T****** L****
IntimatS*** G******
IntimatS** O******* V***** I******** G**** S** C* S***** A*** L* C****** D* A******** P***** D****
RecurentAdmite cererea formulată de reclamanta T****** L****, în contradictoriu cu pârâtul S*** G******. Obligă pârâtul să achite reclamantei suma de 14469 lei reprezentând contravaloare despăgubiri cauzate prin evenimentul rutier din data de 24.10.2011. Obligă pârâtul să achite reclamantei suma de 2485 lei cu titlu de cheltuieli de judecată reprezentând taxă de timbru, timbru judiciar şi onorariu de avocat. Admite cererea de chemare în garanţie a S.C. OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP S.A. cu sediul în Bucureşti, Bd. Aviatorilor, nr.28, corp B, sector 1 formulată de pârâtul S*** G****** şi în consecinţă: Obligă chemata în garanţie să achite pârâtului suma de 14469 lei cu titlu de despăgubiri cauzate prin evenimentul rutier din 24.10.2011 şi cheltuieli de judecată în cuantum de 2485 lei. Obligă chemata în garanţie să achite pârâtului suma de 643 lei cu titlu de cheltuieli de judecată ocazionate de soluţionarea cererii de chemare în garanţie , reprezentând taxă de timbru şi onorariu de avocat. În baza art. 18 din OUG 51/2008 obligă chemata în garanţie să achite către stat suma de 636 lei reprezentând taxă de timbru de care pârâtul a fost scutit prin încheierea de şedinţă din Camera de Consiliu din 03.04.2012. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 06.11.2012
Hotarare 414/2012 din 06.11.2012Amînâ pronunţarea la 6.11.2012
Amână pronunţarea la data de 30.10.2012.
Faţă de lipsa de procedură cu martorul la reşedinţa din Italia şi faţă de lipsa martorului, se impune amânarea cauzei
Admite cererea de amânare formulată în cauză. Amână cauza pentru data de 9 octombrie 2012, pentru care pârâtul şi reclamanta au termen în cunoştinţă . Dispune citarea martorului Todoran Constantin la adresa de domiciliu or. Înt. Buzăului, str. Floroaia Mare, nr. 221, jud. Covasna, precum şi la reşedinţa din Italia – Sarzana (SP), Via Cisa 68. Pune în vedere reclamantei, prin reprezentantul acesteia – av.Mircea Emil să depună la dosarul cauzei traducerea în limba română a documentelor depuse la dosarul cauzei la acest termen de judecată. Dispune comunicarea unui exemplar din aceste documente, precum şi a traducerii acestora, către chemata în garanţie. Pronunţată în şedinţă publică, azi 18.07.2012.
Acordă termen la 18.07.2012.
Acordă termen la 12 iunie 2012.
Acordă termen la 8 mai 2012. Admite în parte cererea de ajutor public judiciar formulată de pârâtul S*** G******, şi dispune reducerea TJT cu 65% din timbrajul aferent cererii de chemare în în garanţie .