D***** E******
ReclamantD***** M****
PârâtAdmite acţiunea in evacuare formulată de către reclamanta-parată D***** E******. Admite în parte cererea reconvenţională formulată de către paratul-reclamant D***** M**** şi de asemenea, în parte, cererea reconvenţională formulată de către reclamanta-parată D***** E****** la cererea reconventională formulată de către paratul-reclamant D***** M****. Dispune evacuarea paratului-reclamant D***** M**** din imobilul proprietatatea reclamantei-parate Dăescu Eugenia, situat în comuna Greci, satul Bîltanele, judeţul Mehedinti. Omologheaza in parte raportul de expertiză intocmit de către ing. Pantelimon Petre, cu excepţia evaluarii imbunatatirilor aduse la acoperişul locuinţei. Omologhează raportul de expertiză intocmit de către ing. Ion Cristain Viorel cu privire la imbunatatirile aduse acoperisului locuinţei . Atribuie reclamantei –parate D***** E****** imbunatatirile aduse imobilului ( imbunatatiri aduse locuinţei + constructii executate in plaţul casei), precum şi bunurile mobile incluse in lotul C al raportului de expertiza intocmit de către ing. Pantelimon Petre. Atribuie paratului-reclamant D***** M**** bunurile mobile incluse in lotul B al raportului de expertiză intocmit de către ing. Pantelimon Petre. Obligă reclamanta-parata D***** E****** la plata sumei totale de 10.811,5 lei, cu titlu de sultă către paratul-reclamant D***** M****. Respinge capatul de cerere privind instituirea dreptului de retenţie ( cerere reconventională formulată de paratul-reclamant D***** M****). Dispune compensarea parţială a cheltuielilor de judecată şi obliga paratul-reclamant D***** M**** la plata sumei de 240, 25 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată către reclamanta-parata D***** E******. Cu recurs, în termen de 15 zile de la comunicare.
Hotarare 854/2013 din 27.06.2013Amana pronuntarea la data de 27.06.2013.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 20.06.2013Acorda termen in vederea studierii raportului de expertiza.
Incheiere de sedinta din 13.06.2013Se va reveni cu adresa catre expert Ion Cristian Viorel.
Incheiere de sedinta din 30.05.2013Numeste expert pe Ion Cristian Viorel.
Incheiere de sedinta din 09.05.2013Se va reveni cu adresa catre expert Pantelimon Petre.
Incheiere de sedinta din 18.04.2013Admite cererea de amanare si acorda un nou termen de judecata.
Incheiere de sedinta din 11.04.2013Se va reveni cu adresa catre expert Pantelimon Petre.
Incheiere de sedinta din 28.03.2013Se va reveni cu adresa catre expert.
Incheiere de sedinta din 14.03.2013Se va reveni cu adresa catre expert Pantelimon Petre.
Incheiere de sedinta din 21.02.2013Numeste expert ing.Pantelimon Petre. Pune in vedere partilor sa achite onorariu de expert in suma de cate 400lei fiecare.
Incheiere de sedinta din 31.01.2013Admite în parte şi în principiu cererea reconvenţionaă formulată de către paratul-reclamant D***** M**** şi de asemenea, în parte cererea reconveţională formulată de către reclamanta-parata D***** E****** la cererea reconveţională formulată de către paratul-reclamant D***** M****. Constată că părţile au dobandit în comun pe perioada căsătoriei, prin contribuţie egală urmatoarele bunuri: un televizor color, un cuptor cu microunde, 3 paturi, 4 mese, 3 scaune, o canapea, un şifonier, o vitrină, o bibliotecă, o maşina de spălat, 30 de păsări, 4 vite, 4 clăi de fîn- bunuri aflate toate in posesia reclamantei-parate D***** E******, o combină frigorifică, un DVD, o caruta, circular, 2 ferăstraie mecanice, din care unul de tip nou, o rariţă, o moară, un flex, o bormaşină, un aparat de sudură, o motoretă, o vană din fier, o bicicletă, o maşină de cusut electrică, 15 ţevi, un lănţişor de aur de 10 grame şi alte 3 vite, bunuri toate aflate în posesia paratului-reclamant D***** M****. De asemenea, constată că prin contribuţie egală părţile au adus urmatoarele imbunătăţiri imobilului proprietatea reclamantei-parate D***** E******, situat in comuna Greci, sat Bîltanele, judeţul Mehedinţi : au refăcut acoperişul locuinţei, schimband căpriorii, grinzile şi lanţurile, insă folosind ţigla veche existentă, au refăcut tencuielile exterioare şi interioare ale locuinţei , au montat parchet în două camere şi gresie în bucătărie, au turnat placă de beton armată cu fier pe beci şi in hol, au construit două sobe de teracotă în două camere şi o altă sobă simplă în altă cameră, au montat la locuinţă trei uşi si trei ferestre noi, au renovat grajdul vechi, în sensul că l-au ingradit cu scîndură, au umplut pereţii cu pamant, au montat podea şi tablă pe acoperiş, au executat o fîntînă in curtea imobilului, au împrejmuit imobilul cu gard de ciment, montand porţi metalice, au construit un solar din lemn, învelit cu folie, au închis cu lemn anexa veche existentă în gospodărie şi au executat o perdea ce uneste anexa de locuinţă, au construit trei coteţe de păsări în curtea imobilului. Pentru evaluarea bunurilor şi formarea loturilor dispune efectuarea unor expertize de specialitate, numirea experţilor urmand a fi făcută în şedinţă publică. Cu privire la capetele de cerere avand ca obiect evacuare si instituire drept de retenţie, instanta urmeaza a se pronunţa odată cu fondul cauzei. Termen fond – 31.01.2013-. Cu recurs,odată cu fondul.
Hotarare intermediara din 24.01.2013Amana pronuntarea I.A.P.la data de 24.01.2013.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 17.01.2013Admite proba testimoniala solicitata de parti.
Admite cererea de amanare si acorda termen.
Înaintează cauza spre solutionare la completul imediat următor C 5, specializat în cauze de minori si familie, termen 22.11.2012.
Pune în vedere pârâtului să achite provizoriu taxa de timbru de 450 lei, t.j 3 lei-aferenta cererii reconventionale si sa precizeze valoarea celei de-a doua categorii de bunuri aduse la masa partajabila în vederea stabilirii taxei de timbru.
Se va cita pârâtul cu mentiunea de a evalua dreptul de creanţă şi a timbra cererea reconventională la valoare, sub sanctiunea anulării cererii ca netimbrată