Dosar 3027/102/2011 din 02.05.2011

infracţiuni de evaziune fiscală (Legea 87/1994, Legea 241/2005)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 3027/102/2011
Data dosar:
02.05.2011
Instanta:
Tribunalul Mureș
Departament:
Secţia Penală
Obiect:
infracţiuni de evaziune fiscală (Legea 87/1994, Legea 241/2005)
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 03.11.2011 la ora 14:00

    Complet: CF 3 (IL)
  • Soluţionare

    În baza art. 345 alin. 2 Cod procedură penală condamnă pe inculpatul L***** L***** la pedeapsa de 6 luni închisoare pentru comiterea infracţiunii de evaziune fiscală prevăzută şi pedepsită de art. 9 alin. 1 lit. c din Legea nr. 241/2005, cu aplicarea art. 320 ind.1 alin. 7 Cod procedură penală, cu reţinerea art. 74 Cod penal şi art.76 lit. d Cod penal. Privează inculpatul de exerciţiul drepturilor prevăzute de art.64 alin.1 lit.a teza a II-a, b şi c Cod penal – adică a dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice, a dreptului de a fi administrator la societăţile comerciale, precum şi a dreptului de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat - în condiţiile şi pe durata prevăzută de art. 71 Cod penal. În baza art. 81 alin. 2 Cod penal raportat la art. 85 alin. 3 Cod penal, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata termenului de încercare prevăzut de art.82 Cod penal - de 2 ani şi 6 luni, termen care se compune din durata pedepsei aplicate, la care se adaugă un interval fix de timp de 2 ani. În temeiul art. 359 Cod procedură penală, atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 şi art. 84 Cod penal, referitoare la cazurile de revocare a beneficiului suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art.71 alin. 5 Cod penal, pe durata termenului de încercare suspendă executarea pedepsei accesorii a interzicerii drepturilor prevăzute de art.64 alin.1 lit.a teza a II-a, b şi c Cod penal. Dispune comunicarea prezentei hotărâri Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Mureş, în conformitate cu art. 21 pct. g din Legea nr.26/1990 republicată, privind Registrul Comerţului. În baza art. 346 alin. 1 Cod procedură penală, raportat la art.14 alin.3 Cod procedură penală, admite acţiunea civilă formulată de partea civilă ADMINISTRAŢIA FINANŢELOR PUBLICE TG. MUREŞ (în numele şi pentru A.N.A.F.) şi-l obligă pe inculpatul L***** L***** în solidar cu partea responsabilă civilmente SC „Aninvest” SRL să plătească în favoarea părţii civile suma de 70.491 lei, cu titlu de despăgubiri civile - din care suma de 48.254 lei reprezintă TVA, iar suma de 22.237 lei impozit pe profit - precum şi majorările de întârziere aferente acestei sume, până la data stingerii integrale a sumei datorate. Respinge cererea părţii civile referitoare la instituirea de măsuri asiguratorii asupra bunurilor mobile şi imobile ale inculpatului până la concurenţa valorii probabile a pagubei. În temeiul art.192 alin.1,3 Cod procedură penală, obligă inculpatul să plătească, în solidar cu partea responsabilă civilmente, în favoarea statului suma de 550 lei cu titlu de cheltuieli judiciare, din care onorariul avocatului desemnat din oficu se va avansa Baroului Mureş din fondul special al Ministerului Justiţiei. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la pronunţare cu inculpatul şi reprezentantul Ministerului Public şi de la comunicare cu partea civilă şi partea responsabilă civilmente.

  • Sedinta din data de 19.10.2011 la ora 09:00

    Complet: CF 3 (IL)
  • Amână pronunţarea

    Având nevoie de timp pentru deliberare şi pentru a da posibilitatea părţilor să depună concluzii scrise, amână pronunţarea soluţiei la data de 3 noiembrie 2011 - orele 14.00.

  • Sedinta din data de 21.09.2011 la ora 09:00

    Complet: CF 3 (IL)
  • Amână cauza

    Admite cererea de amânare şi acordă un ultim termen de judecată pentru a-i da posibilitatea inculpatului să-şi pregătească apărarea.

  • Sedinta din data de 31.08.2011 la ora 09:00

    Complet: CFV4
  • Amână cauza

    Pentru ca inculpatul să-şi angajeze apărător, amână judecarea cauzei la data de 21 septembrie 2011.

  • Sedinta din data de 15.06.2011 la ora 09:00

    Complet: CF 3 (IL)
  • Amână cauza

    Pentru îndeplinirea procedurii de citare a inculpatului, acordă termen de judecată la data de 31 august 2011.

  • Sedinta din data de 27.05.2011 la ora 09:00

    Complet: CF 3 (IL)
  • Amână cauza

    Pentru lipsa părţilor şi pentru citarea părţii responsabile civilmente, acordă termen de judecată la data de 15 iunie 2011.

Flux dosar


Actualizare GRPD