Dosar 12684/225/2012 din 24.08.2012

pretenţii


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 12684/225/2012
Data dosar:
24.08.2012
Instanta:
Judecătoria Drobeta-Turnu-Severin
Departament:
..
Obiect:
pretenţii
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 12.12.2012 la ora 08:30

    Complet: C13-fond funciar
  • Declină soluţionarea cauzei

    Admite excepţia necompetenţei materiale a instanţei, invocată de pârâtă. Declină competenţa în favoarea Tribunalului Mehedinţi – Secţia a II-a Civilă . Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică azi, 12.12.2012, la sediul Judecătoriei Dr. Tr. Severin .

  • Sedinta din data de 14.11.2012 la ora 08:30

    Complet: C13-fond funciar
  • Amână cauza

    Se ia act că reclamanta şi-a precizat acţiunea în sensul că obiectul cererii îl constituie pretenţii. Ţinând seama că acţiunea formulată de reclamantă nu a fost legal timbrată, în conformitate cu dispoziţiile art. 20 alineat 1şi 3 din Legea nr. 146/1997 astfel cum a fost modificată şi completată prin Legea 276/2009 coroborate cu dispoziţiile art. 9 din OG 32/1995, va pune în vedere apărătorului acesteia să facă dovada achitării taxei judiciare de timbru în cuantum de 7738,28 lei şi timbru judiciar în valoare de 5 lei, sub sancţiunea anulării acţiunii ca neimbrată. În conformitate cu dispoziţiile art. 86 Cod procedură civilă coroborate cu disp.art. 116 Cpc, văzând şi dispoziţiile paragrafului 1 al art. 6 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului privind dreptul la un proces echitabil, care înglobează principiul egalităţii armelor şi dreptul fundamental la caracterul contradictoriu al procedurii, că acesta implică, în parte, facultatea de a lua cunoştinţă de observaţiile sau actele depuse de cealaltă parte şi de a le discuta, va admite cererea de amânare formulată de apărătorul reclamantei pentru observarea întâmpinării formulate de Primăria Dr.Tr.Severin. Amână cauza la data de 12.12.2012.

  • Sedinta din data de 17.10.2012 la ora 09:00

    Complet: C13-fond funciar
  • Amână cauza

    Având în vedere că dreptul la apărare constituie o garanţie procesuală, care alături de celelalte garanţii, contribuie la desfăşurarea unui proces echitabil, cu respectarea şi aplicarea principiului contradictorialităţii, urmează, ca în baza art. 156 Cpc, să admită cererea de amânare formulată de către pârâtă şi va amâna cauza pentru a-i da posibilitatea acesteia a-şi angaja apărător. Pune în vedere reprezentantului reclamantei să facă dovada calităţii de reprezentant în condiţiile art. 68 şi art. 161 Cod procedură civilă, prin depunerea procurii dată prin înscris sub semnătură legalizată. Amână cauza la data de 14.11.2012

Flux dosar


Actualizare GRPD