P****** D* M****
Recurent ReclamantN**** N*******
Recurent ReclamantH***** V*****
Recurent ReclamantG***** A****
PârâtH***** L******
PârâtRespinge acţiunea. Disjunge cererea reconvenţională. Stabileşte termen de judecată la data de 30.05.2012.
AMÂNĂ PRONUNŢAREA PENTRU DATA DE 24 APRILIE 2012.
Văzând că pentru deliberare este necesar un termen mai îndelungat, în temeiul art.260 alin.1 Cod procedură civilă,amână pronunţarea la data de 17.04.2012
Pentru a da posibilitate apărătorului reclamanţilor să i la cunoştinţă despre conţinutul motivării excepţiei inadmisibilităţii şi a lipsei calităţii procesuale active a reclamanţilor, acordă un nou termen de judecată. În temeiul art. 153 alin. 1 C.pr.civ. reclamantele au primit termen în cunoştinţă, prin apărător.
Pentru a da posibilitate apărătorului pârâtei să motiveze în scris excepţia inadmisibilităţii şi a lipsei calităţii procesuale active a reclamanţilor, acordă un nou termen de judecată. În temeiul art. 153 alin. 1 C.pr.civ. reclamantele au primit termen în cunoştinţă, prin apărător.
Respinge excepţia autorităţii de lucru judecat, stabileşte termen de judecată la data de 28.02.2012, pentru continuarea judecăţii.
Văzând că pentru deliberare este necesar un termen mai îndelungat, în temeiul art.260 alin.1 Cod procedură civilă, amână pronunţarea la data de 23.01.2012
Având în vedere că pentru soluţionarea excepţiei autorităţii de lucru judecat este necesar ataşarea ds. nr. 8676/193/2008 care este ataşat la ds. nr. 1331/193/2007 al Judecătoriei Botoşani, urmează a dispune acordarea unui nou termen de judecată pentru când se va emite adresă la Arhiva Judecătoriei Botoşani, urmând ca asupra încuviinţării probelor solicitat de pârâta G***** A**** să se pronunţe după soluţionarea excepţiei autorităţii de lucru judecat. Pentru a da posibilitate apărătorului reclamantelor să motiveze în scris excepţia autorităţii de lucru judecat, acordă un nou termen de judecată. În temeiul art. 153 alin. 1 C.pr.civ. reclamantele au primit termen în cunoştinţă, prin apărător.
Pentru respectarea principiului contradictorialităţii şi dreptului la apărare al reclamantului, H***** V*****, lipsă în conformitate cu dispoziţiile art. 96 Cod procedură civilă, urmează a dispune acordarea unui nou termen de judecată pentru a-i da posibilitate să studieze întâmpinarea, căruia i se va comunica un exemplar de pe aceasta cu menţiunea de a comunica punctul său de vedere faţă de aceasta, menţiune care se va face pe citaţia care se va emite. Pentru a da posibilitate reclamantelor să formuleze proba cu înscrisuri, amână cauza pentru când se va reveni cu procedura de citare a pârâţilor. Instanţa, verificând actele dosarului constată că în mod greşit pârâta a fost înregistrată în mod greşit în programul ECRIS şi citată, respectiv CURIŢĂ în loc. de Guriţă aşa cum figurează în înscrisurile existente la dosar, motiv pentru care dispune rectificarea citativului şi a menţiunilor existente în programul ECRIS, în sensul celor arătate În temeiul art. 153 alin. 1 C.pr.civ. reclamantele au primit termen în cunoştinţă, prin apărător.