P******** D* P* L**** J********** S******
RecurentA********* F*****
Inculpat InculpatA******** P*******
Parte vătămată Parte vătămatăadmis cerere de abtinere membru complet
Decizia penală nr. 132 din 27.09.2012. Admite recursul. Casează sentinţa recurată sub aspect penal. Înlătură aplicarea dispoziţiilor articolului 320 indice 1 CPP. În baza art. 250 alineat 3 Cp rap. la art. 258 Cp condamnă inculpatul la 2 ani închisoare. În baza art. 85 Cp rap. la art 86 indice 5 Cp anulează suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 1 an închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 220/03.03.2011 pronunţată de Judecătoria Slatina în dosarul nr. 6716/311/2010 şi contopeşte această pedeapsă cu pedeapsa nou aplicată , urmând ca inculpatul să execute pedeapsa rezultantă de 2 ani închisoare. În baza art. 86 indice 1 şi 86 indice 2 Cp dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 2 ani închisoare pe o durată de 5 ani , termen de încercare, din care 2 ani pedeapsa şi 3 ani interval de timp, termen calculat de la data de 19.04.2011 ( data rămânerii definitive a hotărârii prin care s-a pronunţat anterior suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei). În baza art.86 indice 3 C.p. pe durata termenului de încercare condamnatul se va supune următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte, la datele fixate, la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Olt b) să anunţe, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă. Se pun în vedere inculpatului dispoziţiile art.86 indice 4 C.p. În baza art.71 alin.1 C.p. aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prev.de art.64 alin.1 teza a II-a şi lit.b C.p. pe durata termenului de încercare. În baza art.71 alin.5 C.p. suspendă executarea acestei pedepse pe acelaşi interval de timp. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 27.09.2012 la Tribunalul Olt.
ÎNCHEIERE NR 26 din 26.09.2012 admite declaratia de abtinere formulata de dl jud. Gheorghe Biolan şi dispune inlocuirea.
Admite cererea formulată de reprezentantul Ministerului Public şi acordă termen pentru a se ataşa fişa de cazier judiciar privind pe inculpat.
Decizia penală nr.158 din 19.05.2011. 19Admite excepţia de necompetenţă materială şi declină competenţa de soluţionare a recursului declarat de P******** D* P* L**** J********** S****** împotriva sentinţei penale nr.221 din 3.03.2011 pronunţate de Judecătoria Slatina în dosarul nr.6717/311/2010, în favoarea Curţii de Apel Craiova – Secţia penală. Definitivă.
Admite cererea de amânare formulată de intimatul inculpat A********* F***** pentru a-şi angaja apărător. Amână judecarea cauzei la data de 19 mai 201, termen pentru când se va cita intimata parte vătămată A******** P*******. În baza art. 291 alin 3 C.p.p. modificat prin Legea nr.202/2010, intimatul inculpat A********* F***** nu va mai fi citat, acesta având cunoştinţă de proces, semnând personal de primirea citaţiei. Pronunţată în şedinţa publică azi 05 mai 2011, la Tribunalul Olt.