T***** C******* - L* A* S*********** L****
ReclamantS* F***** C*** A**** S*
PârâtAdmite în parte actiunea completata. Obliga parata sa plateasca reclamantei suma de 8609,24 lei, cu titlu de drepturi salariale si sa vireze la bugetele speciale de stat contribuţiile aferente acestei sume (CASS,CAS, şomaj). Obliga parata sa plateasca reclamantei suma de 617 lei cu titlu de cheltuieli de judecata. Definitiva si executorie . Cu recurs în 10 zile de la comunicare. Pronuntata în sedinta publica astazi 21.01.2013 la Tribunalul Arges, Sectia pentru Conflicte de Munca si Asigurari Sociale.
Hotarare 886/2013 din 21.01.2013Amana pronuntarea la 21.01.2013. Cu recurs odata cu fondul cauzei . Pronuntata în sedinta publica azi 14.01.2013.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 14.01.2013Incuviinteaza cerererile formulate de ambele parti prin care solicita acordarea unui nou termen de judecata pentru a lua cunostinta de continutul raportului de expertiza întocmit de expert contabil Bolboaca Corina Elena. Amână judecarea cauzei la 14.01.2013, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 10.12.2012, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Incuviinteaza cererea formulata de expert contabil Bolboaca Corina Elena prin care solicita acordarea unui nou termen de judecata în vederea efectuarii raportului de expertiza. Emite adresa catre parata în vederea înaintarii în copie conforma cu originalul direct catre expertul desemnat Bolboaca Corina Elena din Campulung Muscel, Strada Fratii Golesti, nr. 7, A39, Sc. A, Judetul Arges, a urmatoarelor actelor solicitate de acesta în vederea întocmirii raportului de expertiza si anume ; - statele de salarii pentru reclamanta Tanase Cristina din perioada decembrie 2009 pana în data suspendarii (incetarii ( contractului de munca; - pontaje pentru reclamanta din aceeasi perioada; - situatia tichetelor de masa (centralizator) din perioada decembrie 2009- 12.07.2010; - concedii medicale ale reclamantei în cauza pentru perioada 13.07.2010-23.09.2010; - concedii de risc maternal ale reclamantei în cauza pentru perioada 24.09..2010-28.01.2011; - concedii de sarcina si lauzie; - acte aditionale ale contractului de munca ale reclamantei, precum si decizia de suspendare /încetare a contractului de munca; Revenirea cu adresa catre expertul desemnat cu menţiunea de a efectua lucrarea de expertiză cu respectare prevederilor art. 208-209 c.pr.civ., iar în cazul în care parata nu va înainta actele solicitate, lucrarea sa se efectueze pe baza înscrisurilor depuse de aceasta la dosarul cauzei. Amână judecarea cauzei la 10.12.2012, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Partile au termen în cunostinta. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 10.09.2012, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Emite adresă către Biroul Local de Expertize Judiciare din cadrul Tribunalului Argeş pt. a anunţa numirea expertului desemnat. Emite adresă către expertul desemnat Bolboaca Corina , cu menţiunea de a efectua lucrarea de expertiză cu respectare prevederilor art. 208-209 c.pr.civ. Expertiza avand ca obiective: Expertul sa stabileasca: contravaloarea tichetelor de masă aferente perioadei decembrie 2009-12.07.2010; contravaloarea concediului medical aferent perioadei 13.07.-23.09.2010; contravaloarea concediului maternal de risc aferent perioadei 24.09.2010-28.01.2011; contravaloarea concediului pentru sarcină şi lăuzie), la calcularea acestor drepturi expertul să aibă în vedere dispoziţiile OUG nr.158/2005: şi actualizarea drepturilor pretinse în raport de coeficientului ratei de inflaţie la care se adaugă dobânda legală. Amână judecarea cauzei la 15.10.2012, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 10.09.2012, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Menţine dispoziţiile instanţei pentru pârâtă de la termenul anterior. Dispune efectuarea unei expertize tehnice de specialitate contabilitate, potrivit susţinerilor apărătorului reclamantei, având ca obiective următoarele: contravaloarea tichetelor de masă aferente perioadei decembrie 2009-12.07.2010; contravaloarea concediului medical aferent perioadei 13.07.-23.09.2010; contravaloarea concediului maternal de risc aferent perioadei 24.09.2010-28.01.2011; contravaloarea concediului pentru sarcină şi lăuzie), la calcularea acestor drepturi expertul să aibă în vedere dispoziţiile OUG nr.158/2005: şi actualizarea drepturilor pretinse în raport de coeficientului ratei de inflaţie la care se adaugă dobânda legală. Numeşte expert prin tragere la sorţi, potrivit disp.art.202 c.proc.civ. pe domnul BOLBOACĂ CORINA, căruia i se emite adresă privind numirea şi efectuarea lucrării cu respectarea dispoziţiilor art. 208, 209 c.proc.civ. Stabileşte onorariu provizoriu în cuantum de 500 lei în sarcina reclamantului Rotaru Constantin, care va fi citat cu menţiunea să depună la dosar dovada achitării acestui onorariu, sub sancţiunea prev.de art.170 alin.3 c.proc.civ.. Menţine dispoziţiile instanţei pentru pârâtă, de la termenul anterior. Amână judecarea cauzei la 10 septembrie 2012, pentru nelegala constituire a completului de judecată la acest termen şi despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 11 Iunie 2012, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Pune în vedere pârâtei să depună la dosar înscrisurile solicitate de instanţă prin încheierea de şedinţă din 29 iunie 2011 (fila 67 dosar), respectiv: extras din Contractul Colectiv de Muncă la Nivel de Unitate(CCMNU) la care face referire, cu privire la acordarea tichetelor de masă pe anii 2009-2010, şi o adresă oficială prin care pârâta să precizeze data de la care nu s-au mai efectuat plăţile drepturilor salariale către angajaţii societăţii, sub sancţiunea prev. de art. 287 Codul Muncii. Amână judecarea cauzei la 11 iunie 2012, pentru nelegala constituire a completului de judecată la acest termen şi despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 30 Aprilie 2012, la Tribunalul Argeş – Secţia Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Admite cererea de amânare a cauzei formulată de apărătorul reclamantei pentru a se comunica pârâtei copia interogatoriului ce solicită a-i fi luat precum şi pentru a depune la dosar înscrisurile solicitate la termenele anterioare, precum şi pentru nelegala constituire a completului de judecată la acest termen. Pune în vedere pârâtei să depună la dosar înscrisurile solicitate de instanţă prin încheierea de şedinţă din 29 iunie 2011 (fila 67 dosar), respectiv: extras din Contractul Colectiv de Muncă la Nivel de Unitate(CCMNU) la care face referire, cu privire la acordarea tichetelor de masă pe anii 2009-2010, şi o adresă oficială prin care pârâta să precizeze data de la care nu s-au mai efectuat plăţile drepturilor salariale către angajaţii societăţii, sub sancţiunea prev. de art. 287 Codul Muncii. Amână judecarea cauzei la 30 aprilie 2012, despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Februarie 2012, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Admite cererea de amânare a cauzei formulată de apărătorul reclamantei pentru ca pârâtul să depună înscrisurile solicitate, precum şi pentru nelegala constituire a completului de judecată la acest termen. Pune în vedere pârâtei să depună la dosar înscrisurile solicitate de instanţă prin încheierea de şedinţă din 29 iunie 2011 (fila 67 dosar), respectiv: extras din Contractul Colectiv de Muncă la Nivel de Unitate(CCMNU) la care face referire, cu privire la acordarea tichetelor de masă pe anii 2009-2010, şi o adresă oficială prin care pârâta să precizeze data de la care nu s-au mai efectuat plăţile drepturilor salariale către angajaţii societăţii, sub sancţiunea prev. de art. 287 Codul Muncii. Amână judecarea cauzei la 20 februarie 2012, despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 09 Ianuarie 2012, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Admite cererea de amânare a cauzei formulată de apărătorul reclamantului pentru stingerea litigiului pe cale amiabilă. Prorogă discutarea probatoriului, în ceea ce priveşte probele cu interogatoriu, expertiză, după depunerea tuturor înscrisurilor solicitate . Amână judecarea cauzei la 09 ianuarie 2012, despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Decembrie 2011, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Admite cererea de amânare a cauzei formulată de apărătorul reclamantului pentru imposibilitate de prezentare la acest termen de judecată, având în vedere şi acordul părţii adverse. Prorogă discutarea probatoriului, în ceea ce priveşte probele cu interogatoriu, expertiză, după depunerea tuturor înscrisurilor solicitate . Amână judecarea cauzei la 7 decembrie 2011, despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 Octombrie 2011, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Admite cererea de amânare a cauzei solicitată de apărătorul pârâtei, av. Folescu Rodica, şi acordă un ultim termen în acest sens, pentru depunerea înscrisurilor solicitate la termenul anterior, respectiv: extras din Contractul Colectiv de Muncă la Nivel de Unitate(CCMNU) la care face referire, cu privire la acordarea tichetelor de masă pe anii 2009-2010, şi o adresă oficială prin care pârâta să precizeze data de la care nu s-au mai efectuat plăţile drepturilor salariale către angajaţii societăţii, sub sancţiunea prev. de art. 287 Codul Muncii.. Amână judecarea cauzei la 26 octombrie 2011, despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 28 Septembrie 2011, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Admite cererea de amânare a cauzei solicitată de apărătorul reclamantei, av. Luiza Stănciulescu, pentru lipsa înscrisurilor solicitate pârâtei. Menţine în sarcina pârâtei să depună la dosar extras din Contractul Colectiv de Muncă la Nivel de Unitate(CCMNU) la care face referire, cu privire la acordarea tichetelor de masă pe anii 2009-2010, şi o adresă oficială prin care pârâta să precizeze data de la care nu s-au mai efectuat plăţile drepturilor salariale către angajaţii societăţii, sub sancţiunea prev. de art. 287 Codul Muncii. Amână judecarea cauzei la 28 septembrie 2011, despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 iunie 2011, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Admite cererea de amânare a cauzei solicitată de apărătorul pârâtei, av. Folescu Rodica, pentru imposibilitate de prezentare la acest termen de judecată. Menţine în sarcina pârâtei să depună la dosar dovada achitării drepturilor solicitate de reclamantă, însemnând state de plată, înscrisuri, etc, iar în caz contrar să precizeze motivul pentru care nu s-a făcut plata drepturilor solicitate. De asemenea, pune în vedere să depună şi un extras din Contractul Colectiv de Muncă la Nivel de Unitate (CCMNU) la care face referire, cu privire la acordarea tichetelor de masă pe anii 2009-2010, sub sancţiunea prevăzută de art.287 Codul Muncii. Amână judecarea cauzei la 29 iunie 2011, despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 18 mai 2011, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.
Constată completul competent să soluţioneze prezenta cauză, potrivit art.284 Codul Muncii. Admite cererea de amânare a cauzei pentru lipsă apărare solicitată de reprezentantul pârâtei. Pune în vedere reprezentantului pârâtei să depună la dosar dovada achitării drepturilor solicitate de reclamantă, însemnând state de plată, înscrisuri, etc, iar în situaţia în care nu s-a făcut această plată să precizeze această neplată (de ce??), precum şi un extras din Contractul Colectiv de Muncă la Nivel de Unitate (CCMNU) cu privire la acordarea tichetelor de masă pe anii 2009-2010, dacă nu există această prevedere, sub sancţiunea prevăzută de art.287 Codul Muncii. Amână judecarea cauzei la 18 mai 2011, despre care părţile au cunoştinţă Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 06 Aprilie 2011, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Complet Specializat de Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale.