F******* F*******
ReclamantS*** A**** - (********
PârâtD****** M****
PârâtP****** I****
PârâtS*** I**
PârâtAdmite în parte acţiunea de partaj succesoral. Dispune ieşirea din indiviziune a părţilor asupra averilor rămase de pe urma defuncţilor Sora Nicolae, decedat la 2.IV.1995, şi Sora I. Elisabeta, decedată la 24.V.2009, potrivit variantei I din raportul de expertiză întocmit de expert Mandu Lidia (filele 231-232). Obligă pe fiecare dintre pârâţii D****** M**** şi P****** I**** să plătească reclamantei câte 332 lei cheltuieli de judecată. Obligă pe fiecare dintre pârâţii Sora Remus Nicolae şi Sora Vasile să plătească reclamantei câte 249 lei cheltuieli de judecată. Cu recurs în 15 de zile de la comunicare. Pronunţată azi, 30 aprilie 2014, în şedinţă publică.
Hotarare 435/2014 din 30.04.2014Admite cererea de amânare a judecăţii cauzei pentru a se lua cunoştinţă de completarea raportului de expertiză întocmit de experta Mandu Lidia. Se va reveni cu adresă către expertă pentru a depune la dosar originalul lucrării. Se va cita pârâtul Sora Remus Nicolae. Amână judecarea cauzei la data de 30 aprilie 2014. Pronunţată în şedinţa publică de la 02 aprilie 2014.
Incheiere de sedinta din 02.04.2014Ia act că pârâtul Sora Aurel a cedat pe parcursul procesului la data de 23 decembrie 2013. Se vor concepta şi cita, în calitate de pârâţi, moştenitorii pârâtului Sora Aurel, respectiv Sora Remus Nicolae şi Sora Vasile. Se revine cu adresă către experta Mandu Lidia pentru a efectua şi pentru a depune la dosar lucrarea până la termenul următor de judecată, încunoştinţând-o totodată de faptul că pârâtul Sora Aurel a decedat, astfel că au fost introduşi în cauză moştenitorii acestuia Sora Remus Nicolae şi Sora Vasile. Amână judecarea cauzei la data de 02 aprilie 2014. Pronunţată în şedinţa publică de la 12 februarie 2014.
Incheiere de sedinta din 12.02.2014Admite cererile de amânare a cauzei formulate de apărătorul reclamanţilor şi de experta Mandu Lidia pentru lipsa completării raportului de expertiză şi respectiv pentru efectuarea lucrării. Se revine cu adresă către experta Mandu Lidia pentru a efectua şi pentru a depune la dosar lucrarea până la termenul următor de judecată. Amână judecarea cauzei la data de 12 februarie 2014. Pronunţată în şedinţa publică de la 04 decembrie 2013.
Incheiere de sedinta din 04.12.2013Încuviinţează obiecţiunile formulate de reclamantă la raportul de expertiză şi dispune ca experta Mandu Lidia să răspundă acestor obiecţiuni, iar în situaţia în care se constată erori materiale să le îndrepte. De asemenea, experta va indica temeiul în baza căruia a stabilit valorile terenurilor şi va întocmi mai multe variante de lotizare în care va ţine cont şi de propunerile părţilor. Se emite adresă expertei Mandu Lidia pentru a completa lucrarea până la termenul următor de judecată. Amână judecarea cauzei la data de 04 decembrie 2013. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 octombrie 2013.
Incheiere de sedinta din 23.10.2013Se revine cu adresă către experta Mandu Lidia pentru depune la dosar originalului raportului de expertiză transmis prin fax la data de 10 septembrie 2013. Pune în vedere părţilor să depună la dosar, în scris, eventualele obiecţiuni, până la termenul următor de judecată. Amână judecarea cauzei la data de 23 octombrie 2013. Pronunţată în şedinţa publică de la 11 septembrie 2013.
Incheiere de sedinta din 11.09.2013reclamantei şi de experta Mandu Lidia pentru lipsa raportului de expertiză. Se revine cu adresă către experta Mandu Lidia să efectueze şi să depună lucrarea până la termenul următor de judecată. Părţile au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la data de 11 septembrie 2013. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 iunie 2013.
Incheiere de sedinta din 26.06.2013Admite cererea de amânare a cauzei formulată de reclamantă pentru lipsa raportului de expertiză. Se revine cu adresă către experta Mandu Lidia pentru a efectua lucrarea până la termenul următor de judecată, comunicându-i-se totodată că onorariul în sumă de 400 lei a fost achitat. Părţile au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la data de 26 iunie 2013. Pronunţată în şedinţa publică de la 22 mai 2013.
Incheiere de sedinta din 22.05.2013Expertiza de specialitate pentru lotizarea bunurilor va fi efectuată de experta Mandu Lidia, urmând ca aceasta să ţină seama de criteriile prevăzute de art. 673 ind. 9 Cod procedură civilă şi să întocmească mai multe variante ( 4 - 5), prin atribuirea în natură a bunurilor cu respectarea modului de stăpânire, cu evitarea sultelor sau reducerea acestora şi ţinând cont şi de solicitările părţilor. Stabileşte onorariu provizoriu, pentru efectuarea acestei lucrări, în sumă de 400 lei, în sarcina reclamantei. Se emite adresă expertei Mandu Lidia pentru a efectua lucrarea până la termenul următor de judecată. Părţile au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la data de 22 mai 2013. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 aprilie 2013.
Incheiere de sedinta din 03.04.2013Admite în parte şi în principiu acţiunea de partaj succesoral formulată de reclamanta F******* F******* împotriva pârâţilor Sora Aurel, D****** M****, P****** I**** şi S*** I**. Constată că, la data de 02.04.1995 în comuna Ciofrângeni, sat Lacuri, judeţul Argeş, s-a deschis succesiunea defunctului Sora Nicolae. Moştenitori cu vocaţie succesorală au rămas soţia supravieţuitoare Sora I. Elisabeta cu cota legal cuvenită de 1, pârâţii D****** M**** şi P****** I****, în calitate de descendenţi de gradul I, rezultaţi din prima căsătorie a defunctului cu numita Sora Gh. Elisabeta, precum şi reclamanta F******* F******* şi pârâtul Sora Aurel, în calitate de descendenţi de gradul I rezultaţi din cea de-a doua căsătorie a defunctului, cu cotele legal cuvenite de câte 1 din 3. Ia act că pârâtul S*** I**, descendent din prima căsătorie a defunctului, a renunţat la moştenirea tatălui său. La data de 24.05.2009, în localitatea Şuici, judeţul Argeş s-a deschis şi succesiunea defunctei Sora I. Elisabeta, cea de-a doua soţie a defunctului Sora Nicolae. Moştenitori cu vocaţie succesorală au rămas reclamanta F******* F******* şi pârâtul Sora Aurel, în calitate de descendenţi de gradul I, care culeg în părţi egale cota mamei lor de 1 din averea defunctului Sora Nicolae. Masa succesorală rămasă de pe urma defunctului Sora Nicolae se compune următoarele suprafeţe de teren: - 2.434 mp teren arabil în pct. ,,Acasă” - 1.202 mp teren arabil în pct. ,,În Dîrstă” - 2.200 mp teren arabil în pct. ,,În Plute” - 2.967 mp teren, 1.466 mp fâneţe şi 1.501 mp păduri - tufăriş în pct. „În Aluniş” - 1.330 mp din care 921 mp arabil şi 409 mp păşune în punctul ,,Schitu Matei” - 1.020 mp fâneţe în pct. ,,Hartop sau ,,Măru Văratic” - 1.251 mp fâneaţă în pct. ,,Sasca Izlaz” - 1.437 mp fâneaţă în pct. „Mierlăneşti” - 872 mp din care 570 mp pomi rari şi fâneaţă şi 302 mp tufăriş în pct. ,,Sasca La Cireş I” - 709 mp tufăriş în pct. ,, Sasca la Cireş II” - 4.793 mp fâneaţă în pct. ,, Deal Lacuri” - 1.639 mp fâneaţă şi 1.821 mp fâneaţă în pct. ,,Lacuri la Vie” - 1.217 mp fâneaţă şi 374 mp fâneaţă în pct. „La Cimitir” - 3.400 mp pădure situat în pct. ,,Neamţu” din extravilanul comunei Ciofrângeni, judeţul Argeş. Cu drept de recurs odată cu fondul. Amână judecarea cauzei la data de 03 aprilie 2013. Părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 27 februarie 2013.
Incheiere de sedinta din 27.02.2013Admite cererea de amânare formulată de reclamantă pentru lipsa raportului de expertiză tehnică. Se va reveni cu adresă către experta Mandu Lidia pentru a efectua lucrarea până la termenul următor de judecată. Pune în vedere pârâtei D****** M**** să prezinte la termenul următor de judecată originalul actului de dotă a cărei copie a fost depusă la dosar la acest termen. Părţile au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la data de 27 februarie 2013. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 ianuarie 2013.
Incheiere de sedinta din 23.01.2013Admite cererea de amânare formulată de reclamantă pentru lipsa raportului de expertiză tehnică. Se va reveni cu adresă către expertă pentru a efectua lucrarea până la termenul următor de judecată. Părţile au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la data de 23 ianuarie 2013. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 decembrie 2012.
Pune în vedere reclamantei să completeze taxa judiciară de timbru cu suma de 588 lei şi timbre judiciare în valoare de 10 lei, sub sancţiunea anulării acţiunii ca insuficient netimbrată, potrivit art. 20 alin. 3 din Legea nr. 146/1997. În baza art. 167 Cod procedură civilă, încuviinţează pentru reclamantă proba cu înscrisuri, proba cu interogatoriul pârâţilor şi proba cu expertiză în specialitatea topografie cu următoarele obiective: - identificarea şi evaluarea bunurilor succesorale din acţiunea principală la valoarea actuală de circulaţie; - identificarea separată a terenului curţi construcţii în suprafaţă de 1.000 m.p. ce a făcut obiectul contractului de întreţinere autentificat sub nr. 2958/26 noiembrie 1991; - să se menţioneze cine stăpâneşte în prezent fiecare din terenurile identificate. În baza art. 202 Cod procedură civilă, numeşte expert pe doamna Mandu Lidia, căreia îi stabileşte un onorariu provizoriu în sumă de 1.000 lei, în sarcina reclamantei. Se va emite adresă expertei pentru a se prezenta la instanţă în vederea studierii dosarului, urmând a efectua lucrarea potrivit obiectivelor stabilite prin prezenta încheiere, cu respectarea dispoziţiilor art. 208 – 209 Cod procedură civilă. Se va emite adresă către Biroul Local de Expertize Judiciare Tehnice şi Contabile de pe lângă Tribunalul Argeş pentru a se comunica numirea expertei Mandu Lidia în prezenta cauză. Se vor cita pârâţii cu menţiunea chemării la interogatoriu. Amână judecarea cauzei la data de 05 decembrie 2012. Pronunţată în şedinţa publică de la 24 octombrie 2012.