R****** G*******
PetentA********** N******** A V****** P*** D******* R******** P***** A***** Ş* O********* V***** I***
IntimatRespinge plângerea contravenţională ca neîntemeiată.
Hotarare 3479/2013 din 28.03.2013Amână pronunţarea la data de 28.03.2013.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 22.03.2013Amână pronunţarea la data de 22.03.2013.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 18.03.2013Având în vedere că martorul Chisăliţă Petru nu s-a prezentat la a doua strigare a cauzei, deşi a fost legal citat, în temeiul art. 188 alin. 1 Cod procedură civilă se va cita martorul Chisăliţă Petru cu mandat de aducere. În temeiul art. 153 alin. 1 Cod procedură civilă petentul are termen în cunoştinţă. Se va cita intimata.
Incheiere de sedinta din 18.02.2013Având în vedere că petentul a indicat domiciliul martorului la acest termen de judecată, în vederea administrării probei cu martorul Chisăliţă Petru instanţa va acorda un nou termen de judecată pentru când se va cita martorul Chisăliţă Petru În temeiul art. 153 alin. 1 Cod procedură civilă petentul primeşte termen în cunoştinţă prin prezenţa sa în instanţă. Se va cita intimata.
Incheiere de sedinta din 31.01.2013În temeiul art. 167 alin. 1 Cod procedură civilă instanţa încuviinţează pentru petent şi intimat proba cu înscrisurile depuse la dosar şi pentru petent proba testimonială cu martorul Chisăliţă Petru, solicitat prin plângere, apreciind probele ca fiind legale, pertinente, concludente şi utile pentru soluţionarea cauzei. În vederea administrării probatoriului instanţa va acorda un nou termen de judecată pentru când se va emite adresă către petent prin care i se va pune în vedere să depună la dosar până la următorul termen de judecată listă cu domiciliul martorului Chisăliţă Petru, în vederea citării acestuia, sub sancţiunea decăderii din proba cu acest martor. Se vor cita părţile, petentul cu menţiunea de a depune la dosar până la următorul termen de judecată lista cu domiciliul martorului Chisăliţă Petru, în vederea citării acestuia, sub sancţiunea decăderii din probă cu acest martor.
Raportat la precizările făcute la termenul anterior prin întâmpinare de intimată, se va rectifica în sistemul ECRIS intimata care va fi înregistrată ca fiind A********** N******** A V****** P*** D******* R******** P***** A***** Ş* O********* V***** I***. Instanţa va acorda un nou termen de judecată, pentru când în temeiul art. 34 alin. 1 din O.G. nr. 2/2001 apreciază necesar a fi ascultat petentul. Se va cita petentul cu menţiunea de a se prezenta „personal” în instanţă pentru a fi ascultat. Se va cita intimata.
Având în vedere că intimata a depus întâmpinare la dosar, pentru respectarea principiului contradictorialităţii şi a dreptului la apărare, se va comunica petentului ataşat citaţie duplicatul întâmpinării pentru luare la cunoştinţă. Se vor cita părţile, petentul cu duplicatul întâmpinării.
Pentru respectarea principiului contradictorialităţii şi al dreptului la apărare, în temeiul art. 116 raportat la art. 86 C.proc.civ., instanţa dispune comunicarea către intimată –ataşat citaţiei- a duplicatului cererii de chemare în judecată. Pentru a da posibilitatea intimatei să ia cunoştinţă de cererea de chemare în judecată, respectiv pentru a depune întâmpinare, instanţa dispune amânarea cauzei, acordând un nou termen de judecată. Având în vedere Hotărârea nr. 19 din 03 septembrie 2012 a Colegiului de conducere a Judecătoriei Botoşani, cauza fiind repartizată ciclic, va fi înaintată spre soluţionare către completul de judecată CSC. 3, conform art. 99 alin. (11) din R.O.I.