C******* S*****
ContestatorB**** T*********** S*** S******** B*****
IntimatIa act că prezenta acţiune a fost calificată ca fiind o veritabilă contestaţie la executare. Admite excepţia tardivităţii contestaţiei la executare în privinţa cheltuielilor de executare cuprinse în procesul verbal de stabilire cheltuieli ,emis de executor, excepţie invocată prin întâmpinare de intimată. Respinge ca tardiv formulată contestaţia cu privire la acest motiv. Ia act de respingerea cererii de suspendare a executării silite. Respinge ca neîntemeiată contestaţia la executare ( în privinţa motivelor de fond), formulată de contestatoarea C******* S*****, în contradictoriu cu intimata BANCA TRANSILVANIA S.A- SUCURSALA BACĂU, Ia act că nu au fost solicitate cheltuieli de judecată. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la momentul comunicării.
Hotarare 2367/2015 din 18.02.2015Califică acţiunea în raport de motivele de fapt şi drept invocate ca reprezentând o veritabilă contestaţie la executare supusă noului cod de procedură civilă. Constată că toate apărările intimatei formulate până la acest moment se raportează la o cerere de contestaţie la executare. Dispune rectificarea corespunzătoare în ECRIS a obiectului prezentei cereri. Ia act de depunerea taxei de timbru în valoare de 1000 lei aferentă capătului de cerere principal contestaţie la executare. Respinge ca neîntemeiată excepţia tardivităţii motivelor de contestaţie vizând fondul contestaţiei. Amână pronunţarea asupra excepţiei tardivităţii referitoare la motivele vizând încheierea de stabilire a cheltuielilor de executare Respinge ca devenită fără obiect excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a numitei Boboc Margareta, constatând dispozitivul încheierii anterioare referitor la rectificarea erorii materiale a numelui contestatoarei. Respinge ca neîntemeiată cererea de suspendare a executării silite. Stabileşte cheltuieli materiale xerocopiere dosar de executare 3026/2014, în valoare de 50 lei. obligă contestatoarea C******* S***** la plata cheltuielilor către BEJ Dominte Cristinel şi Tufeanu Vasile. Amână pronunţarea asupra fondului contestaţiei la executare şi excepţiei tardivităţii motivelor de contestaţie referitoare la cheltuielile de executare, pentru termenul din data de 18 februarie 2015.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 11.02.2015Ia act de precizările depuse de numita C******* S*****. Constată existenţa unei erori materiale în redactarea cererii de chemare în judecată, prin indicarea în antet a numelui unei alte persoane, deşi datele de identificare şi semnătura aparţin neechivoc numitei C******* S*****. Dispune rectificarea corespunzătoare a citativului, în sensul că numele corect al contestatoarei din prezenta acţiune este C******* S***** şi nu Boboc Margareta. Prorogă dezbaterea excepţiei tardivităţii contestaţiei, precum şi a lipsei calităţii procesuale active a numitei Boboc Margareta, pentru termenul ulterior. Acordă un nou termen de judecată la data de 11 februarie 2015, pentru când se va emite adresă către BEJ Tufeanu şi Dominte în vederea înaintării urgente a dosarului de executare nr. 3026/2014, în copie certificată, în raport de formularea unei ordonanţe preşedinţiale – contestaţie la executare, suspendare executare silită, se vor cita părţile: contestatoarea C******* S***** la domiciliul indicat la fila 35 dosar, în comuna Probota , cu duplicatul întâmpinării depuse de intimat, cu menţiunea de a indica în scris, în mod expres dacă înţelege să solicite, pe cale de ordonanţă preşedinţială contestaţia la executare şi suspendarea sau formulează cererea pe dreptul comun, iar în acest din urmă caz de a depune taxă de timbru aferentă fiecărui capăt de cerere,în acord cu prevederile art.10 din OUG 81/2013, respectiv 1000 lei pentru contestaţie, 50 lei pentru suspendare şi cauţiune, în raport de prevederile art. 718 NCPC litera d) în valoare de 14628,8 lei ( în raport de debitul din somaţie 228843,02 lei), cu posibilitatea formulării cererii de acordare a ajutorului public judiciar însoţită de actele prevăzute de art. 14 din OUG 51/2008, în termen de 5 zile de la comunicare sau cerere de reexaminare în termen de 3 zile, precizările urmând a fi depuse la dosarul cauzei sub sancţiunea suspendării, iar intimata Banca Transilvania S.A- Sucursala Bacău, cu menţiunea de a depune concluzii cu privire la cererea de suspendare a executării silite, în dosarul 3026/2014 BEJ Tufeanu Dominte, în ambele variante ( pe cale de ordonanţă preşedinţială şi drept comun , faţă de solicitările contestatoarei de judecare cu prioritate a cererii de suspendare a executării silite şi faptului că acesteia i-a fost pusă în vedere obligaţia indicării temeiului în drept). Calea de atac va putea fi exercitată odată cu fondul cauzei.
Incheiere de sedinta din 14.01.2015amână cauza faţă de lipsa de procedură cu părţile litigante
Incheiere de sedinta din 17.12.2014