C******** N****
ReclamantS*** H*** I**** S** - P*** L********* J******* C****** I********* D* I********* A**** G******
PârâtConstată perimată cererea
Hotarare 2710/2013 din 31.10.2013Admite excepţia nelegalei compuneri a completului, invocată din oficiu de instanţă. Trimite cauza la registratură în vederea repartizării la un complet legal constituit pentru soluţionarea prezentei cauze. Pronunţată în şedinţa publică de la 30.09.2013.
Incheiere de sedinta din 30.09.2013În temeiul art. 243 alin 1 pct. 3 C.pr.civ suspendă judecata cauzei. Cu recurs pe toată durata suspendării. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 3.07.2012.
Încuviinţează cererea d-nei expert Metelescu Maria Irina de suplimentare a onorariului de expert cu suma de 400 lei. Ia act că reclamanta nu înţelege să achite suplimentul de onorariu de expert de 400 lei. Emite adresă la Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Bacău care să comunice datele societăţii pârâtei, respectiv adresa sediului şi starea firmei. Amână judecarea cauzei la data de 17 aprilie 2012, ora 8,00 pentru când reclamanta are termen în cunoştinţă. Reia procedura de citare cu pârâta. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 martie 2012.
Încuviinţează cererea procuratorului reclamantei pentru studiul lucrării de expertiză. Pune în vedere procuratorului reclamantei să formuleze eventualele obiecţiuni la raportul de expertiză pentru termenul următor. Amână judecarea cauzei la data de 20 martie 2012, ora 8,00 pentru când reclamanta, prin mandatar, are termen în cunoştinţă. Citează pârâta cu un exemplar de pe raportul de expertiză pentru studiu cu menţiunea de a depune eventualele obiecţiuni. Dispune plata în contul d-nei expert construcţii Metelescu Maria – Irina a onorariului de expert în cuantum de 400 lei achitat conform chitanţei CEC nr. 4265799/1 din 28.11.2011 eliberată de CEC BANK MOINEŞTI, urmând a se înştiinţa în acest sens Biroul Local pentru expertize tehnice şi contabile de pe lângă Tribunalul Bacău şi expertul. Proroga discutarea cererii de suplimentare a onorariului de expert cu suma de 400 lei, solicitată de d-na expert Metelescu Maria – Irina, pentru termenul următor. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 februarie 2012.
Amână judecarea cauzei la data de 07 februarie 2012 ora 8,00 pentru când reclamanta, prin mandatar, are termen în cunoştinţă. Reia procedura de citare cu pârâta. Revine la adresa către d-na expert Metelescu Maria – Irina pentru efectuarea şi întocmirea lucrării de expertiză dispusă în cauză. Pronunţată în şedinţa publică de la 06 decembrie 2011.
Încuviinţează pentru reclamantă proba cu înscrisuri şi proba cu planşe foto. Pune în vedere reclamantei, prin mandatar să depună la dosar toate înscrisurile de care înţelege să se folosească în cauză, precum şi planşele foto. Din oficiu dispune efectuarea unei expertize tehnice construcţii cu următoarele obiective: expertul : - să se evalueze lucrarea de reparaţii, - să precizeze dacă reparaţiile au fost făcute conform normelor de calitate pentru astfel de lucrări, - să precizeze dacă există vicii ale lucrării care sunt imputabile executantului S.C. HELP IMPEX SRL, - să facă o evaluare a lucrărilor de reparaţii necesare pentru reparaţia integrală a hidroizolaţiei - să stabilească valoarea remedierilor efectuate ca urmare a stricăciunilor cauzate în apartament de neefectuarea corespunzătoare a lucrării. Desemnează expert construcţii pe d-na Metelescu Maria – Irina şi fixează un onorariu în sumă de 400 lei în sarcina reclamantei, punându-i în vedere să-l achite şi să depună chitanţa de plată în termenul de 5 zile, în vederea emiterii adresei către expert. Emite adresă la Biroul Local pentru expertize tehnice şi contabile de pe lângă tribunalul Bacău pentru înştiinţarea expertului desemnat. Amână judecarea cauzei la data de 08 noiembrie 2011 ora 8,00 pentru când reclamanta, prin mandatar, are termen în cunoştinţă. Reia procedura de citare cu pârâta. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 noiembrie 2011.
Amână judecarea cauzei la data de 08 noiembrie 2011 ora 8,00 pentru când reclamanta, prin mandatar, primeşte termen în cunoştinţă. Pune în vedere reclamantei, prin mandatar, să completeze cererea de ajutor public judiciar cu următoarele înscrisuri: să precizeze veniturile membrilor familiei cu care locuieşte împreună, să depună dovada cu privire la veniturile sale şi a membrilor familiei sale. Reia procedura de citare cu pârâta. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 octombrie 2011.
Soluţionarea cererii de ajutor public judiciar
admite cererea de preschimbare termen