S* R***** N** S*** L* A*
ReclamantD***** L******* A****
PârâtD***** I*****
PârâtAdmite excepţia lipsei calităţii procesual pasive . Respinge capătul de cerere privind dobândirea unui drept de proprietate prin uzucapiunea şi accesiune imobiliară ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesual pasivă . Admite excepţia netimbrării invocată de pârâţi în ceea ce priveşte capătul de cerere privind dobândirea unui drept de proprietate prin superficie . Anulează capătul de cerere privind dobândirea unui drept de proprietate prin superficie ca insuficient timbrat . Respinge cererea reconvenţională ca nefondată . Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică ,azi 11.04.2013 .
Hotarare 5289/2013 din 11.04.2013Amână pronunţarea la data de 11.04.2013
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 04.04.2013Amână pronunţarea la data de 04.04.2013
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 28.03.2013pentru a se depune dovada achitării timbrajului
Incheiere de sedinta din 05.02.2013Respinge cererea de acordare a ajutorului public judiciar formulată de petenta SC Refrom Nav SRL . Cu cerere de reexaminare în termen de 5 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 22.01.2013 .
Incheiere de sedinta din 22.01.2013pentru solutionarea carereii de ajutor public judiciar
Incheiere de sedinta din 08.01.2013pentru achitarea timbrajului
pentru a se lua la cunoştinţă de raportul de expertiză
lipsă raport de expertiză
LIPSĂ RAPORT
- partile au termen in cunostinta - se vor cita paratii cu mentiunea de a se prezenta personal la interogatoriu sub sanctiunea prevazuta de disp.art.225 C.p.civila - paratii vor depune la dosar lista cu intrebari pentru a fi comunicata reclamantei persoana juridica cu mentiunea de a raspunde in scris la interogatoriu sub sanctiunea prevazuta de disp.art.225 C.p.civila. - reclamanta va indica prin lista la dosar in termen de 5 zile sub sanctiunea decaderii din proba, numele si adresele martorilor pentru a fi citati in vederea audierii. - Reclamanta va depune la dosar contractul de vanzare- cumparare din 10.12.2011 in baza caruia precizeaza ca a intrat in posesia terenului si constructiei si contractul de vanzare- cumparare din 18.09.1991 prin care SC POLCO IND SRL a cumparat constructii de 1200 mp. - Se va emite adresa catre OCPI Constanta pentru a se comunica extras de carte funciara cu indicarea actelor pentru care s-a intabulat dreptul de proprietate pentru teren si constructii din cauza. - Se va emite adresa catre Primaria Constanta pentru a se comunica daca exista deschisa pozitie de rol fiscal pentru teren si constructiile din cauza, daca terenul face obiectul unei revendicari intemeiate pe legile speciale de retrocedare si sa se comunica situatia juridica a terenului si actele ce au stat la baza deschiderii pozitiei de rol fiscal. - Reclamanta va face dovada achitarii onorariului pentru expert in suma de 1000 lei in termen de 5 zile sub sanctiunea decaderii din proba. - Dupa achitarea onorariului pentru expert se va emite adresa catre d-nul expert Bescuca Dumitru cu mentiunea de a proceda la intocmirea raportului de expertiza. Pronunţată în şedinţa publica de la 15.05.2012.
pentru a se studia precizările depuse de pârâţi
pentru a se depune dovada achitării taxei de timbru
pentru a se cita pârâtul cu menţiunea de a preciza valoarea totală solicitată
pentru a se comunica precizările depuse
pentru a se lua cunoştiinţă de întâmpinare