B****** S*****
InculpatÎn baza art. 386 alin. 1 C.p.p. respinge cererea de schimbare a încadrării juridice formulată de procuror. În baza art. 396 alin. 1, alin. 4 C. proc. pen. rap. la art. 83 C. pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.p.p., stabileşte pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare în sarcina inculpatului BĂTRÎNU ŞTEFAN (), pentru comiterea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului, prev. de art. 336 alin. 1 Cod penal. În baza art. 83 alin. (1), (3) C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii de 1 an şi 4 luni pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Constanţa, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Constanţa. În baza art. 85 alin. (2) C. pen. impune inculpatului obligaţia ca, pe durata termenului de supraveghere, să nu părăsească teritoriul României fără acordul instanţei. În baza art. 404 alin. (3) C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi a obligaţiei impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 1000 lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat în cauză. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare pentru inculpat şi procuror. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 06.10.2015.
Hotarare 1105/2015 din 06.10.2015Deliberarea şi pronunţarea vor avea loc la data de 06 octombrie 2015.
Deliberarea şi pronunţarea vor avea loc la data de 29 septembrie 2015.
Deliberarea şi pronunţarea vor avea loc la data de 22 septembrie 2015.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 08.09.2015În baza art. 346 alin. (2) C. proc. pen. constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr. 1918/P/2014 al Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa privind pe inculpatul BATRÎNU ŞTEFAN, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii cauzei privind pe inculpatul BĂTRÎNU ŞTEFAN pentru infracţiunea de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe prev. şi ped. de art. 336 alin 1 din C.pen. cu aplic art. 5 C.pen. Încheierea se comunică de îndată procurorului şi inculpatului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 21 aprilie 2015.
Incheiere camera preliminara din 21.04.2015Faţă de procedura nelegal îndeplinită cu inculpatul, acordă termen la 21 aprilie 2015.
Incheiere de sedinta din 03.03.2015