R*** P**** A*****
InculpatL******** I**
InculpatL******** S******
InculpatC******* D****** F**
InculpatI******* C*****
InculpatAvând în vedere Hotărârea Colegiului de Conducere al Tribunalului Bucureşti nr. 4 din 31.012014 pct. 3 privind unificarea secţiilor penale într-o secţie penală unică urmează a dispune transpunerea dosarului înregistrat cu nr. 76760/3/2011* pe rolul Tribunalului Bucureşti - Secţia I Penală, urmând a fi soluţionat sub numărul ce-i va fi alocat de completul 23 F al acestei secţii cu aceeaşi compunere ca şi completul C9F al Secţiei a II-a Penală căruia i-a fost în mod aleatoriu repartizat dosarul.
Incheiere finala dezinvestire din 18.02.2014-administrare probe propuse de inculpaţi.
Incheiere de sedinta din 21.01.2014În baza art.160/3 C.p.p. admite cererea formulată de inculpatul L******** I**, de modificare a controlului judiciar, în sensul înlăturării obligaţiei de a nu lua legătura cu alte persoane, instituită în temeiul art. 160 ind. 2 alin 3 ind.1 lit.c C.p.p. În baza art. 145 ind.1 alin 2 rap la art. 145 alin 2 ind. 3 C.p.p. admite cererea formulată de inculpaţii L******** S****** şi Costache Dumitru şi în consecinţă: Înlătură obligaţia de a nu lua legătura cu anumite persoane instituită în sarcina inculpaţilor în temeiul disp. art. 145 alin 1 ind 2 lit c C.p.p. În baza art. 168 C.p.p. respinge ca nefondată contestaţia împotriva măsurii asiguratorii formulate de SC Hitro Bit SRL. Respinge ca nefondată cererea de încuviinţare a părăsirii teritoriului României pe o perioadă determinată, din 07 ian 2014 până în 25.01.2014, formulată de inculpatul L******** S******. Cu recurs Pronuntata în sedinta publică.
Incheiere de sedinta din 16.12.2013În vederea administrării probatoriilor încuviinţate de instanţă
Incheiere de sedinta din 26.11.2013Încuviinţează depunerea de acte în circumstanţiere şi audierea a câte doi martori în circumstanţiere inculpaţilor Bodeanu Tudor, Cristea Viorica, Calcan Mihăiţă şi Iordache Costel. Încuviinţează depunerea de acte în circumstanţiere inculpaţilor Costache Dumitru, Stroie Carmen si Botescu Adrian, Ciocoi Florin, Harasim Corneliu, Constantin Valentin Adrian, Ion Gheorghe şi Neacsu Cornel Aurelian Încuviinţează proba testimonială inculpaţilor Livadariu Ion si L******** S******, respectiv audierea martorului Ursuleanu Dumitru. Respinge celelalte probe solicitate de inculpaţi. Pronunţată în şedinţă publică, azi.01.11.2013.
Incheiere de sedinta din 01.11.2013Respinge ca nefondată cererea formulată de inculpatul R*** P**** A***** de încuviinţare a părăsirii teritoriului României în perioada 5-10 noiembrie 2013. Cu apel odată cu fondul. Pronunţată in sedinta publica. Amănă pronunţarea cu privire la cerererile de probe formulată de inculpati la data de 01.11.2013. pe fondul cauzei, acorda termen in vederea adimistrarii probetoriului.
Incheiere de sedinta din 29.10.2013-audiere martori
Incheiere de sedinta din 01.10.2013-audiere martori
Incheiere de sedinta din 03.09.2013În baza art.190 al 1 si 2 C.p.p. încuviinteaza plata cheltuielilor judiciare efectuate de martora Diaconescu Maria pentru termenul de azi, 11.06.2013, in cuantum de 1570 lei, reprezentand achivalentul benzinei si a salariului pe o zi de munca. Cu apel odata cu fondul, Pronuntata in sedinta publica. Amana cauza in vederea audierii martorilor.
Incheiere de sedinta din 11.06.2013audiere martori În baza art 168 C.p.p respinge ca nefondata contestatia impotriva masurii sechestrului asigurator formulata de SC Hitron Bit SRL. Obliga contestatoarea la plata sumei de 100 lei cheltuieli judiciare statului. Cu recurs. Pronuntata in sedinta publica
Incheiere de sedinta din 14.05.2013Administrare probe
Incheiere de sedinta din 16.04.2013Amana cauza în vederea audierii martorilor. În baza art. 190 alin 1 C.p.p. admite cererea de decontare a cheltuielilor de transport formulata de martorul catargiu Mihai, pentru cele doua deplasari pe ruta Constanta-Bucuresti si retur,din zilele de 19.02.2013 si 19.03.2013. Cu apel odata cu fondul. Respinge ca nefondata cererea formulată de inculpatul Costache Dumitru privind încuviintarea de a lua legatura cu inculpatii L******** I** si L******** S******, formulata in baza art.145 al 2 ind 3 C.p.p. Obligă inculpatul la plata sumei de 50 lei cheltuieli judiciare statului. Cu recurs. Pronuntata in sedinta publica.
Incheiere de sedinta din 19.03.2013administrare probe
Incheiere de sedinta din 19.02.2013În vederea audierii martorilor din acte.
Incheiere de sedinta din 22.01.2013Amana cauza in vederea audierii martorilor din acte. Respinge ca nefondată cererea formulata de inculpatul Costache Dumitru privind încuviintarea de a lua legatura cu inculpatii L******** I** si L******** S******, formulată în baza art. 145 al 2ind 3 C.p.p. Obliga pe inculpat la plata sumei de 50 lei cheltuieli judiciare statului. Cu recurs. Pronuntata in sedinta publica.
Amana cauza în vederea audierii martorilor din acte.
Respinge ca nefondată cererea inculpatului Livadariu Stelia privind încuviintarea de a parasi tara în perioada 05.11.2012-30.11.2012, obligatie instituită prin incheierea de sedintă din data de 20.12.2011. Respinge ca nefondata cererea inculpatului Costache Dumitru privind revocarea masurii obligarii de a nu parasi tara.,cu obligatiile stabilite prin încheierea de şedintă din data de 20.122011, inclusiv aceea de a nu lua legatura cu coinculpatii L******** I** si L******** S******. Respinge ca nefondata cererea inculpatului L******** I** de meodificare a controlului judiciar întemeiată pe disp. art.160/3 C.p.p. În baza art. 160/3 C.p.p admite cererile formulate de inculpatii I******* C***** si Bodeanu Tudor, de modificare a controlului judiciar, în sensul permiterii de a lua legatura între ei , precum si cu inculpata Cristea Viorica si Calcan Mihăiţă si cu martorul Sima Nicolae. Mentine interdictia instituită în sarcina partilor de a nu lua legatura cu ceilalti coinculpati si martori din prezenta cauza instituită în baza art. 160/2 alin 3 lit c C.p.p. Obligă pe inculpatii L******** I**, L******** S****** si Costache Dumitru la plata a câte 50 lei cheltuieli judiciare statului. Cu recurs. Pronuntata in sedinta publica
pentru continuarea cercetarilor.
imposibilitate de prezentare aparator
in vederea continuarii cercetarii judecatoresti si audierea inculpatilor.
in vederea audierii inculpatilor
lipsa dosar fond
În baza art.168 C.p.p admite contestatia formulata de inculpatul I******* C***** impotriva masurii sechestrului asigurator instituit la data de 28.07.2011 asupra autoutilitarei nr. N3 MAN, cu nr. de inmatriculare IL-10-TEX, asupra unei semiremorci O 3 GOFA, cu nr. de inmatriculare IL-12-TEX si asupra unei semiremorci Viberti Santi Cisterna, cu nr. de inmatriculare IL-11-TEX. Dispune modificarea modalitatii de executare a masurii sechestrului în sensul că din sechestru cu deposedare va fi în continuare sechestru fara deposedare. Cheltuielile judiciare raman in sarcina statului. Cu recurs. Pronuntata in sedinta publica.
În baza art.145 ind.1 alin 2 rap la art. 145 alin 2 ind.3 C.p.p admite cererea de încetare a obligatiei prev. de art.145 alin 1 ind. 2 lit c C.p.p a inculpatului Livadariu Stelian doar în ceea ce priveşte pe fratele său, inculpatul L******** I**. Mentine celelalte obligatii instituite in sarcina inculpatului L******** S****** conform art. 145 ind. 1 alin 2 rap la art. 145 alin 1 ind. 1 C.p.p si art.145 alin 1 ind. 2 lit c C.p.p. În baza art. 160 ind. 3 C.p.p admite cererea de modificare a controlului judiciar a inculpatului L******** I** în sensul înlaturarii interdictiei de a lua legatura cu fratele său, inculpatul L******** S******, mentinand celelalte obligatii. Cheltuielile judiciare rămăn în sarcina statului. Cu recurs. Pronuntata in sedinta publica azi.13.03.2012. În ceea ce priveste cererea de modificare a sechestrului asigurator, formulata de inculpatul I******* C*****, amana pronuntarea la data de 20.03.2012.
În baza art.145 ind.1 alin 2 rap la art. 145 alin 2 ind.3 C.p.p admite cererea de încetare a obligatiei prev. de art.145 alin 1 ind. 2 lit c C.p.p a inculpatului Livadariu Stelian doar în ceea ce priveşte pe fratele său, inculpatul L******** I**. Mentine celelalte obligatii instituite in sarcina inculpatului L******** S****** conform art. 145 ind. 1 alin 2 rap la art. 145 alin 1 ind. 1 C.p.p si art.145 alin 1 ind. 2 lit c c.p.p. În baza art. 160 ind. 3 C.p.p admite cererea de modificare a controlului judiciar a inculpatului L******** I** în sensul înlaturarii interdictiei de a lua legatura cu fratele său, inculpatul L******** S******, mentinand celelalte obligatii. Respinge cererea inculpatului R*** P**** A***** de incuviintare a parasirii teritoriului Romaniei in zilele de 22 si 23 februarie 2012, formulata in temeiul art. 145 alin 2 ind. 3 C.p.p, ca nefondata. Respinge , ca nefondata cererea de modificare a controlului judiciar formulata de inculpatul Bodeanu Tudor si de inculpatul I******* C*****, vizand ridicarea masurii de a nu lua legatura între ei si cu inculpata Cristea Viorica, cerere intemeiata pe disp. art. 160 ind. 3 C.p.p. Obliga pe inculpatii R*** P**** A*****, Bodeanu Tudor si I******* C***** la plata a cate 100 lei cheltuieli judiciare catre stat. Cheltuielile judiciare pe cererile inculpatilor L******** I** si L******** S****** rămăn în sarcina statului. Cu recurs. Pronuntata in sedinta publica.
În baza art. 160 ind 8/a C.p.p rap la art. 160 ind 2 alin 1 C.p.p admite cererea de liberare provizorie sub control judiciar formulată de inculpatul I******* C*****. În temeiul disp. art 160 /2 alin 3 din Cpp pune in vedere inculpatului că pe timpul liberării provizorii sub control judiciar este obligat să respecte următoarele obligaţţii: a) să nu depăşească limita teritorială a României; b) să se prezinte la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat; c) să se prezinte la sectia de politie in raza careia işi are domiciliul, conform programului de supraveghere intocmit de aceasta unitate sau ori de cate ori este chemat. d) sa nu işi schimbe locuinta fara incuviintarea instantei ; In temeiul disp. 160 ind. 2 alin. 3/1 lit. c Cpp pe timpul liberarii prov. sub control judiciar inculpatul va respecta si urmatoarea obligatie: sa nu ia legatura direct sau indirect cu coinculpatii si cu martorii din prezenta cauza; In temeiul disp. art. 160 alin. 3 ind. 2 Cpp atrage atentia inculpatului ca in cazul incalcarii cu rea-credinta a obligatiilor ce ii revin se va lua fata de acesta masura arestarii preventive. Dispune punera in libertate a inculpatului daca nu este arestat in alta cauza. Cu recurs. Pronuntata in sedinta publica, azi 17.01 2012. Pe fondul cauzei lipsa aparare inculpati
În baza art. 300/1 al 1 C.p.p constata legalitatea si temeinicia masurii arestarii preventive a inculpatului I******* C*****. În baza art. 139 al 1 si 3 ind. 5 C.p.p rap la art. 145/1 C.p.p dispune inlocuirea masurii arestarii preventive cu masura obligarii de a nu parasi tara. În baza art. 145/1 al 2 rap la art. 145 al 1 ind. 1 C.p.p pune in vedere inculpatului I******* C***** să respecte urmatoarele obligatii: a. sa se prezinte la instanta de judecata ori de cate ori va fi chemat. b. sa se prezinte la sectia de politie în a carei rază domiciliază, conform programului de supraveghere sau ori de cate ori va fi chemat; c. sa nu isi schimbe locuinta fara incuviintarea instantei. d. sa nu detina, să nu floseasca si sa nu poarte nicio categorie de arme; In baza art.145 alin 1/2 lit.c C.p.p, pune in vedere inculpatului sa nu ia legatura direct sau indirect cu ceilalti inculpati si cu martorii din prezenta cauza. În baza art. 145/1 alin 1 C.p.p dispune luarea masurii obligarii de a nu parasi tara fata de inculpatii; COSTACHE DUMITRU, R*** P**** A***** si LIVADARIU STELIAN. În baza art. 145 ind 1 alin 2 rap la art. 145 al 1 ind 1 C.p.p pune in vedere inculpatilor sa respecte urmatoarele obligatii: a. sa se prezinte în fata instantei de judecata ori de cate ori vor fi chemat. b. sa se prezinte la sectia de politie în a carei rază teritorială domiciliază, conform programului de supraveghere sau ori de cate ori va fi chemat; c. sa nu isi schimbe locuinta fara incuviintarea instantei. d.sa nu detina, să nu floseasca si sa nu poarte nicio categorie de arme; In baza art.145 alin 1/2 lit.c C.p.p, pune in vedere inculpatilor sa nu ia legatura direct sau indirect cu ceilalti coinculpati si martori din prezenta cauza, cu exceptia inculpatului L******** S****** căruia îi îngaduie sa ia legatura cu fratele sau, inculpatul L******** I**. Cu recurs. Pronunţată în şedinţă publică, azi,20.12.2011.
Admite cererea de abtinere formulata de domnul judecator Nestor Alexandru raul. Definitiva. Pronuntata in sedinta publica.