D*** M****
ReclamantD*** C********
PârâtF**** A*****
PârâtAdmite în parte acţiunea. Respinge completarea de acţiune. Confirmă raportul de expertiză în unică variantă şi atribuie loturile conform opiniei expertului. Obligă pe pîrîte la cîte 570 lei cheltuieli de judecată către reclamant. Cu recurs. Pronunţată în s.p. de la 10.09.2013.
Hotarare 1481/2013 din 10.09.2013pentru a se studia raportul de expertiza
Incheiere de sedinta din 09.07.2013Amînă judecarea cauzei la 09.07.2013, pentru cînd se va repeta adresa la experta Dincă Paulina, pentru a efectua şi a depune în termen raportul de expertiză.
Incheiere de sedinta din 02.07.2013Amînă judecarea cauzei la 02.07.2013, pentru cînd se va repeta adresa la experta Dincă Paulina, pentru a efectua şi a depune în termen raportul de expertiză.
Incheiere de sedinta din 18.06.2013Amînă judecarea cauzei la 18.06.2013, pentru cînd se va face adresă la experta Dincă Paulina, pentru a efectua şi a depune în termen raportul de expertiză.
Incheiere de sedinta din 04.06.2013Amînă judecarea cauzei la 04.06.2013, pentru ca reclamantul D*** M**** să achite onorariu de expert în cuantum de 1500 lei.
Incheiere de sedinta din 21.05.2013Încheiere IAP Admite în principiu şi în parte acţiunea. Respinge completarea de acţiune. Constată că autorul Dinu Gheorghe cu ultim domiciliu în comuna Seaca de Camp sat Piscu Nou jud. Dolj, a decedat la 24.01.1996, iar moştenitori cu vocatie succesorală au rămas D*** C******** soţie supravietuitoare, D*** M**** şi F**** A*****, descendenţi directi, fiu şi fiică. Constată că masa succesorală la decesul autorului se compune dintr-un imobil casă de locuit compus din două corpuri de clădire; un corp de clădire cu 3 camere, hol şi pivniţă construit din cărămidă şi acoperit cu ţiglă, un grajd din zid bătut cu două camere acoperit cu ţiglă, pătul şi magazie scandură acoperită cu ţiglă conform certificatului de moştenitor nr. 151/1982, eliberat de N.S.Băileşti şi revine in cota de 1 pentru soţia supravieţuitoare, iar cota de 3 din aceasta se împarte în 2 cote egale celor 2 descendenţi. Constată că reclamantul se gospodăreşte cu mama sa, pârâta D*** C******** şi împreună, după decesul autorului au efectuat îmbunătăţiri, reparaţii la imobilul case şi construcţii noi constand in curăţat pereţii imobilului pe exterior şi interior, sîrmuit, încărcat, drişcuit, gletuit, vopsit, montat tavane noi, mantat geamuri tip termopan la imobil, prefirat ţigla şi înlocuită cu alta folosită în proporţie de 90%, transformat grajdul în două camere de locuit, încărcat peretii acestor 2 camere, sîrmuit driscuit atat in exterior cat şi in interior, greluit şi montat tavan, utilat baia deja construită cu chiuvetă, WC, cadă, montat gresie şi faianţă în baie, montat gresie in două camere şi hol, montat parchet intr-o cameră, montat centrală termică şi calorifere in toată casa, sistem de apă curentă cu hidrofor până în casă, sistem de canalizare cu scurgere in hasna. Constată dreptul fiecărui parat în cotă de 1 din aceste îmbunătăţiri, reparatii şi construcţii noi. Constată că terenul aferent casei de locuit în suprafaţă de 1000mp, situate in T81 P 308 a fost atribuit reclamantului conform Sentintei civile nr. 803/2011 a Judecătoriei Calafat. Dispune partajarea şi ieşirea din indiviziune in cotele stabilite. Numeşte expertul pentru evaluarea şi lotizarea bunurilor urmand a se avea în vedere valoarea de circulatie a acestora, posesia actuală a bunurilor, cat şi disp. Art. 728 C.civil. Stabileşte onorariu de expert 1500 lei în sarcina reclamantului. Stabileşte termen la 21.05.2013. Cu recurs odata cu fondul.
Incheiere de sedinta din 07.05.2013Amină judecarea cauzei la 7.05.2013, pentru proba cu martori.
Incheiere de sedinta din 23.04.2013pentru comunicare completarii actiune
Incheiere de sedinta din 09.04.2013Amina judecarea cauzei la 9.04.2013, pentru a se depune acte.
Incheiere de sedinta din 26.03.2013pentru administrare probe
Incheiere de sedinta din 05.03.2013