provizoriu al debitoarei falite pe practicianul în insolvenţă, CORELI CONSULT IPURL. Atrage atenţia lichidatorului judiciar al debitoarei falite că are de îndeplinit în procedură, atribuţiile prev. de art.25 lit. a-l din Legea nr.85/2006. Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar atribuţia de a conduce în tot activitatea debitoarei falite precum şi atribuţia de a întocmi şi de a păstra o listă cuprinzând toate încasările, plăţile şi compensările efectuate după data deschiderii procedurii falimentului, întocmirea unei liste cuprinzând numele şi adresele creditorilor şi toate creanţele acestora la data intrării în faliment cu indicarea celor născute după deschiderea procedurii. Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar atribuţia de a trimite o copie după prezenta hotărâre, autorităţilor şi instituţiilor care ţin registrele de publicitate pentru bunurile supuse transcripţiei, inscripţiei sau înregistrării în alte registre spre a se face menţiune în ceea ce priveşte bunurile debitoarei falite. Dispune notificarea deschiderii prezentei proceduri de către lichidatorul judiciar, debitoarei falite S* G**** F***** S**, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Mureş, în vederea efectuării menţiunii cu privire la deschiderea procedurii falimentului în formă simplificată precum şi tuturor băncilor la care debitoarea falită are conturi deschise. Dispune băncilor la care debitoarea are conturi deschise şi disponibil în acestea, să nu dispună asupra acestora fără un ordin al lichidatorului judiciar sub sancţiunea prev. de art.48 alin.2 din Legea nr. 85/2006. Fixează termenul maxim de predare a gestiunii debitoarei către lichidatorul judiciar, împreună cu o listă a actelor şi operaţiunilor debitoarei, la 10 zile de la data notificării prezentei hotărâri. Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar, obligaţia de a inventaria şi sigila bunurile din averea debitoarei cu respectarea disp. art. 113, 114 din Legea nr. 85/2006. Menţine termenele procedurale stabilite prin Sentinţa comercială nr. 1334 din 29 septembrie 2011 pronunţată de Tribunalul Comercial Mureş. Dispune trimiterea notificărilor către toţi creditorii debitoarei, de către lichidator. Dispune deschiderea de către lichidatorul judiciar a unui cont bancar din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii iar eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Cu drept de recurs în termen de 7 zile de la comunicare . Executorie. Acordă termen în procedură la data de 26 ianuarie 2012. Pronunţată în şedinţă publică azi , 9 noiembrie 2011.
Reţine cauza în pronunţare asupra propunerii formulată de administratorul judiciar vizând deschiderea procedurii simplificată a insolvenţei faţă de debitoare şi având nevoie de timp pentru a delibera dispune amânarea pronunţării hotărârii, la data de 09.11.2011, sala 26, orele.14,00. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 Noiembrie 2011.
ADMITE în baza art. 11 alin.1 lit.a din Legea nr. 85/2006 cererea formulată de creditoarea B******* S* cu sediul în Bucureşti, bd. Dimitrie Pompeiu, nr. 6A, sector 2, în contradictoriu cu debitoarea S* G**** F***** S** cu sediul social în Comuna Hodac, sat Hodac, nr. 322, jud. Mureş înregistrată la Registrul Comerţului sub nr. J/26/457/2007 având CUI 21302850 şi în consecinţă: În temeiul art.33 alin.6 din Legea nr.85/2006 dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei faţă de debitoarea S* G**** F***** S** cu sediul social în Comuna Hodac, sat Hodac , nr. 322, jud. Mureş înregistrată la Registrul Comerţului sub nr.J/26/457/2007 având CUI 21302850. În temeiul art. 34 comb. Cu art. 11 alin.1 lit. c din Legea nr.85/2006 desemnează în calitate de administrator judiciar provizoriu al debitoarei pe practicianul în insolventă CORELI CONSULT IPURL cu sediul în Tg. Mureş, Piaţa Victoriei, nr. 13, ap. 31, jud.Mureş , nr. RSP 0144/2006 şi-i stabileşte o remuneraţie provizorie compusă dintr-o indemnizaţie fixă egală cu 3.000 lei pe întreaga procedură. Pune în vedere administratorului judiciar provizoriu că are de îndeplinit atribuţiile prev. de art. 20 din Legea nr.85/2006 acordând atenţie deosebită următoarelor obligaţii: 1.supravegherea actelor şi operaţiunilor inclusiv utilizarea, închirierea şi vânzarea bunurilor, efectuarea plăţilor care se încadrează în condiţiile obişnuite de exercitare a activităţii curente cu obligaţia de a informa judecătorul sindic despre aceste operaţiuni în cadrul raportului lunar ce se va întocmi în conformitate cu prevederile art.21 rap. La art.20 alin.1 lit.a din Legea nr.85/2006. 2.convocarea Comitetului Creditorilor pentru autorizarea efectuării actelor şi operaţiunilor care depăşesc condiţiile de exercitare a activităţii curente- art.49 alin.2 din Legea nr.85/2006. Administratorul judiciar întocmeşte şi păstrează în mod regulat o listă cuprinzând toate actele şi operaţiunile încheiate după deschiderea procedurii cu precizarea naturii şi valorii acestora şi a elementelor de identificare a contractanţilor indicând totodată dacă este posibilă o eventuală reorganizare ori după caz, împrejurările care nu permit reorganizarea. În situaţia în care constată, din verificarea activităţii debitoarei , existenţa unor transferuri frauduloase încheiate de debitoare în dauna creditorilor sa formuleze acţiuni pentru anularea lor. Să denunţe sau să menţină contractele în derulare în vederea creşterii la maxim a averii debitoarei. Să notifice hotărârea de deschidere a procedurii în conformitate cu disp. art.33 alin.7 şi art.61-62 din Legea nr.85/2006, tuturor creditorilor, Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Mureş şi să publice o notificare privind deschiderea procedurii într-un ziar de largă circulaţie, pe cheltuiala averii debitoarei. Notificarea către creditori va cuprinde termenele stabilite prin hotărâre precum şi cerinţele legale pentru ca o creanţă să fie admisibilă. Să convoce prima şedinţă a Adunării Generale a Creditorilor de îndată ce a identificat creditorii falitei stabilind ordinea de zi în conformitate cu disp. art.13, at.62 alin.1 lit.e din Legea nr.85/2006. Stabileşte termenul de depunere a raportului privind cauzele ajungerii debitoarei în stare de insolvenţă cu indicarea eventualelor persoane care se fac vinovate de această stare, până la data de 21 NOIEMBRIE 2011. Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 30 NOIEMBRIE 2011. Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar de creanţe la data de 15 DECEMBRIE 2011. Fixează termen pentru depunerea contestaţiilor la tabelul preliminar de creanţe până la data de 12 IANUARIE 2012, data poştei şi termen pentru soluţionarea contestaţiilor la data de 26 IANUARIE 2011. Stabileşte termenul pentru definitivarea tabelului de obligaţii al debitoarei la data de 27 IANUARIE 2011. Stabileşte în sarcina administratorului judiciar provizoriu convocarea si prezidarea primei adunări generale a asociaţilor debitoarei în vederea desemnării administratorului special până cel târziu la data de 19 octombrie 2011. Stabileşte data primei adunări generale a creditorilor la 16 DECEMBRIE 2011, la locaţia şi ora fixată de administratorul judiciar, ordinea de zi fiind cea prev. de art.13 din Legea nr.85/2006. Stabileşte termenul pentru depunerea raportului prev. de art. 54 din Legea nr. 85/2006 la data de 14 octombrie 2011 şi de judecată asupra acestuia la data de 3 noiembrie 2011. Pune în vedere debitoarei că are obligaţia legală ca în termen de 10 zile de la comunicarea prezentei hotărâri să depună la dosar toate actele prev. de art.28 din Legea nr.85/2006. Stabileşte primul termen în procedură la data de 3 noiembrie 2011. În temeiul art.4 din Legea nr.85/2006 dispune deschiderea de către debitor a unui cont bancar din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii, în caz de neîndeplinire a acestei obligaţii de către debitoare sarcina revine administratorului judiciar. Conform art.37 din Legea nr.85/2006 dispune comunicarea prezentei hotărâri către instanţele judecătoreşti în a căror rază de activitate se află sediul debitoarei declarat la Registrul Comerţului- de către grefierul de şedinţă- şi tuturor băncilor la care debitorul are conturi deschise de către administratorul judiciar provizoriu. Dispune notificarea prezentei hotărâri de către administratorul judiciar, debitoarei, creditoarei şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Mureş prin Buletinul Procedurilor de Insolvenţă potrivit art. 61 din Legea nr.85/2006. În temeiul art. 47 alin.1 din Legea nr. 85/2006 ridică în parte dreptul de administrare al debitoarei în sensul că îşi va conduce activitatea , îşi va administra bunurile şi va dispune de acestea sub supravegherea administratorului judiciar. În temeiul art.48 din acelaşi act normativ dispune tuturor băncilor la care debitoarea are conturi deschise să nu dispună de numerarul din cont fără acordul administratorului judiciar provizoriu. Definitivă şi executorie. Cu drept de recurs în termen de 7 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 29 septembrie 2011.
Reţine cauza în pronunţare asupra cererii de deschidere a procedurii formulată de creditoarea BANCPOST S.A. şi dispune amânarea pronunţării hotărârii în cauză la data de 29.09.2011, sala 26, orele.14,00. Pronunţată în şedinţa publică de la 22 Septembrie 2011.
Cererea formulată de creditoare se comunică debitoarei, care va fi înştiinţată asupra prevederilor art. 33 din legea nr.85/2006, potrivit celor mai sus menţionate. Se citează părţile. Stabileşte un nou termen la data de 22 septembrie 2011, sala 84, orele 12,30. Pronunţată în şedinţa publică din data de 08 iulie 2011.