C**** A***** V*****
InculpatI****** A********
Parte civilăC**** A***** V********** a****** l* C******** R****
InculpatADMITE CEREREA DE ÎNVESTIRE CU FORMULĂ EXECUTORIE.
Condamna inculpatul C**** A***** V*****, pentru savarsirea infractiunii de vătămare corporală gravă prev. de art. 182 alin 2 cod penal la 2 (doi) ani inchisoare Potrivit art. 357 alin 3 Cod procedură penală aplică inculpatului pedeapsa accesorie prevazuta de art 71 Cod penal, constand in interzicerea drepturilor prev de art. 64 lit a, teza II si b Cod penal, pe toata durata executarii pedepsei principale . In baza art. 81 cod penal suspenda conditionat executarea pedepsei pe o durata de 4 ani ,termen de incercare stabilit in conditiile art 82 cod penal In baza art. 359 cod procedura penala atrage inculpatului atentia asupra dispozitiilor art. 83 cod penal a caror nerespectare are ca urmare revocarea suspendarii In temeiul art 71 alin 5 cod penal suspenda executarea pedepsei accesorii prevazute de art 71 alin 1 cod penal,constand in interzicerea drepturilor aratate la art. 64 lit a teza II si b cod penal Admite, în parte, cererea formulată de partea vătămată I****** A******** – constituită parte civilă şi, în temeiul art. 346 raportat la art. 14 alin. 3 lit. b Cod proc. penală, cu aplicarea art. 998 Cod civil, obligă inculpatul să-i plătească acesteia suma de 27.000 lei, reprezentând daune materiale (7.000 lei) şi daune morale (20.000 lei). Onorariul apărătorului desemnat din oficiu pentru inculpate (av Nahoi Simona) va fi achitat din fondurile Ministerului de Justiţie In temeiul art. 191 alin 1 Cod procedura penala obliga inculpatul la plata sumei de 600 lei reprezentand cheltuieli judiciare avansate de stat Cu drept de apel in 10 zile de la comunicare . Pronuntata in sedinta publica din 8 martie 2012 Presedinte
Hotarare 85 din 08.03.2012AMANARE PRONUNŢARE PENTRU 08.03.2012
PENTRU A SE REPETA PROCEDURA DE CITARE CU INCULPATUL, CU MANDAT DE ADUCERE ŞI A SE CITA ŞI PRIN AFIŞARE LA CONSILIUL LOCAL ROMAN,pe raza caruia a fost săvârşită fapta, S-A ACORDAT TERMEN DE JUDECATA LA DATA DE 01 MARTIE 2012.
PE4NTRU LIPSA INCULPATULUI, A PĂRŢILOR CIVILE ŞI A MARTORILOR DIN LUCRARI, S-A ACORDAT TERMEN DE JUDECATA LA DATA DE 02 FEBRUARIE 2012
PENTRU LIPSA INCULPATULUI ŞI A MARTORILOR DIN LUCRARI, S-A ACORDAT TERMEN DE JUDECATA LA DATA DE 19 IANUARIE 2012.
Se repetă procedura de citare cu inculpatul, cu mandat de aducere. Încuviinţează probele solicitate de partea vătămată, prin avocat, sens în care, în latura civilă acesta va depune înscrisuri ( acte medicale) şi va asigura prezenţa martorilor propuşi, anume: pe Manolache Iulian, Coman Alexandru şi Paraschiv Florin, iar în latură penală va asigura prezenţa numiţilor Dragoş C-tin şi Ionaşcu Zîna. Se emite adresă către Spitalul Municipal de urgenţă Roman, pentru a ne preciza dacă se constituie parte civilă în cauză şi cu ce sumă anume. Se înaintează adresă către Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Neamţ pentru a ne trimite fişa de cazier judiciar a inculpatului. Pronunţată în şedinţă publică, azi 10. 11. 2011.