C****** L***** D* A******* A L****** F******* F****** B**** P*** P******* O******* B****
IntimatO***** B**** P*** P*****
IntimatV*** F******
PetentV*** M*******
PetentB******* S*****
IntervenientAdmite în parte cererea şi, în consecinţă, obligă intimata Comisia locală pentru aplicarea legilor fondului funciar Borşa, la punerea în posesie a petentelor asupra terenului în suprafaţă totală de 25,13 ha teren cu vegetaţie forestieră, situat la locul numit „Piciorul Şesului”, înscris în C.f.4666, nr.top.9544, asupra căruia li s-a reconstituit dreptul de proprietate autoarei petentelor Iuga Ileana, precum şi acestora, potrivit sentinţei civile nr.2193/10.10.2012 a Judecătoriei Vişeu de Sus, astfel cum a fost modificată prin decizia civilă nr.591/R/04.12.2013 a Tribunalului Maramureş, teren identificat ulterior potrivit planului de amplasament şi delimitare întocmit de ing.Pop Gavrilă, în UP VII, ua 81 A, pentru suprafaţa de 20,60 ha şi UP VII ua 81B, pentru suprafaţa de 4,53 ha. Admite excepţia autorităţii de lucru judecat referitor la capătul de cerere privind anularea Titlului de proprietate nr.3016/18.12.2003 al oraşului Borşa, pentru suprafaţa de 25,13 ha teren cu vegetaţie forestieră situat la locul numit „Piciorul Şesului”, înscris în C.f.4666, nr.top.9544 şi, în consecinţă, respinge acest capăt de cerere. Fără cheltuieli de judecată.
Hotarare 840/2015 din 21.05.2015Amână judecarea cauzei la data de 21.05.2015 ora 9. Vor fi citaţi ca intervenienţi forţaţi numiţii B. S., V.M., V. I., B. M., C.I., V. L., K. M. şi C. V. pentru a-şi putea formula apărările în cauză. Se va reveni cu adresă către intimata Comisia Locală Borşa pentru a indica care dintre persoanele care au formulat cererile de intervenţie în recurs, au formulat cereri de reconstituire a dreptului de proprietate după acelaşi autor şi dacă li s-a reconstituit dreptul de proprietate după acelaşi autor asupra terenului situat în locul numit „Piciorul Şesului”, înscris în C.F. 4666 nr. top. 9544, precum şi pentru a indica natura juridică a cererii formulate faţă de Regia Naţională a Pădurilor-Romsilva care nu este parte în dosar având în vedere că în întâmpinare se solicită ca, în cazul în care se va dispune anularea titlului de proprietate al Oraşului Borşa nr. 3016/18.12.2003, să se dispună obligarea Regiei Naţionale a Pădurilor-Romsilva să pună la dispoziţia Comisiei Locale Borşa a suprafeţei echivalente de 25.13 ha teren cu vegetaţie forestieră pentru reîntregirea titlului de proprietate.
Incheiere de sedinta din 16.04.2015Amână judecarea cauzei la data de 16.04.2015. Se va întocmi adresă către intimata Comisia Locală Borşa pentru a comunica dacă a făcut demersuri pentru punerea în posesie a petentelor în baza deciziei nr. 591/R/0412.2013 pronunţată de Tribunalul Maramureş, în caz contrar, să precizeze care sunt motivele pentru care nu a fost pusă în executare hotărârea modificată prin decizia instanţei de recurs, dacă, raportat la identificarea din raportul de expertiză extrajudiciar, a întreprins vreun demers pentru a realiza punerea în posesie cu privire la acest teren, în caz contrar, urmând să indice motivele avute în vedere. Uneşte excepţia autorităţii de lucru judecat cu fondul cauzei.
Incheiere de sedinta din 12.03.2015