H**** E********
ReclamantH**** V***** I***
ReclamantV***** V******* - E****
ReclamantD****** E**** - G*******
ReclamantF****** E****
PârâtAdmite în parte acţiunea. Admite în parte cererea de intervenţie accesorie formulată de intervenientul accesoriu Forgaci Nicolae. Obligă pârâţii să lase reclamanţilor în deplină proprietate şi liniştită posesie suprafaţa de 1019 m.p. delimitată de punctele S2-1, S2-2, 86,85, S2-3, P1-3, S2-4, 15, 18, evidenţiată pe planul anexat suplimentului 2 la raportul de expertiză efectuat în cauză de expert Pirvu Cristian. (f.161 ) Respinge capătul de cerere privind ridicarea de construcţii, în suprafaţă de 44 m.p, identificată în raportul de expertiză-f.84 dosar, ca neîntemeiat. Compensează în parte cheltuielile de judecată suportate de reclamanţi şi pârâţi. Obligă pârâţii să achite reclamantei Dorohoi Elena Georgeta suma de 4362 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Respinge cererea intervenientului accesoriu de obligare a reclamanţilor la plata cheltuielilor de judecată ca neîntemeiată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.11.2015
Hotarare 5366/2015 din 13.11.2015Amână pronunţarea la data de 13.11.2015. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 06.11.2015.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 06.11.2015Având în vedere Hotărârea nr. 17 din 7 septembrie 2015 a Colegiului de Conducere al Judecătoriei Suceava prin care s-a dispus redistribuirea ciclică a dosarelor aflate pe rolul completului C 7 Old, C.7, CU7, ca urmare a desfiinţării, Amână cauza la data de 06 noiembrie 2015, C.1, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 29.09.2015Având în vedere că nu a fost înaintat la dosar suplimentul la raportul de expertiză, Se va reveni cu adresă către d-l expert Pîrvu Cristian pentru a definitiva şi a depune la dosar suplimentul la raportul de expertiză, prin raportare strict la procesele verbale de punere în posesie, astfel cum i s-a indicat prin adresa emisă la termenul anterior. Se va efectua adresă către Biroul Local de Expertize pentru a comunica termenul acordat. Amână cauza la data de 29 septembrie 2015, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 23.06.2015Având în vedere că nu a fost înaintat la dosar suplimentul la raportul de expertiză, Se va reveni cu adresă către d-l expert Pîrvu Cristian pentru a definitiva şi a depune la dosar suplimentul la raportul de expertiză. Se va efectua adresă către Biroul Local de Expertize pentru a comunica termenul acordat. Amână cauza la data de 23 iunie 2015, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 12.05.2015Având în vedere obiecţiunile formulate de părţi la suplimentul la raportul de expertiză, Faţă de cererea de acordare a onorariului suplimentar în cuantum de 443 lei formulată de d-l expert Pîrvu Cristian Tudorel, cu privire la care instanţa reţine că acesta a justificat cheltuielile efectuate (f.153), acestea fiind rezonabile faţă de complexitatea situaţiei de fapt, În conformitate cu disp. art. 22 al.2 din O.G. 2/2000, încuviinţează onorariul suplimentar pentru raportul de expertiză în construcţii întocmit de d-l expert Pîrvu Cristian, în cuantum de 443 lei. Se va înainta copia încheierii de şedinţă Biroului Local de Expertize Suceava în vederea achitării onorariului în cuantum de 443 lei în contul d-lui expert. Se va reveni cu adresă către d-l expert Pîrvu Cristian pentru a clarifica următoarele aspecte: - să clarifice dacă există suprapunere reală, faptică intre terenurile părţilor, raportat strict la procesele verbale de punere în posesie şi la documentaţia care a stat la baza celor două titluri de proprietate, indicându-se cauza suprapunerii suprafeţelor de teren proprietatea părţilor. Amână cauza la data de 12 mai 2015, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 17.03.2015Faţă de solicitările apărătorilor părţilor, Pentru a da posibilitatea părţilor să ia cunoştinţă de înscrisurile înaintate de Primăria com. Mitocu Dragomirnei. Prorogă pronunţarea asupra obiecţiunilor la suplimentul nr.2 la raportul de expertiză topo, pentru următorul termen de judecată. Amână cauza la data de 17 martie 2015, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 27.01.2015Având în vedere că nu au fost înaintate relaţiile solicitate de la Primăria com. Mitocu Dragomirnei, Văzând decontul înaintat de expertul topo, În conformitate cu disp. art. 22 al.2 din O.G. 2/2000, încuviinţează onorariul pentru suplimentul la raportul de expertiză în cuantum de 660 lei şi pune în vedere reclamanţilor să facă dovada achitării acestuia până la următorul termen de judecată. Se va înainta copia încheierii de şedinţă Biroului Local de Expertize Suceava în vederea achitării onorariului în cuantum de 660 lei în contul expertului Pîrvu Cristian Tudorel. Prorogă discutarea decontului în cuantum de 443 lei pentru cel de-al doilea supliment la raportul de expertiză, după pronunţarea asupra obiecţiunilor formulate de părţi. Se va reveni cu adresă către Primăria comunei Mitocu Dragomirnei pentru a înainta la dosar o copie lizibilă a caietului cu situaţia tabelară de punere în posesie în tarlaua „Deal Coclici”, poziţiile 53 şi 54, sub sancţiunea amendării, cu menţiunea de a indica numele şi CNP-ul persoanei responsabile de nedepunerea relaţiilor solicitate, în vederea amendării. Prorogă pronunţarea asupra obiecţiunilor la suplimentul nr.2 la raportul de expertiză topo, după depunerea relaţiilor de către primăria com. Mitocu Dragomirnei. Amână cauza la data de 27 ianuarie 2015, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 02.12.2014Pentru a da posibilitatea părţilor să ia cunoştinţă de suplimentul la raportul de expertiză topo, Faţă de lipsa relaţiilor solicitate de la Primăria comunei Mitocu Dragomirnei, Se va reveni cu adresă către Primăria comunei Mitocu Dragomirnei pentru a înainta la dosar o copie lizibilă a caietului cu situaţia tabelară de punere în posesie în tarlaua „Deal Coclici”, poziţiile 53 şi 54, sub sancţiunea amendării. Amână cauza la data de 02 decembrie 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 04.11.2014Având în vedere obiecţiunile părţilor la suplimentul la raportul de expertiză topo, Se va reveni cu adresă către d-l expert Pîrvu Cristian Tudorel, cu copia registrului agricol al mun. Rădăuţi, pentru a răspunde la obiectivul nr.3 şi pentru a răspunde la obiectivul nr,4 raportat la procesele verbale de punere în posesie a părţilor şi la documentaţiile aferente titlurilor de proprietate ale părţilor. Se va efectua adresă către Primăria comunei Mitocu Dragomirnei pentru a înainta la dosar o copie lizibilă a caietului cu situaţia tabelară de punere în posesie în tarlaua „Deal Coclici”, poziţiile 53 şi 54, sub sancţiunea amendării. Amână cauza la data de 04 noiembrie 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 14.10.2014Având în vedere decontul justificativ înaintat la dosar de expertul topo, În conformitate cu disp. art. 22 al.2 rap. la art. 23 din O.G. 2/2000 instanţa va limita onorariul solicitat de expert raportat la obiectul cauzei care vizează un singur teren, la volumul de muncă depus de expert, în funcţie de modalitatea de răspuns la obiectivele stabilite de către instanţă, În conformitate cu disp. art. 22 al.2 din O.G. 2/2000 stabileşte onorariu definitiv pentru expertiza topo în cuantum de 2000 lei. Pune în vedere reclamanţilor să facă dovada achitării diferenţei de decont pentru expertiza topo. Se va înainta copia încheierii de şedinţă Biroului Local de Expertize Suceava în vederea achitării onorariului în cuantum de 2000 lei în contul d-lui expert Pîrvu Cristian Tudorel. Prorogă discutarea onorariului pentru suplimentul la raportul de expertiză pentru următorul termen de judecată. Amână cauza la data de 14 octombrie 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 09.09.2014Pentru a se depune la dosar suplimentul la raportul de expertiză şi relaţiile solicitate, Se va reveni cu adresă către d-l expert Pîrvu Cristian pentru a depune la dosar suplimentul la raportul de expertiză Prorogă încuviinţarea decontului pentru expertiza topo . Se va reveni cu adresă către Primăria mun. Rădăuţi pentru a înainta o copie după registrul agricol 1959-1962, vol. II, poziţia 155, privind pe numitul Boca Nicanor. Se va reveni cu adresă către Comisia locală de fond funciar Mitocu Dragomirnei pentru a înainta o copie lizibilă a caietului de care face referire expertul în cuprinsul raportului de expertiză, poziţia 53, 54. Amână cauza la data de 09 septembrie 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 10.06.2014Având în vedere obiecţiunile formulate de părţi la raportul de expertiză topo şi faţă de solicitările apărătoarei pârâţilor, Se va efectua adresă către d-l expert Pîrvu Cristian pentru a depune la dosar decontul justificativ al onorariului şi pentru a înainta o copie lizibilă a caietului cu situaţia tabelară de punere în posesie în tarlaua „Deal Coclici”, din care să rezulte clar dimensiunile laturilor. Dispune efectuarea unui supliment la expertiză privind următoarele: 1. să se efectueze planuri de situaţie separate pentru fiecare obiectiv în parte, evidenţiind suprapunerile arătate în raportul de expertiză depus; 2. să precizeze, raportat la RA al mun. Rădăuţi din 1959-1962, vol II, poz. 155, dacă vânzătorului Boca Nicanor i s-a reconstituit dreptul de proprietate la locul în litigiu pe vechiul amplasament dinainte de cooperativizare; 3. să completeze răspunsul la obiectivele c.1.11 şi c.1.12 cu indicarea cauzei suprapunerii terenurilor; Prorogă încuviinţarea decontului pentru expertiza topo după depunerea decontului justificativ. Se va efectua adresă către Primăria mun. Rădăuţi pentru a înainta o copie după registrul agricol 1959-1962, vol. II, poziţia 155, privind pe numitul Boca Nicanor. Se va efectua adresă către Comisia locală de fond funciar Mitocu Dragomirnei pentru a înainta o copie lizibilă a caietului de care face referire expertul în cuprinsul raportului de expertiză, poziţia 53, 54. Amână cauza la data de 10 iunie 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 13.05.2014Pentru a da posibilitatea părţilor să studieze raportul de expertiză topo, Prorogă încuviinţarea decontului pentru expertiza topo pentru următorul termen de judecată. Amână cauza la data de 13 mai 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 01.04.2014Având în vedere lipsa raportului de expertiză topo şi cererea formulată de d-l expert Pîrvu Cristian, Se va reveni cu adresă către d-l expert Pîrvu Cristian pentru a definitiva şi a depune la dosar raportul de expertiză. Se va efectua adresă către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Suceava pentru a comunica termenul acordat pentru depunerea lucrării. Amână cauza la data de 01 aprilie 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 18.02.2014Având în vedere lipsa raportului de expertiză topo şi cererea formulată de d-l expert Pîrvu Cristian, Se va reveni cu adresă către d-l expert Pîrvu Cristian pentru a definitiva şi a depune la dosar raportul de expertiză. Totodată, pune în vedere expertului să se deplaseze la Primăria com. Mitocu Dragomirnei pentru a studia registrele necesare în vederea efectuării expertizei. Se va efectua adresă către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Suceava pentru a comunica termenul acordat pentru depunerea lucrării. Amână cauza la data de 18 februarie 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 14.01.2014Având în vedere lipsa raportului de expertiză topo şi susţinerile apărătoarei reclamanţilor, Se va reveni cu adresă către d-l expert Pîrvu Cristian pentru a definitiva şi a depune la dosar raportul de expertiză. Se va efectua adresă către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Suceava pentru a comunica termenul acordat pentru depunerea lucrării. Amână cauza la data de 14 ianuarie 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 19.11.2013Având în vedere că reclamanţii au făcut dovada achitării onorariului provizoriu pentru expertiza topo, În vederea administrării probatoriului încuviinţat, Stabileşte următoarele obiective pentru expertiza topo: 1.să se identifice terenul de 6500 m.p. extravilan arabil „Cocîrlău” evidenţiat la poz.A.1.1 în T.P. nr. 1129/07.04.2000, parcela 393, tarlaua 24, învecinat cu: Boca Floarea (N), drum comunal (E), drum exploatare pe două laturi (S şi V); la stabilirea amplasamentului şi a configuraţiei terenului urmează a fi avute în vedere dimensiunile înscrise în fişa-proces verbal de punere în posesie cu schiţa aferentă din 30.03.2000 (14,5 m lăţime şi 448 m lungime); să se identifice terenul şi conform configuraţiei şi dimensiunilor înscrise procesul verbal de bună vecinătate nr. 2802 din 10.09.2004; 2.să se precizeze dacă există concordanţă între suprafaţa de la locul numit „Cocîrlău” înscrisă în T.P. 1129/2000 la poz. A.1.1, de 6500 m.p. şi menţiunile din registrele agricole anterioare cooperativizării, la poziţia de rol a lui Bîrgovan Elena; 3.să se identifice suprafaţa de 1625 m.p. teren identic cu trupul 1, potrivit sentinţei civile nr. 4825/10.11.2008 a Judecătoriei Suceava (dos. nr. 2942/314/2007), în perimetrul terenului evidenţiat la pct.1; 4.să se precizeze dacă există identitate între amplasamentul terenului de 6500 m.p. evidenţiat la pct.1, identificat funcţie de dimensiunile înscrise în fişa proces verbal de punere în posesie din 30.03.2000 şi în Procesul verbal de bună vecinătate din 10.09.2004 (14,5 m lăţime şi 448 m lungime) şi suprafaţa de 6500 m.p. configurată în planul de situaţie anexă 6 la expertiza Titi Petrea, în raport de care s-a atribuit reclamanţilor terenul revendicat, identic cu parcela 1; 5.să se precizeze, în măsura în care este posibil, dacă moştenitorilor lui Bîrgovan Elena li s-a reconstituit dreptul de proprietate la locul în litigiu pe vechiul amplasament, de dinainte de cooperativizare; 6.să se identifice suprafaţa de 6500 m.p. „La Cruce” evidenţiată în T.P. 611/20.10.1995, învecinată la N cu Vatamaniuc M., la E cu şosea, la S cu drum şi la V cu Hapca D.; la stabilirea amplasamentului şi configuraţiei acestui teren se vor avea în vedere dimensiunile înscrise în fişa proces verbal de punere în posesie cu schiţa aferentă, care a stat la baza emiterii TP 611/1995; separat se va avea în vedere şi procesul verbal de bună vecinătate din 30.10.2008 întocmit de referent topo Sfian Ghe.; 7.să se precizeze dacă există concordanţă între amplasamentul cu care a fost pus în posesie Boca Nicanor de Comisia locală, amplasamentul evidenţiat în planul cadastral recepţionat de OJCGC Suceava sub nr. 6602/11.05.2004 şi care a stat la baza încheierii CF 3037/12.05.2004 şi amplasamentul înstrăinat pârâţilor potrivit planului de situaţie anexă la contractul de vânzare-cumpărare 1408/2004 şi amplasamentul intabulat pe numele pârâţilor potrivit Încheierii CF 3080/13.05.2004; 8. să se precizeze, în măsura în care este posibil, dacă vânzătorului Boca Nicanor i s-a reconstituit dreptul de proprietate la locul în litigiu pe vechiul amplasament de dinainte de cooperativizare; 9.să se identifice terenul în suprafaţă de 6500 mp – teren arabil transmis de Boca Nicanor către pârâţi, potrivit contractului de vânzare-cumpărare nr. 1408/12.05.2004 şi să se precizeze dacă la data vânzării Boca Nicanor era intabulat în cartea funciară cu dreptul de proprietate asupra terenului de 6500 m.p., vândut pârâţilor; 10.să se precizeze dacă pârâţii deţin teren la locul în litigiu în limite justificate de actele de proprietate şi dacă acest teren este afectat de construcţii, iar în caz afirmativ, să se releve pe schiţă amplasamentul construcţiilor în perimetrul terenului de 6500 m.p.; 11.să se precizeze dacă există suprapunere între terenul evidenţiat la pct.1 şi terenul evidenţiat la pct.6, iar în caz afirmativ, care este cauza suprapunerii şi care este limita suprapunerii; 12.să se precizeze dacă există suprapunere între terenul evidenţiat la pct.3 şi terenul evidenţiat la pct.9, iar în caz afirmativ, care este cauza suprapunerii şi care este limita suprapunerii; 13.să se întocmească schiţe în sensul celor constatate în teren. Se va efectua adresă către d-l expert Pîrvu Cristian pentru a răspunde la obiectivele stabilite de instanţă. Se va efectua adresă către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Suceava pentru a comunica numele expertului desemnat, obiectivele stabilite şi termenul acordat pentru depunerea lucrării. Amână cauza la data de 19 noiembrie 2013, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 01.11.2013În conformitate cu disp. art. 167 Cod procedură civilă, apreciind că proba cu expertiză topo este pertinentă, concludentă şi utilă soluţionării cauzei şi faţă de dispoziţiile deciziei de casare, Încuviinţează proba cu expertiză topo.. Desemnează expert topo în cauză, prin tragere la sorţi, pe d-l Pîrvu Cristian (nr.17 din listă). Stabileşte onorariu provizoriu pentru expertiza topo în cuantum de 1000 lei şi pune în vedere reclamanţilor, prin apărător, să facă dovada achitării acestuia până la următorul termen de judecată, sub sancţiunea decăderii din probă. Pune în vedere părţilor să depună liste cu obiective pentru expertiza topo. Prorogă discutarea probei cu martorul solicitate de pârâţi pentru următorul termen de judecată. Amână cauza la data de 29 octombrie 2013, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 08.10.2013Înaintarea prezentului dosar la completul C 7 cu termen de judecată la data de 08.10.2013. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 5 septembrie 2013.
Incheiere de sedinta din 05.09.2013