S* A******** S** R****** - R****** P*** C****** A****** N*******
ReclamantS* C******** A*** S* S**** - P*** R****** L****
PârâtA********** C******
IntervenientS******* C***** S*** B****************** R******** C** F***** I****
PârâtS* C******** A*** S* - P*** S******** S******
PârâtAdmite în parte acţiunea formulată de reclamanta în contradictoriu cu pârâta SC CARPATICA ASIG SA Obligă pârâta SC CARPATICA ASIG SA la plata către reclamantă a suma de 6084 euro în echivalent lei la data plăţii efective lei reprezentând despăgubiri precum şi la plata dobânzii legale la această sumă începând cu data rămânerii definitive a prezentei hotărâri şi până la data plăţii efective. Respinge ca nefondată cererea reclamantei formulată în contradictoriu cu pârâta Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA şi intervenienntul A********** C****** de obligare a acestora la plata sumei de 1828 euro în echivalent lei reprezentând diferenţă despăgubiri. Respinge ca nefondate capetele de acţiune ale reclamantei formulate în contradictoriu cu pârâţii şi intervenientul forţat privind pretenţiile în cuantum de 13100 lei lipsă folosinţă autovehicul, 248 lei cheltuieli de transport şi penalităţile de 0,1% pe zi întârziere de la 03.01.2011 până la data plăţii efective a despăgubirilor. Obligă pârâta SC CARPATICA ASIG SA la plata către reclamantă a sumei de 2395,18 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 28.11.2013.
Hotarare 5706/2013 din 28.11.2013Amână pronuntarea la 28.11.2013 Pronunţată în şedinţă publică azi, 21.11.2013.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 21.11.2013Amână pronuntarea la 21.11.2013 Pronunţată în şedinţă publică azi, 14.11.2013.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 14.11.2013Amână pronuntarea la 14.11.2013 Pronunţată în şedinţă publică azi, 07.11.2013.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 07.11.2013În baza art. 1551 alin. 1 Cod procedură civilă, suspendă cauza având ca obiect pretenţii formulată de reclamantul în contradictoriu cu pârâtul şi intervenientul forţat . Cu drept de recurs cât timp durează suspendarea cursului judecării procesului. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 12.09.2013.
Incheiere suspendare din 12.09.2013Respinge ca neîntemeiate obiecţiunile formulate de către reclamantă apreciind că expert Ţurcanu Vasile a răspuns punctual la toate obiectivele fixate de instanţă. Pune în vedere reclamantei, ca până la următorul termen de judecată să precizeze, în scris, în mod clar cuantumul pretenţiilor faţă de fiecare dintre pârâţi, cu indicarea sumelor solicitate şi în echivalent în lei, în 4 exemplare, în vederea comunicării. Încuviinţează onorariul total în cuantum de 2000 lei pentru expertul Buliga Viorel. Se va înainta Biroului Local de Expertize Suceava copia încheierii de şedinţă în vederea virării onorariului total în contul expertului Buliga Viorel. . Amână judecarea cauzei la 12 septembrie 2013, ora 8,30, pentru când se va repeta procedura de citare cu intervenientul forţat, celelalte părţi având termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 20 iunie 2013. Preşedinte, Grefier,
Incheiere de sedinta din 20.06.2013Se va comunica pârâtei S.N.C.F.C.F.R. S.A. Bucureşti-Sucursala regională căi ferate Iaşi o copie a raportul de expertiză auto întocmit de expert Ţurcanu Vasile şi duplicatul obiecţiunilor la raportul de expertiză întocmit de către expert Ţurcanu Vasile formulate de către reclamantă. Prorogă discutarea obiecţiunilor la raportul de expertiză, formulate de către reclamantă pentru următorul termen de judecată. Amână judecarea cauzei la 20 iunie 2013, ora 8,30, pentru când se va repeta procedura de citare cu intervenientul forţat. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 30 mai 2013.
Incheiere de sedinta din 30.05.2013I N S T A N Ţ A Pentru a da posibilitatea pârâtei de a lua cunoştinţă de conţinutul obiecţiunilor la raportul de expertiză auto întocmit de expert Ţurcanu Vasile formulate de către reclamantă pentru a –şi exprima un punct de vedere faţă de acestea, Pentru a permite reclamantei, să depună la dosar dovada achitării diferenţei de taxă de timbru judiciar în cuantum de 792 lei şi pentru a permite pârâtei să depună la dosar dovada achitării diferenţei de onorariu în cuantum de 1500 lei pentru expert Buliga Viorel, D I S P U N E: Pune în vedere reclamantei să depună la dosar până la următorul termen de judecată dovada achitării diferenţei de taxă de timbru judiciar în cuantum de 792 lei sub sancţiunea anulării. Pune în vedere pârâtei să depună la dosar dovada achitării diferenţei onorariu expert Buliga Viorel în cuantum de 1500 lei sub sancţiunea decăderii din probă. . Prorogă discutarea obiecţiunilor la raportul de expertiză, formulate de către reclamantă pentru următorul termen de judecată după achitarea diferenţei de taxă de timbru judiciar şi a diferenţei onorariu expert Buliga Viorel. Amână judecarea cauzei la 30 mai 2013 ora 8,30, pentru când se va repeta procedura de citare cu intervenientul forţat. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 25 aprilie 2013.
Incheiere de sedinta din 25.04.2013Potrivit Hotărârii nr.9 din 06 martie 2013 a Colegiului de Conducere al Judecătoriei Suceava prin care a fost desfiinţat Completul C 24 şi s-a dispus redistribuirea ciclică a dosarelor înregistrate pe acest complet. Se va comunica părţilor raportul de expertiză tehnică judiciară întocmit de expert Ţurcanu Vasile Se va efectua adresă către reclamantă să facă dovada diferenţei de onorariu în cuantum de 1000 lei, sub sancţiunea suspendării conform art. 155 /1 Cod procedură civilă. Amână judecarea cauzei la 25 aprilie 2013,C 12 pentru când se va repeta procedura de citare cu intervenientul forţat . Pronunţată în şedinţa publică, azi, 21 martie 2013.
Incheiere de sedinta din 21.03.2013Încuviinţează efectuarea în cauză a unei expertize pentru evaluarea autoturismului. Numeşte pe exp. Ţurcanu Vasile care are cele mai puţine lucrări în executare. Fixează onorariul provizoriu expert în cuantum de 500 lei în sarcina reclamantei şi pune în vedere reprezentantului acesteia să facă dovada achitării acestuia până la termenul următor. Se va efectua adresă expertului desemnat în vederea întocmirii raportului de expertiză având ca obiectiv: evaluarea autovehiculului în momentul producerii accidentului.
Incheiere de sedinta din 20.02.2013Introduce în cauză pârâta S.N.C.F. C.F.R. S.A. Bucureşti-Sucursala regională căi ferate Iaşi şi se acordă termen pentru a se lua cunoştinţă de precizările formulate de reclamantă.
Incheiere de sedinta din 22.01.2013Termen pentru studiul suplimentului raportului de expertiză şi pentru a se formula precizări.
Încuviinţează audierea martorului Mihăilescu Adrian Marcel Vasile şi pune în vedere apărătorului reclamantei să se asigure prezenţa acestuia la termenul următor. Se va detaşa fila 78 identică cu fila 79 dosar care reprezintă întrebările adresate de reclamantă, pârâtei şi i se va înainta acesteia. Se va reveni cu adresă către expertul Buliga Viorel căruia i se va înainta un exemplar al obiecţiunilor formulate de reclamant pentru a întocmi un supliment la raportul de expertiză efectuat în cauză. Se va reveni cu adresă către B.L.E. Suceava căruia i se va comunica termenul acordat pentru depunerea lucrării.
Acordă termenul solicitat de reprezentanta pârâtei pentru studiul raportului de expertiză. Se va face adresă către reclamantă căreia i se va înainta raportul de expertiză depus la acest termen, pentru a se lua cunoştinţă de conţinutul acestuia şi a formula eventuale obiecţiuni până la termenul următor.
Pune în vedere reprezentantei pârâtei să facă dovada achitării diferenţei de onorariu în cuantum de 1.500 lei în termen util. Se va reveni cu adresă către expertul Buliga Viorel, în sensul filei 82 dosar. Se va face adresă către BLE Suceava pentru a se comunica termenul acordat pentru depunerea lucrării.
Încuviinţează probele solicitate, mai puţin cea cu martori solicitată de reprezentantul reclamantei, aceasta urmând a fi discutată după efectuarea expertizei şi depunerea înscrisurilor. În urma punerii în discuţie a listei cu experţi specialitatea auto, apărătorii părţilor optează pentru desemnarea numitului Buliga Viorel. Încuviinţează efectuarea raportului de expertiză de către expert Buliga Viorel. Fixează avans onorariu provizoriu expert în cuantum de 500 lei în sarcina pârâtei. Pune în vedere reprezentantei pârâtei să facă dovada achitării avansului onorariu expert în cuantum de 5 zile. Pune în vedere apărătorilor părţilor să depună în termen util obiectivele aferente întocmirii raportului de expertiză.
Prorogă discutarea cererilor de proba la termenul următor în prezenţa şi a reprezentatei pârâtei.
Admite solicitarea, sens în care, se va emite adresă către Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava pentru a ne înainta, spre consultare, dosarul nr.4300/P/2010.