O****** O*****
ReclamantC*** M***** F*********
PârâtAdmite acţiunea precizată formulată de reclamantul O****** O***** în contradictoriu cu pârâta Cuţă Miora Florentina. Constată că între reclamant, în calitate de cumpărător şi pârâtă, în calitate de vânzătoare, a intervenit vânzarea-cumpărarea următoarelor suprafeţe de teren situate în intravilanul comunei Valea Stanciului, sat Bîrza, judeţul Dolj, cu amplasamentul, vecinătăţile şi delimitările indicate în raportul de expertiză în specialitatea topografie cadastru întocmit în cauză, după cum urmează: - 1186 mp, situată în T 51, P 1950, - 1450 mp, situată în T 51, P 1948, - 602 mp, situată în T 51, P 1949. Prezenta sentinţă ţine loc de act autentic de vânzare-cumpărare între părţi cu privire la imobilele indicate mai sus. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 25.09.2012.
amână pronunţarea pentru data de 25.09.2012
Avand in vedere cererea expertului de suplimentare a onorariului de expert cu suma de 400 lei, o va incuviinta in parte cu modificarea orelor privind deplasare in instanta pentru studiu dosar de la 2-1 ore, prelucrare analitica si grafica a masuratorilor de la 3-2 ore, intocmirea planşelor de la 3,5-1,5 ore, iar pct. B la o ora, De asemenea, i se va pune in vedere reclamantei prin aparator sa completeze onorariul de expert cu suma de 400 lei, În vederea administrării acestor probe, urmează a fi amânată judecarea cauzei.
lipsa raport de expertiză
Pentru a se reveni cu adresă la BLETC Dolj.
În vederea emiterii unei adrese la BLE pentru a comunica o lista cu numele experţilor in specialitatea topografie – cadastru care detin aparatura G.P.S. pentru a putea efectua lucrarea cu avizul OCPI,
Emite adresă către expertul Cîrpici Viorel, in vederea efectuării raportului de expertiza avand ca obiective: l identificarea terenului ce a făcut obiectul convenţiei încheiate de părţi, stabilirea suprafeţei respectivului imobil, amplasamentul acestuia şi a vecinătăţilor, precum şi persoana în posesia căreia se află respectivul imobil şi evaluarea acestuia. Emite adresă către BLE pentru a comunica desemnarea expertului pentru efectuarea expertizei Se va cita martorul Mişcu Daniel Cristian. Amână judecarea cauzei la data de 13.03.2012, termen pentru care pârâta va fi citată cu menţiunea de a se prezenta la interogatoriu
Încuviinţează administrarea probei testimoniale şi luarea unui interogatoriu pârâtei. Amână judecarea cauzei în vederea administrării acestor probe, sens în care se va cita pârâta cu menţiunea de a se prezenta la interogatoriu, precum şi martorul Mişcu Daniel Cristian. Dispune din oficiu efectuarea unei expertize tehnice în specialitatea topografie-cadastru, având ca obiective: identificarea terenului ce a făcut obiectu convenţiei încheiate între părţi, stabilirea amplasamentului şi vecinătăţilor acestuia şi valoarea respectivului imobil, precum şi a persoanei în posesia căreia se află acesta. Pentru termenul acordat, i se pune în vedere apărătorului reclamantului să depună la dosar chitanţa de plată a avansului din onorariul pentru expert în cuantum de 400 lei, urmând ca după achitarea acestuia să fie desemnat expertul în cauză şi emisă adresa în vederea întocmirii şi depunerii raportului de expertiză.
pentru a fi comunicate pârâtei precizarea acţiunii şi înscrisurile depuse odată cu aceasta, precum şi pentru a da posibilitatea reclamantului să completeze corespunzător taxa de timbru şi timbru judiciar aferente terenului intravilan ce a făcut obiectul convenţiei încheiate de părţi
pentru a da posibilitatea reclamantei să precizeze acţiunea, în sensul de a indica dacă terenul ce a făcut obiectul convenţiei încheiate de părţi este situat în extravilan sau intravilan. Pentru termenul acordat, va fi conceptată în mod corect, pârâta cu numele de CUŢA, nu Cuta.