P****** M*****
ReclamantP****** R***
PârâtP****** E****
PârâtAdmite actiunea. Perfectează vânzarea – cumpărarea, cu rezervarea şi, respectiv, instituirea în favoarea pârâţilor unui drept de uzufruct viager şi a unei clauze de întreţinere (constând în hrană, îmbrăcăminte, încălţăminte, menaj, precum şi folosinţa unei locuinţe corespunzătoare, îngrijirile şi cheltuielile necesare în caz de boală, înmormântare şi îndeplinire datini creştineşti după deces), apartamentului nr. 5, situat în imobilul bloc 2B, etaj 2, aflat pe raza comunei Smeeni, sat Smeeni, judeţul Buzău, compus din trei camere, în suprafaţă utilă de 74,05 mp, precum şi a cotei indivize de 12,50 mp din suprafaţa comună a imobilului împreună cu terenul aferent de 35,29 mp, înscris în contractul de vânzare – cumpărare nr. 24679 din 09.05.1994, tranzacţie încheiată la data de 05.08.2012, între reclamant, în calitate de promitent cumpărător, şi pârâţi, în calitate de promitenţi vânzători, la preţul de 4.000 lei, achitat integral.
Hotarare 49/2013 din 16.01.2013Admite cererea. Încuviinţează acordarea ajutorului public judiciar sub forma scutirii reclamantului de la plata diferenţei de taxă judiciară de timbru în sumă de 1.346 lei în dosarul nr. 1685/282/2012.
Având în vedere relaţiile comunicate de OCPI, faţă de lipsă de procedură cu pârâţii, respectiv pentru a se solicita reclamantului să comunice înscrisurile necesare soluţionării litigiului şi cererii de ajutor public judiciar, instanţa dispuen amânarea judecării cauzei.
Pentru ca petentul să depună înscrisuri în dovedirea veniturilor relizate, instanţa urmează a dispune amânarea judecării cauzei.