N******* C*******
ReclamantT**** V*****
PârâtSentinţa civilă nr.1983/16.12.2015. Admiteacţiunea civilă intentată de reclamant.
Hotarare 1983/2015 din 16.12.2015Amânare de pronunţare la data de 16 decembrie 2015.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 09.12.2015Se amână la data de 09.12.2015. Încuviinţează decontul final al raportului de expertiză întocmit de expertul Cosma Ioan Eugen în cuantum de 1.700 lei. Amână judecarea cauzei la data de 9 decembrie 2015, pentru când se va cita reclamantul N******* C******* cu un exemplar al raportului de expertiză şi cu menţiunea de a formula eventualele obiecţiuni la acesta cu cel puţin 5 zile înaintea termenului de judecată stabilit şi cu menţiunea de a achita diferenţa de onorariu pentru expert în cuantum de 1.100 lei. De asemenea, reclamantul va fi citat şi cu menţiunea de a depune la dosar chitanţele şi facturile justificative pentru piesele achiziţionate, conform autorizaţiei de reparaţii din 06.10.2012. Se va comunica un exemplar al raportului de expertiză cu pârâtul T**** V*****, cu menţiunea de a formula eventualele obiecţiuni la acesta, cu cel puţin 5 zile înaintea termenului de judecată stabilit. Excepţia nulităţii raportului de expertiză şi obiecţiunile formulate de pârât, vor fi puse în discuţie la următorul termen de judecată. Ia act de schimbarea domiciliului pârâtului T**** V*****, la adresa din Vişeu de Sus, str. Petru Maior, nr.1A, judeţul Maramureş. După ce reclamantul va depune la dosar dovada achitării diferenţei de onorariu pentru expert în cuantum de 1.100 lei, se va emite adresă către Biroul local de expertize Tehnico- judiciare de pe lângă Tribunalul Maramureş să efectueze plata onorariului definitiv către expertul Cosma Ioan Eugen. Instanţa urmează să se pronunţe asupra probatoriului testimonial solicitat de reprezentantul reclamantului. Pronunţată în şedinţa publică de azi 28 octombrie 2015.
Incheiere de sedinta din 28.10.2015Se amână la data de 28.10.2015. Se va reveni cu adresă către expert.
Incheiere de sedinta din 02.09.2015Se amână la data de 02.09.2015. Amână judecarea cauzei la data de 2 septembrie 2015, pentru când reclamantul N******* C******* are termen în cunoştinţă prin reprezentantul său. Se va cita pârâtul Timis Vasile. Se va reveni cu adresă către expertul Cosma Ioan Eugen, căruia i se va solicita să întocmească raportul de expertiză în specialitatea autovehicule, potrivit obiectivelor stabilite. Instanţa se va pronunţa asupra probatoriului testimonial solicitat de reprezentantul reclamantului, după efectuarea raportului de expertiză. Pronunţată în şedinţa publică de azi 13 mai 2015.
Incheiere de sedinta din 13.05.2015Se amână la data de 13.05.2015. Amână judecarea cauzei la data de 13 mai 2015, pentru când reclamantul N******* C******* are termen în cunoştinţă prin reprezentantul său. Se va cita pârâtul Timis Vasile. Prin tragere la sorţi din lista de experţi a Biroului Local de Expertize Tehnico - Judiciare din cadrul Tribunalului Maramureş, se numeşte expert în specialitatea autovehicule, circulaţie rutieră, expertul Cosma Ioan Eugen. Încuviinţează înlocuirea în cauză a expertului Oane Vasile cu expertul Cosma Ioan Eugen, sens în care se va reveni cu adrese către expert şi către Biroul Local de expertize pentru a se comunica înlocuirea acestuia cu expertul Cosma Ioan Eugen, cu menţiunea că avansul onorariu expert va fi transferat în contul expertului Cosma Ioan Eugen. Se va întocmi adresă către expertul Cosma Ioan Eugen cu menţiunea că a fost numit în cauză pentru a efectua lucrarea de expertiză în specialitatea autovehicule dispusă în cauză, potrivit următoarelor obiective: 1) Să se determine dinamica evenimentului rutier din data de 05.10.2012 şi persoana vinovată de producerea lui, 2) Să se determine avariile produse la autoturismul cu nr. de înmatriculare BT 03 XPF, 3) Să se determine elementele avariate la autoturismul cu nr. de înmatriculare BT 03 XPF şi contravaloarea reparaţiilor necesare la acest autovehicul, expertul să se pronunţe dacă valoarea înscrisă în devizul de la filele 11-12 din dosar, este cel corect. Instanţa se va pronunţa asupra probatoriului testimonial solicitat de reprezentantul reclamantului, după efectuarea raportului de expertiză. Pronunţată în şedinţa publică de azi 1 aprilie 2015.
Incheiere de sedinta din 01.04.2015Amână judecarea cauzei la data de 01.04 2015, pentru când reclamantul N******* C******* are termen în cunoştinţă prin reprezentantul său. Se va cita pârâtul Timis Vasile. Se va reveni cu adresă către expertul în specialitatea autovehicule circulaţie rutieră Oane Vasile, cu menţiunea de a efectua raportul de expertiză dispus în cauză. SE va emite adresă către Biroul Local de expertize Judiciare Maramures prin care se va solicita să comunice care este adresa expertului in specialitate auto Oane Vasile unde să i se comunice adresele emise de instanţă, având in vedere că două adrese au fost returnate instanţei. Instanţa se va pronunţa asupra probatoriului testimonial solicitat de reprezentantul reclamantului, după efectuarea raportului de expertiză.
Incheiere de sedinta din 25.02.2015Se amână la data de 25.02.2015. Amână judecarea cauzei la data de 25 februarie 2015, pentru când reclamantul N******* C******* are termen în cunoştinţă prin reprezentantul său. Se va cita pârâtul Timis Vasile. Se va reveni cu adresă către expertul în specialitatea autovehicule circulaţie rutieră Oane Vasile, cu menţiunea de a efectua raportul de expertiză dispus în cauză. Instanţa se va pronunţa asupra probatoriului testimonial solicitat de reprezentantul reclamantului, după efectuarea raportului de expertiză. Pronunţată în şedinţa publică de azi 14 ianuarie 2015.
Incheiere de sedinta din 14.01.2015Se amână la data de 14.01.2015. Încuviinţează proba cu efectuarea unui raport de expertiză în specialitatea autovehicule circulaţie rutieră. Amână judecarea cauzei la data de 14 ianuarie 2015, pentru când reclamantul N******* C******* are termen în cunoştinţă prin reprezentantul său. Se va cita pârâtul Timis Vasile. Numeşte prin tragere la sorţi, expert în specialitatea autovehicule circulaţie rutieră pe expert Oane Vasile. Stabileşte avans onorariu pentru expert, în cuantum de 600 lei. Stabileşte obiectivele raportului de expertiză în specialitatea autovehicule circulaţie rutieră, ca fiind următoarele: 1) Să se determine dinamica evenimentului rutier din data de 05.10.2012 şi persoana vinovată de producerea lui, 2) Să se determine avariile produse la autoturismul cu nr. de înmatriculare BT 03 XPF, 3) Să se determine elementele avariate la autoturismul cu nr. de înmatriculare BT 03 XPF şi contravaloarea reparaţiilor necesare la acest autovehicul, expertul să se pronunţe dacă valoarea înscrisă în devizul de la filele 11-12 din dosar, este cel corect. Pune în vedere reprezentantului reclamantului să achite avansul onorariu pentru expert în cuantum de 600 lei, în termen de 5 zile, sub sancţiunea suspendării cauzei. După ce reclamantul va achita avansul onorariu expert se va emite adresă către Biroul Local de Expertize Judiciare Maramureş, căruia i se va comunica faptul că în cauză a fost numit expert în specialitatea autovehicule circulaţie rutieră Oane Vasile, şi de asemenea se va emite adresă către expertul numit în cauză, căruia i se va comunica numirea şi obiectivele raportului de expertiză în specialitatea autovehicule circulaţie rutieră. Instanţa se va pronunţa asupra probatoriului testimonial solicitat de reprezentantul reclamantului, după efectuarea raportului de expertiză. Pronunţată în şedinţa publică de azi 12 noiembrie 2014.
Incheiere de sedinta din 12.11.2014Se amână la data de 12.11.2014. Amână judecarea cauzei la data de 12 noiembrie 2013, pentru când se va cita reclamantul N******* C******* şi pârâtul Timis Vasile, ambii cu menţiunea de a se prezenta în instanţă pentru a se pune în discuţie îndrumarul deciziei de casare cu trimitere nr.164/R/2014 a Tribunalului Maramureş. Pronunţată în şedinţa publică de azi 1 octombrie 2014.
Incheiere de sedinta din 01.10.2014