Dosar 2195/329/2012 din 28.08.2012

partaj judiciar


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 2195/329/2012
Data dosar:
28.08.2012
Instanta:
Judecătoria Turnu Măgurele
Departament:
Sectie fond
Obiect:
partaj judiciar
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 18.04.2013 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Admite cererea

    Omologhează raportul de expertiză tehnică judiciară întocmit de expert Drăceanu Traian şi obligă pe reclamanta-pârâtă să plătească expertului Drăceanu Traian suma de 120 lei, reprezentând diferenţă onorariu. Admite în parte acţiunea civilă de partaj bunuri comune formulată de reclamanta-pârâtă Stochiţă Florica Alina în contradictoriu cu pârâtul-reclamant C******* C****** M*****. Admite în parte cererea reconvenţională formulată de pârâtul-reclamant în contradictoriu cu reclamanta-pârâtă. Constată că bunul comun dobândit de părţi în timpul căsătoriei, respectiv imobilul situat în com. Segarcea Vale, sat Olteanca, jud. Teleorman, compus din teren intravilan în suprafaţă totală de 1.075,31 m.p., casă şi anexe gospodăreşti, are o valoare de 23.918 lei, conform raportului de expertiză tehnică judiciară întocmit de expert Drăceanu Traian. Constată că pârâtul-reclamant a efectuat la imobilul anterior menţionat, după desfacerea căsătoriei cu reclamanta-pârâtă, îmbunătăţiri şi lucrări de întreţinere în cuantum de 21.882 lei, care nu au fost incluse în valoarea mai sus menţionată a imobilului, conform aceluiaşi raport de expertiză. Constată că reclamanta-pârâtă a avut o contribuţie de 30 % la dobândirea bunului comun, iar pârâtul-reclamant o cotă de contribuţie de 70 %. Dispune partajarea imobilului bun comun şi atribuie pârâtului-reclamant în deplină proprietate imobilul situat în com. Segarcea Vale, sat Olteanca, jud. Teleorman, compus din teren intravilan în suprafaţă totală de 1.075,31 m.p., casă din pământ bătut, acoperită cu ţiglă, cu trei camere, prispă şi anexe gospodăreşti, cu număr cadastral nedefinitiv 135 şi vecinătăţile: N – Mangu Gheorghe, V – drum comunal, S – Tomescu Ovidiu, E – drum comunal, în valoare de 23.918 lei. Obligă pârâtul-reclamant să plătească reclamantei-pârâte suma de 7175 lei, cu titlul de sultă, corespunzător cotei de 30% din valoarea imobilului. Compensează cheltuielile de judecată efectuate de părţi, reprezentând taxe de timbru, timbre judiciare, onorarii avocaţi şi expert, corespunzător cotelor reţinute în favoarea părţilor şi obligă pe pârâtul-reclamant să plătească reclamantei-pârâte suma de 333,10 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Definitivă. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 18.04.2013.

    Hotarare 503/2013 din 18.04.2013
  • Sedinta din data de 11.04.2013 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Amână cauza

    Având nevoie de timp pentru a delibera, Amână pronunţarea la data de 18.04.2013. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 11.04.2013.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 11.04.2013
  • Sedinta din data de 28.03.2013 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Amână cauza

    Amână judecarea cauzei pentru lipsa raportului de expertiză la data de 11 aprilie 2013, pentru când se va reveni cu adresă către expert Drăceanu Traian pentru depunerea la dosar a raportului de expertiză, cu menţiunea că va fi amendat cu suma de 400 de lei în cazul în care nu depune raportul de expertiză până la următorul termen de judecată. Se va preciza că a fost achitată suma de 280 lei şi urmează a fi achitat şi restul sumei. Părţile au termenul în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 28 martie 2013.

    Incheiere de sedinta din 28.03.2013
  • Sedinta din data de 07.03.2013 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Amână cauza

    Admite cererea expertului Drăceanu Traian şi majorează onorariul provizoriu al acestuia cu suma de 400 lei, care va fi achitată de către părţi proporţional cu cotele stabilite în favoarea acestora. Amână judecarea cauzei la data de 28 martie 2013, pentru când se va reveni cu adresă către expert Drăceanu Traian pentru efectuarea expertizei şi pentru întocmirea raportului de expertiză, cu menţiunea suplimentării onorariului. Se va efectua adresă şi către Biroul Judeţean de Expertize de pe lângă Tribunalul Teleorman pentru a se comunica suplimentarea onorariului provizoriu. Obiectivele expertizei sunt: să evalueze şi să lotizeze imobilul din comuna Segarcea Vale, sat Olteanca, judeţul Teleorman, potrivit cotelor reţinute în încheierea din data de 7 februarie 2013 şi să evalueze distinct îmbunătăţirile aduse imobilului de către pârât. Părţile au termenul în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 7 martie 2013.

    Incheiere de sedinta din 07.03.2013
  • Sedinta din data de 21.02.2013 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Amână cauza

    Numeşte expert pentru efectuarea şi întocmirea raportului de expertiză pe Drăceanu Traian. Obiectivele expertizei sunt: să evalueze şi să lotizeze imobilul din comuna Segarcea Vale, sat Olteanca, judeţul Teleorman, potrivit cotelor reţinute în încheierea din data de 7 februarie 2013 şi să evalueze distinct îmbunătăţirile aduse imobilului de către pârât. Fixează onorariu provizoriu, pentru expert, în sumă de 600 lei, care fa vi achitat de către părţi potrivit cotelor ce le revin. Amână judecarea cauzei la data de 7 martie 2013, pentru când se va emite adresă către Biroul de expertiza Teleorman şi către expert Drăceanu Traian pentru efectuarea expertizei. Părţile au termenul în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 21 februarie 2013.

    Incheiere de sedinta din 21.02.2013
  • Sedinta din data de 07.02.2013 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Încheiere

    Constată că reclamanta-pârâtă Stochiţă Florica – Alina şi pârâtul-reclamant Căzănaru Cătălin – Marian au dobândit împreună în timpul căsătoriei, ca bun supus comunităţii legale de bunuri, prin contractul de vânzare-cumpărare autentificat sub nr. 232/08.02.2002 la BNP Marta Petrişor din Turnu Măgurele, imobilul situat în com. Segarcea Vale, sat Olteanca, jud. Teleorman, compus din teren intravilan în suprafaţă totală de 1.075,31 m.p. şi casă din pământ bătut, acoperită cu ţiglă, cu trei camere, prispă şi anexe gospodăreşti, cu număr cadastral nedefinitiv 135 şi vecinătăţile: N – Mangu Gheorghe, V – drum comunal, S – Tomescu Ovidiu, E – drum comunal. Constată că reclamanta-pârâtă a avut o contribuţie de 30 % la dobândirea bunului comun, iar pârâtul-reclamant o cotă de contribuţie de 70 %. Constată că pârâtul-reclamant a efectuat la imobilul anterior menţionat, după desfacerea căsătoriei cu reclamanta-pârâtă, următoarele îmbunătăţiri şi lucrări de întreţinere: • Încărcat, tencuit, zugrăvit imobilul interior şi exterior; • Construit hol în lungime de circa 12 m prin transformarea vechii prispe; • Schimbat uşile şi geamurile la întreg imobilul; • Refăcut tavanele la două camere şi pus grinzi noi; • Pus parchet laminat în camere şi un hol; • Construit baie funcţională; • Pus gresie şi faianţă în baie şi un hol de 12 m; • Schimbat instalaţia electrică; • Refăcut şi extins acoperişul casei în dreptul holului în lungime de circa 12 m şi înlocuit ţiglele sparte pentru restul acoperişului; • Construit o terasă în faţa casei din lemn; • Construit scări din ciment şi pus uşă termopan la pivniţă. Fixează termen pentru continuarea judecăţii la 21.02.2013. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 07.02.2013.

    Incheiere de sedinta din 07.02.2013
  • Sedinta din data de 10.01.2013 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Amână cauza

    Admite cererea av. Hainagiu Luşu de amânare a judecăţii pentru citarea martorului Mangu Gheorghe. Amână cauza şi fixează termen de judecată la data de 7 februarie 2013. Se va cita martorul Mangu Gheorghe, cu domiciliul în comuna Segarcea Vale, sat Olteanca, judeţul Teleorman. Părţile au termenul în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 10.01.2013.

  • Sedinta din data de 29.11.2012 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Amână cauza

    Admite cererile părţilor prin apărători şi încuviinţează atât pentru reclamanta – pârâtă Stochiţă Florica Alina cât şi pentru pârâtul - reclamant C******* C****** M***** probele cu înscrisuri şi cu câte doi martori. Amână cauza şi fixează termen de judecată la data de 10 ianuarie 2013. Pune în vedere apărătorului pârâtului-reclamant depună timbru judiciar în valoare de 5 lei , pentru cererea reconvenţională. Se vor cita martorii propuşi de către părţi, urmând ca aceştia să depună în timp util listă cu numele şi adresele martorilor , sub sancţiunea decăderii din probă. Prorogă discutarea probei cu expertiza tehnică după administrarea probei testimoniale. Părţile au termenul în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 29.11.2012.

  • Sedinta din data de 15.11.2012 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Amână cauza

    Încuviinţează cererea pârâtului-reclamant prin apărător de amânare a judecăţii. Amână cauza pentru ca pârâtul-reclamant să ia cunoştinţă de răspunsul la întâmpinare şi la cererea reconvenţională formulat de reclamanta-pârâtă şi fixează termen de judecată la data de 29 noiembrie 2012. Pune în vedere pârâtului-reclamant să timbreze cererea reconvenţională cu 1012 lei taxă de timbru şi 5 lei timbru judiciar, sub sancţiunea anulării cererii reconvenţionale ca netimbrată. Părţile au termenul în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 15.11.2012.

  • Sedinta din data de 25.10.2012 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Amână cauza

    Încuviinţează cererea reclamantei prin apărător . Amână cauza pentru ca reclamanta să ia cunoştinţă de întâmpinarea şi cererea reconvenţională formulată de pârât şi fixează termen de judecată la data de 15 noiembrie 2012. Părţile au termenul în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 25.10.2012.

  • Sedinta din data de 04.10.2012 la ora 8:30

    Complet: 8-C8 mixt
  • Amână cauza

    Încuviinţează cererea pârâtului de amânare a judecăţii pentru a-şi angaja apărător. Amână cauza pentru lipsă de apărare şi fixează termen de judecată la data de 25 octombrie 2012, pentru când se va cita pârâtul. Reclamanta are termenul în cunoştinţă prin apărător. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 04.10.2012.

Flux dosar


Actualizare GRPD