L*** I** E****
ReclamantC****** L***** D* F*** F****** A***************** A********
PârâtC****** J******** D* F*** F****** D***
PârâtAdmite acţiunea. Constată dreptul de proprietate în favoarea reclamantului asupra terenului în suprafaţă de 2495 m.p. situat în comuna Argetoaia, sat Leordoasa, jud. Dolj , în T 4 P 8, 8/1,8/2 şi 8/3, aşa cum a fost identificat de expertul judiciar Mihai Ionescu prin schiţa anexă la raportul de expertiză întocmit în cauză, schiţă aflată la fila 79 dosar şi care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Ia act că nu s-au solicitat cheltuieli de judecată. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 24 Noiembrie 2011.
Amână pronunţarea cauzei la data de 24 Noiembrie 2011.
Admite cererea formulată de av. Dospina Nicolae şi acordă termen în vederea observării raportului de expertiză.
Admite cererea formulată de domnul expert Ionescu Mihai. Constatând lipsa raportului de expertiză ce urma a fi înaintat la dosar de acesta , instanţa va amâna judecata cauzei.
În vederea emiterii adresei către domnul expert Ionescu Mihai Gabriel pentru a efectua lucrarea conform obiectivelor stabilite de instanţă, se va amâna judecata cauzei.
Ia act că reclamantul şi-a precizat acţiunea cu privire la motivarea în fapt şi temeiul de drept al acţiunii deduse judecăţii. Dispune scoaterea din cauză a pârâtei Prefectura Dolj şi introducerea în cauză a Comisiei Judeţene de Fond Funciar Dolj. Dispune comunicarea către cele două comisii pârâte a unui exemplar al precizării la acţiune formulată de reclamant.
Încuviinţează proba cu înscrisuri, proba testimonială şi cu expertiza tehnică de specialitate, solicitate de av. Dospina Nicolae. Stabileşte cu titlu de onorariu provizoriu pentru expertiză suma de 500 lei, în sarcina reclamantului.
Luând act de lipsa răspunsului la adresa emisă către Primăria comunei Argetoaia, se va dispune sancţionarea domnului primar Beznă Mircea,cu amendă judiciară în sumă de 100 lei. Dispune revenirea cu adresă către Primăria comunei Argetoaia. Amână judecarea cauzei la data de 05 Iulie 2011, la cererea domnului av. Dospina Nicolae, termen pentru care se va repeta procedura de citare a pârâtei Instituţia Prefectului. Cu drept de a formula cerere de reexaminare în ceea ce priveşte amenda judiciară aplicată domnului primar Beznă Mircea, în termen de 15 zile de la comunicare.
În vederea revenirii cu adresă către Comisia Locală Argetoaia pentru a comunica dacă reclamantul a formulat cerere de constituire sau reconstituire a dreptului de proprietate pentru terenul în litigiu, instanţa va amâna judecata cauzei.
În vederea emiterii unei adrese către Primăria comunei Argetoaia pentru a comunica dacă reclamantul a formulat cerere de reconstituire a dreptului de proprietate pentru terenul solicitat şi regimul juridic al acestuia, instanţa va amâna judecata cauzei.