R***** S*****
ReclamantU******** A*****
ReclamantU******** C*****
ReclamantU******** M******
ReclamantU******** L******
ReclamantRespinge cererea principală, formulată de reclamanţii (pârâţi în cererea conexă) R***** S*****, U******** A*****, U******** C*****, U******** M******, U******** L******, Ungureanu Gabriela, în contradictoriu cu pârâtul (reclamant în cererea conexă) Popescu Ion Şerban. Admite în parte cererea conexă formulată de reclamantul (pârât în cererea principală) Popescu Ion Şerban în contradictoriu cu pârâţii (reclamanţi în cererea principală) R***** S*****, U******** A*****, U******** C*****, U******** M******, U******** L******, Ungureanu Gabriela. Obligă pârâţii din cererea conexă (reclamanţi în cererea principală) R***** S*****, U******** A*****, U******** C*****, U******** M******, U******** L******, Ungureanu Gabriela să lase reclamantului din cererea conexă (pârât în cererea princiaplă) Popescu Ion Şerban în deplină proprietate şi posesie imobilul situat pe teritoriul com. Săruleşti, jud.Călăraşi compus din terenul intravilan în suprafaţă de 652 m.p. identificat în planşa 2-1 anexă la suplimentul la raportul de expertiză întocmit în cauză de dl. expert Iacob Răzvan (aflată la fila 430, vol II dosar), suprafaţă delimitată de punctele de contur 301-302-303-113-112-111-110-109-108-107-212 şi construcţia –locuinţă în suprafaţă de 58 m.p., aflată pe acesta, identificată în aceeaşi planşă 2-1 anexă la suplimentul la raportul de expertiză, delimitată de punctele de contur 201-103-102-101. Obligă pârâţii din cererea conexă (reclamanţi în cererea principală) R***** S*****, U******** A*****, U******** C*****, U******** M******, U******** L******, Ungureanu Gabriela la plata către reclamantului din cererea conexă (pârât în cererea princiaplă) Popescu Ion Şerban a sumei de 1540 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu apel în termen de 30 de zile de la comunicare, ce se depune la Judecătoria Lehliu-Gară. Pronunţată în şedinţă publică, azi -17.08.2016.
Hotarare 427/2016 din 17.08.2016Amână pronunţarea la 17.08.2016
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 09.08.2016Amână pronunţarea la 09.08.2016 pentru a da posibilitatea părţilor să depună concluzii scrise şi pune în vedere reclamanţilor pe de o parte şi pârâtului pe de altă parte să depună în original dovada achitării a câte 250 lei reprezentând diferenţă onorariu expert .
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 02.08.2016Pentru a se lua la cunoştinţă de suplimentul la raportul de expertiză, amână cauza
Incheiere de sedinta din 05.07.2016Pentru efectuarea unui supliment de expertiză topo, amână cauza.
Incheiere de sedinta din 31.05.2016Pentru lipsă de apărare amână cauza.
Incheiere de sedinta din 17.05.2016Pentru a se lua la cunoştinţă de raportul de expertiză amână cauza
Incheiere de sedinta din 19.04.2016Pentru lipsa raportului de expertiză amână cauza.
Incheiere de sedinta din 15.03.2016Pentru lipsa raportului de expertiză amână cauza.
Incheiere de sedinta din 16.02.2016Pentru administrarea probelor propuse, amână cauza.
Incheiere de sedinta din 12.01.2016Pentru administrare de probe, amână cauza.
Incheiere de sedinta din 08.12.2015Pentru administrare de probe, amână cauza.
Incheiere de sedinta din 03.11.2015Pentru a da posibilitatea pârâţilor să formuleze întâmpinare amână judecarea cauzei.
Incheiere de sedinta din 20.10.2015Respinge cererea de repunere pe rol. Menţine măsura suspendării judecăţii cererii formulate de reclamanţii R***** S*****, U******** A*****, U******** C*****, U******** M******, U******** L******, Ungureanu Gabriela, în contradictoriu cu pârâtul Popescu Ion Şerban.Cu recurs separat pe toata durată suspendării. Pronunţată în şedinţă publică, azi –01.09.2015
Incheiere suspendare din 01.09.2015Suspendă judecata în baza art. 242 al.1 NCPC. Cu recurs.
Incheiere suspendare din 23.01.2015Instanţa acordă un ultim termen pentru a da posibilitatea reclamanţilor să conformeze dispoziţiilor instanţei din data de 07.11.2014, sens în care urmează a le comunica acestora în 2 exemplare somaţia emisă de instanţă la data de 07.11.2014. Pune în vede reclamanţilor să publice somaţia în doua ziare de largă răspândire dintre care unul cel puţin de circulaţie naţională şi să depună la dosarul cauzei în original dovada în acest sens precum şi să afişeze somaţia la adresa situării imobilului prin executorul judecătoresc şi să depună la dosar dovada afişării acesteia sub sancţiunea suspendării cauzei în temeiul art.242 al. 1 NCPC.
Incheiere de sedinta din 12.12.2014Amână judecarea cauzei la data de 12.12.2014. Dispune emiterea unei somaţii şi afişarea acesteia la imobilul în litigiu, la sediul instanţei, al biroului teritorial de cadastru şi publicitate imobiliară şi la sediul primăriei în raza căreia se află imobilul, precum şi publicarea ei în două ziare de largă răspândire, dintre care cel puţin unul de circulaţie naţională. Afişele şi publicaţia vor avea conţinutul prev. de art.1051 alin.2 NCpc, respectiv a) denumirea instanţei care a emis somaţia, numărul şi data încheierii prin care s-a dispus emiterea; b) numele, prenumele sau denumirea posesorului şi domiciliul sau, după caz, sediul acestuia; c) precizarea că acesta invocă dobândirea proprietăţii sau a unui alt drept real prin uzucapiune; d) indicarea precisă a imobilului, cu adresa poştală şi, dacă este cazul, cu număr cadastral sau topografic şi a numărului de carte funciară, iar în lipsa acestora, cu precizarea vecinătăţilor; e) somaţia către toţi cei interesaţi să facă opoziţie, cu precizarea că, în caz contrar, în termen de 6 luni de la emiterea celei din urmă publicaţii se va trece la judecarea cererii. Dispune: -emiterea unor adrese către OCPI Călăraşi şi către Primăria com. Săruleşti pentru afişarea somaţiei, cu menţiunea a comunica instanţei dovada afişării, inclusiv data, iar în situaţia în care aceste operaţiuni vor presupune efectuarea unor cheltuieli, cuantumul acestora şi contul în care se virează suma respectivă, acestea fiind în sarcina reclamantului, conform art.1051 alin. (3) C. proc. civ. -emiterea unei adrese către reclamant prin care i se va pune în vedere că au următoarele obligaţii a căror dovadă de îndeplinire trebuie depusă la dosar până la termenul următor sub sancţiunea suspendării judecării cererii, prev. de art.242 NCpc, respectiv: să asigure publicarea somaţiei ataşate în două ziare de largă răspândire, dintre care cel puţin unul de circulaţie naţională şi să depună dovada publicării la dosar, în original; să asigure afişarea somaţiei ataşate la adresa situării imobilului, procedura ce se va realiza prin executor judecătoresc, urmând ca dovada afişării emise de executorul judecătoresc să fie depusă la dosar în original. -Afişarea somaţiei la sediul instanţei, dovada îndeplinirii acesteia urmând a se depune la dosar de către grefierul de şedinţă.
Incheiere de sedinta din 07.11.2014