M******* C*************
ReclamantC********* S***
PârâtM******* A****** A****
ReclamantM**** A**
PârâtM**** G*******
PârâtAdmite ca întemeiată acţiunea civilă formulată de reclamanţii M******* C************* ŞI MITOFAN ANDREEA-ALINA în contradictoriu cu pârâţii C********* S***,M**** A**,M**** G******* şi IRIMIA IONEL şi în consecinţă: Perfectează înstrăinarea cu titlu de vânzare-cumpărare şi de întreţinere a imobilului situat în comuna Largu,judeţul Buzău format din suprafaţa de 945 mp teren intravilan,din care 670 mp teren categoria arabil şi 275 mp teren categoria curţi-construcţii, tarlaua 7 parcela 328 cu vecinii la nord Mitrofan Nicolae pe 17,44 ml,la est Istoc Marcelini pe 17,08 ml şi Mitrofan Nicolae pe 15,89 ml,la sud Tănase Ion pe 20,81+15,03 ml şi la vest drum pe 17,53+19,75 ml şi din casa de locuit edificată pe teren,construcţie din paiantă,acoperită cu tablă,formată din 3 camere şi un hol în suprafaţă de 65 mp,edificată în anul 1971,cu valoarea de impozitare de 8.000 de lei,conform sentinţei civile definitive nr.1477/11.12.2013 pronunţată în dosarul nr.1314/282/2013 şi certificatului de atestare fiscală nr.386/12.05.2014 emis de Primăria comunei Largu, tranzacţie intervenită la data de 11.12.2013 între reclamanţi,în calitate de promitenţi-cumpărători şi debitori ai obligaţiei de întreţinere şi pârâta C********* S***,în calitate de promitentă-vânzătoare şi creditoare a obligaţiei,la preţul stipulat de 7.000 de lei din care s-a achitat suma de 5.000 de lei,pentru diferenţa de 2.000 de lei reclamanţii obligându-se să acorde pârâtei întreţinere pe tot timpul vieţii. Potrivit prevederilor art.2257 cod civil reclamanţii,în calitate de debitori ai obligaţiei de întreţinere au obligaţia să asigure pârâtei C********* S***,în calitate de creditoare a obligaţiei, hrană,îmbrăcăminte,încălţăminte,menaj, folosinţa unei locuinţe corespunzătoare,îngrijirile şi cheltuielile necesare în caz de boală, iar la data decesului să o înmormânteze şi apoi să facă obiceiurile creştineşti, conform datinilor.
Hotarare 723/2014 din 08.09.2014îN VEDEREA INTRODUCERII ÎN CAUZĂ ÎN CALITATE DE PÂRÂŢI a numiţilor M**** A**, M**** G******* şi Irimia Ionel, respectiv în vederea citării acestora cu copii ale acţiunii modificatoare, introductive de instanţă şi înscrisuri, instanţa amână judecata cauzei.
Incheiere de sedinta din 21.07.2014Pentru ca soţia reclamantului să se înfăţişeze pentru a preciza dacă înţelege să-şi însuşească cererea şi a o semna, respectiv a se formula în scris precizări instanţa urmează a dispune amânarea judecăţii cauzei.
Incheiere de sedinta din 07.07.2014