S***** P***
InculpatD******* S****** V****** O*** D*********
Parte civilăIn baza art.108 alin.1 lit.a din Legea 46/2008 cu aplic. art.320 indice 1 C.p. condamna pe inculpatul S***** P***, la pedeapsa de 4 luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de taiere ilegala de arbori. In baza art.110 alin.1 lit.a din legea 46/2008 cu aplic. art.320 indice 1 C.p. condamna pe acelasi inculpat la pedeapsa de 4 luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de sustragere de material lemnos. In baza art.33 lit.a-34 lit.b c.p. contopeste pedepsele si aplica inculpatului pedeapsa de 4 luni inchisoare. In baza art.81-82 C.p. dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe durata unui termen de incercare de 2 ani si 4 luni. Face in cauza aplicarea art.359 C.p.p. In baza art.71 alin.1 C.p. interzice inculpatului pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei, exercitiul drepturilor prev. de art. 64 alin.1 lit.a teza a-II-a si lit.b C.p. In baza art.71 alin.5 c.p. suspenda executarea pedepsei accesorii aplicate pe durata termenelor de incercare. In baza art.14 C.p.p. si art.998 Cod civil admite ca intemeiata actiunea civila intentata de DIRECTIA SILVICA FOCSANI- prin Ocolul Silvic Dumitresti si obliga inculpatul catre aceasta la plata sumei de 427,23 lei reprezentand despagubiri civile. In baza art.191 alin.1 C.p.p. obliga inculpatul la plata sumei de 60 lei reprezentand cheltuieli judiciare catre stat. Cu drept de recurs in termen de 10 zile de la pronuntare pentru inculpat si de la comunicare pentru partea civila. Pronuntata in sedinta publica, astazi, 6 septembrie 2011.
Admite cererea formulata de inculpat prin aparator pentru a-si pregati apararea, ca fiind legala; Amână judecarea cauzei la termenul din data de 06 septembrie 2011 termen acordat avand in vedere pregatirea apararii si pentru cand : -inculpatul si partea civila au termen in cunostinta; Pronunţată în şedinţa publica de la 14 iunie 2011.
Amână judecarea cauzei la termenul din data de 14 iunie 2011 termen acordat avand in vedere lipsa de aparare si pentru cand : -inculpatul are termen in cunostinta; -se repeta procedura de citare cu partile lipsa si care nu au termen in cunostinta; -se citeaza martorul din lucrari; Pronunţată în şedinţa publica de la 24 mai 2011.