Momentan nu exista nici o parte in acest dosar
În baza art.38515 pct.2 lit.d C.pr.pen., admite recursul declarat de inculpatul Matyas Zsolt împotriva deciziei penale nr.22/A/24.02.2011 a Tribunalului Covasna, pe are o casează, desfiinţând şi sentinţa penală nr.98/07.10.2010 a Judecătoriei Tg. Secuiesc. Rejudecând cauza, În baza art.11 pct.2 lit.a raportat la art.10 lit.b1 C.pr.pen., achită inculpatul Matyas Zsolt, fiul lui Csaba şi Krisztina, născut la data de 08.08.1985 în municipiul Tg.Secuiesc, domiciliat în comuna Lemnia nr.472, judeţul Covasna, sub aspectul comiterii infracţiunii prev. de art.6 din Legea nr.241/2005. În baza art.181 alin.3 C.pen. raportat la art.91 C.pen., aplică inculpatului Matyas Zsolt sancţiunea administrativă a amenzii în cuantum de 1.000 lei. Constată că inculpatul a achitat integral prejudiciul cauzat părţii civile Statul Român, reprezentat prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, Direcţia Generală a Finanţelor Publice Covasna, prin Administraţia Finanţelor Publice Târgu Secuiesc. În baza art.192 alin.1 pct.1 lit.d C.pr.pen., obligă inculpatul Matyas Zsolt la plata sumei de 1.500 lei, cheltuieli judiciare avansate de stat. În baza art.192 alin.3 C.pr.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat în recurs rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 29.09.2011.
Amână pronunţarea cauzei la data de 29 septembrie 2011.
Amână pronunţarea cauzei la data de 22 septembrie 2011.
Având în vedere cererea formulată de avocatul ales recurentul inculpat privind amânarea cauzei pentru motive medicale, în temeiul art. 6 Cod procedură penală o va admite şi va acorda un nou termen de judecată la data de 15 septembrie 2011. Faţă de precizarea făcută de recurentul inculpat la acest termen de judecată, în sensul că nu înţelege limba română, se vor efectua demersuri pentru asigurarea prezenţei unui interpret de limba maghiară. Constatând că până în prezent recurentul inculpat nu a dat nicio declaraţie şi văzând prevederile art. 38514 alin. 11 Cod procedură penală va pune în vedere acestuia precizeze dacă înţelege să dea declaraţie în faţa instanţei de recurs.
faţă de cererea formulată de recurentul inculpat privind amânarea cauzei pentru motive medicale, acordă termen de judecată la data de 23 iunie 2011