R******* - D******* S****** M****
ReclamantC****** J******** P***** S********* D******** D* P********** A***** T********** M****
PârâtC****** L***** D* F*** F****** I*******
PârâtC***** I******* P*** P*****
PârâtS***** R**** p*** M********* F*********
Intervenient în nume propriuAdmite actiunea civila.
termen de pronunţare la data de 19.12.2012
termen de pronunţare la data de 12.12.2012.
- citarea reclamntei cu un exemplar din nota de evaluare şi raportul de expertiză, cu menţiunea de a achita diferenţa de onorariu de expertiză de 600 lei şi cu menţiunea de a face dovada datei luării la cunoştinşă a Hotărârii nr.9/2009 a Comisiei Judeţene Mureş. - citarea a pârâtei Comisaia Judeţeană de fond funciar Mureş cu un exemplar din raportul de expertiză.
-revenirea cu adresă către domnul expert Mihalache Marian -emiterea unei adrese către MINISTERUL ECONOMIEI, COMERŢULUI ŞI MEDIULUI DE AFACERI cu menţiunea de a comunica instanţei toată documentaţia aferentă care a stat la baza emiterii Certificatelor de atestare a dreptului de proprietate asupra terenurilor -citarea reclamantei un exemplar din înscrisurile depuse de către reprezentanta pârâtelor C****** L***** D* F*** F****** I******* şi Comuna Ibăneşti prin primar. -citarea pârâtei Comisaia Judeţeană de fond funciar Mureş cu un exemplar din înscrisurile depuse de către reprezentanta pârâtelor C****** L***** D* F*** F****** I******* şi Comuna Ibăneşti prin primar.
revenirea cu adresă către domnul expert Mihalache Marian cu menţiunea de a efectua expertiza topografică dispusă în cauză şi a depune nota de evaluarea şi raportul de expertiză.
- respinge cererea de intervenţie în interes propriu formulată de Statul Român reprezentat prin Ministerul Finanţelor Publice Reghin. - admite obiectivele formulate în scris de reprezentanta pârâtelor C****** L***** D* F*** F****** I******* şi COMUNA IBĂNEŞTI prin primar şi cele formulate oral de reprezentantul reclamantei. - numeşte în cauză în vederea efectuării expertizei în specialitatea topo pe domnul expert Mihalache Marian. - stabileşte onorariu provizoriu pentru expertiză în sumă de 1500 lei în sarcina reclamantei. - reprezentantului reclamantei va face dovada achitării onorariului provizoriu pentru expertiză în sumă de 1500 lei în termen de 5 zile. - emiterea unei adrese către Tribunalul Mureş - Biroul Local de Expertize Judiciare pentru a comunica numirea în cauză a domnului expert. - emiterea unei adrese către domnul expert Mihalache Marian pentru a i se aduce la cunoştinţă numirea sa în cauză în vederea efectuării expertizei, cu următoarele obiective : 1.- identificarea terenului înscris sub nr. cadastrale 3262/1, 3260/1, 3258/1, 3256/1, 3256/3 şi nr.3257 , conform hărţii cadastrale a comunei Ibăneşti, respectiv sub nr. top 5194/7/a/2 şi 5211/25, conform hărţii de carte funciară. 2.- să indice expertul dacă terenul identificat sub nr.top 5194/7/a/2 şi 5211/25, este identic cu terenul identificat sub nr. cadastrale 3262/1, 3260/1, 3258/1, 3256/1, 3256/3 şi nr. 3257. 3.- să idice ce categorie de folosinţă are terenul identificat sub nr. cadastrale, respectiv topografice mai sus menţionate. 4. – să arate expertul dacă sunt edificate construcţii pe teren, iar în situaţia în care sunt construcţii, să identifice cine sunt proprietarii acestora. 5- să identifice expertul în administrarea cui a fost terenul în litigiu, avînd în vedere registrul cadastral aş Comunei Ibăneşti, precum şi faptul că este înscris în C.F. nr. 68 Ibăneşti- foaia Statului, a comunei Ibăneşti. 6.- să stabilească expertul dacă aceste terenuri sunt înscrise în amenajamentele silvice şi dacă fac parte din Fondul Forestier Naţional iar în caz afirmativ să facă suprapunerea între planurile silvice şi hărţile topografice cadastrale. 7.- dacă terenul aferent al construcţiilor edificate pe ternul în litigiu a făcut parte din CAP şi cu menţiunea de a comunica instanţei durata de timp pe care o apreciază necesară pentru efectuarea expertizei şi costul estimativ al lucrării. - reprezentantul reclamantei va depune la dosarul cauzei de la OCPEI Reghin extrase C.F. pentru toate terenurilor . - reprezentanta pârâtelor C****** L***** D* F*** F****** I******* şi COMUNA IBĂNEŞTI prin primar va face dovada că a efectuat demersuri pentru aflarea sediului SC Compania pentru Servicii Arhivistice Turda.
acordarea unui termen în vederea studierii cererii de intervenţie în interes propriu - prorogă punerea în discuţia părţilor a cererii de intervenţie în interes propriu - va pune în discuţie la următorul termen de judecată necesitatea efectuării unei expertize judiciare topografice - citarea intervenientului în interes propriu Statul Român reprezentat prin Ministerul Finanţelor Publice prin Administraţia Finanţelor Publice Reghin.
- respinge declaraţia de abţinere, formulată de d-na judecător Alina Hodoş