B********** L**** A*****
InculpatV**** C****** R***
Parte vătămatăÎn baza art. 396 alin. 1, 4 C. proc. pen. raportat la art. 83 C. pen. stabileşte pedeapsa de 4 luni închisoare în sarcina inculpatului B********** L**** A*****, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lovire sau alte violenţe prevăzute de art. 193 alin. 2 C. pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.p.p. În baza art. 83 alin. 1, 3 C. pen. amână aplicarea pedepsei pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 82 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. 1 C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Mehedinţi, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. 1 C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1 lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Mehedinţi. În baza art. 85 alin. 2 C. pen. impune inculpatului să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 404 alin. 3 C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. Ia act că persoana vătămată u s-a constituit parte civilă în cauză. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 600 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 06 aprilie 2015, la sediul Judecătoriei Drobeta Tr. Severin.
Hotarare 724/2015 din 06.04.2015Efectuarea unei adrese către Serviciul de Probaţiune Mehedinţi pentru întocmirea unui referat de evaluare.
Incheiere de sedinta din 09.03.2015În baza art. 346 alin. (2) C. proc. pen. constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr. 892/P/2014 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Drobeta Tr. Severin privind persoana vătămată V**** C****** R*** şi pe inculpatul B********** L**** A***** trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de „lovire sau alte violente” prev. de art. 193 alin. 2 cod penal, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii cauzei privind privind persoana vătămată V**** C****** R*** şi pe inculpatul B********** L**** A*****. Fixează termen la data de 09.03.2015, pentru când se citează părţile. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, azi 16 februarie 2015.
Incheiere camera preliminara din 16.02.2015