Dosar 2142/336/2014 din 17.11.2014

grăniţuire


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 2142/336/2014
Data dosar:
17.11.2014
Instanta:
Judecătoria Vișeu de Sus
Departament:
...
Obiect:
grăniţuire
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 20.04.2016 la ora 8:30

    Complet: Complet nr.5 Civil NCPC
  • Admite in parte cererea

    Sentinţa civilă nr.878/20.04.2016. Admite în parte cererea de chemare în judecată, precizată şi formulată de reclamant.

    Hotarare 878/2016 din 20.04.2016
  • Sedinta din data de 06.04.2016 la ora 8:30

    Complet: Complet nr.5 Civil NCPC
  • Amână pronunţarea

    Amânare de pronunţare la data de 20 aprilie 2016.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 06.04.2016
  • Sedinta din data de 02.03.2016 la ora 8:30

    Complet: Complet nr.5 Civil NCPC
  • Amână cauza

    Se amână la data de 06.04.2016. Amână judecarea cauzei la data de 6 aprilie 2016, pentru când reclamantul P***** I*** are termen în cunoştinţă. Pârâta Dziţac Parascam are termen în cunoştinţă. Se va reveni cu adresă către experta Mărieş Mihaela, căreia i se va solicita să explice in mod clar dacă linia de hotar propusă pe amplasamentul din anexa 2, între punctele 1-21-16 -9, respectă schiţa de dezmembrare a imobilului cu nr. topo 3585 înscrisă în c.f. 1038 Poienile de sub Munte, avută în vedere la pronunţarea sentinţei civile nr.2633/1996. Se va emite adresă către Biroul local de expertize Tehnico- judiciare de pe lângă Tribunalul Maramureş să efectueze plata onorariului definitiv către experta Mărieş Mihaela, după completarea raportului de expertiză. Instanţa califică cererea formulată de pârâta Dziţac Parasca ca fiind o cerere reconvenţională, motiv pentru care raportat la pretenţiile formulate de 3.000 de euro, respectiv echivalentul a 13.560 lei, stabileşte o taxă judiciară de timbru în cuantum de 783 lei. Pune în vedere pârâtei Dziţac Parasca să achite taxa judiciară de timbru în cuantum de 783 lei, aferentă cererii reconvenţionale, sub sancţiunea anulării acesteia ca netimbrată, cu posibilitatea de a formula cerere de reexaminare în termen de 3 zile şi cerere de ajutor public judiciar în termen de 5 zile de la data prezentei încheieri. Instanţa urmează ca asupra excepţiei tardivităţii formulării cererii de câtre pârâta Dziţac Parasca, invocate de către reclamant, să se pronunţe la următorul termen de judecată, după timbrarea corespunzătoarea acesteia. Pronunţată în şedinţa publică de azi, 2 martie 2016.

    Incheiere de sedinta din 02.03.2016
  • Sedinta din data de 20.01.2016 la ora 8:30

    Complet: Complet nr.5 Civil NCPC
  • Amână cauza

    Se amână la data de 02.03.2016. Încuviinţează completarea raportului de expertiză întocmit de experta Mărieş Mihaele. Amână judecarea cauzei la data de 2 martie 2016, pentru când reclamantul P***** I*** are termen în cunoştinţă. Se va efectua adresă către experta Mărieş Mihaela, căreia i se va solicita să explice in mod clar dacă linia de hotar propusă pe amplasamentul din anexa 2, între punctele 1-21-16 -9, respectă schiţa de dezmembrare a imobilului cu nr. topo 3585 înscrisă în c.f. 1038 Poienile de sub Munte, avută în vedere la pronunţarea sentinţei civile nr.2633/1996. Se va emite adresă către Biroul local de expertize Tehnico- judiciare de pe lângă Tribunalul Maramureş să efectueze plata onorariului definitiv către experta Mărieş Mihaela, după completarea raportului de expertiză. Pronunţată în şedinţa publică de azi, 20 ianuarie 2016.

    Incheiere de sedinta din 20.01.2016
  • Sedinta din data de 25.11.2015 la ora 8:30

    Complet: Complet nr.5 Civil NCPC
  • Amână cauza

    Se amână la data de 20.01.2016. Amână judecarea cauzei la data de 20 ianuarie 2016, pentru când reclamantul P***** I*** are termen în cunoştinţă. Se va cita pârâta Dziţac Parasca cu un exemplar al raportului de expertiză, cu menţiunea de a formula eventualele obiecţiuni la acesta, cu cel puţin 5 zile înaintea termenului de judecată stabilit. Pune în vedere reclamantului prin reprezentant, să formuleze eventualele obiecţiuni la raportul de expertiză, cu cel puţin 5 zile înaintea termenului de judecată stabilit. Încuviinţează decontul final al raportului de expertiză întocmit de experta Mărieş Mihaela, în cuantum de 1.730 lei. Pune în vedere reclamantului prin reprezentant să achite diferenţa de onorariu pentru experta Mărieş Mihaela în cuantum de 930 lei. După ce reclamantul va depune la dosar dovada achitării diferenţei de onorariu pentru expert, se va emite adresă către Biroul local de expertize Tehnico - judiciare de pe lângă Tribunalul Maramureş să efectueze plata onorariului definitiv către experta Mărieş Mihaela. Pronunţată în şedinţa publică de azi, 25 noiembrie 2015.

    Incheiere de sedinta din 25.11.2015
  • Sedinta din data de 07.10.2015 la ora 8:30

    Complet: Complet nr.5 Civil NCPC
  • Amână cauza

    amânat la data de 25.11.2015Admite cererea de amânare formulată de apărătorul reclamantului. Amână judecarea cauzei la data de 25.11.2015, C5 NCPC, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Se va reveni cu adresă către experta Mărieş Mihaela pentru a efectua şi a depune lucrarea de expertiză în specialitatea topografie.

    Incheiere de sedinta din 07.10.2015
  • Sedinta din data de 25.06.2015 la ora 9:00

    Complet: vComplet nr.7 Civil NCPC
  • Amână cauza

    Admite cererea de amânare formulată de apărătorul reclamantului. Amână judecarea cauzei la data de 07.10.2015, C5 NCPC. Se va reveni cu adresă către experta Mărieş Mihaela pentru a efectua şi a depune lucrarea de expertiză în specialitatea topografie.

    Incheiere de sedinta din 25.06.2015
  • Sedinta din data de 07.05.2015 la ora 9:00

    Complet: vComplet nr.7 Civil NCPC
  • Amână cauza

    Amână judecarea cauzei la data de 25.06.2015. Stabileşte obiectivele pentru efectuarea expertizei în specialitatea topografie. Se vor întocmi adrese către Biroul Local de Expertize pentru a se comunica numirea în cauză a d-nei expert Mărieş Mihaela şi către d-na expert pentru a i se comunica numirea în cauză şi obiectivele pentru efectuarea expertizei.

    Incheiere de sedinta din 07.05.2015
  • Sedinta din data de 09.04.2015 la ora 9:00

    Complet: vComplet nr.7 Civil NCPC
  • Amână cauza

    Amână judecarea cauzei la data de 07.05.2015, ora 9. În temeiul disp. art. 330 C. pr. civ., încuviinţează proba cu expertiza în specialitatea topografie. Numeşte, prin tragere la sorţi, pe experta Mărieş Mihaela pentru efectuarea expertizei în specialitatea topografie. Stabileşte avans onorariu expert în cuantum de 800 lei în sarcina reclamantului. Pune în vedere părţilor să depună în scris obiectivele pentru efectuarea expertizei în specialitatea topografie pentru a fi discutate în contradictoriu. Se vor întocmi adrese către Biroul Local de Expertize pentru a se comunica numirea în cauză a expertei şi către expertă pentru a i se comunica numirea în cauză şi obiectivele pentru efectuarea expertizei după depunerea dovezii privind achitarea avansului onorariu expert şi după stabilirea obiectivelor de către instanţă. În temeiul disp. art. 258 corob. cu art. 292 C. pr. civ., încuviinţează proba cu înscrisuri solicitată de pârâtă, aceasta urmând să depună, în dublu exemplar, înscrisurile prezentate spre vedere instanţei la acest termen.

    Incheiere de sedinta din 09.04.2015

Flux dosar


Actualizare GRPD