S* B*** T**** S**
ReclamantS* P****** E********** S**
PârâtB**** O******
Chemat în garanţieAdmite exceptia prescriptiei dreptului material la actiune in ceea ce priveste cererea reconventionala invocata de reclamanta-parata S* B*** T**** S** si in consecinta respinge, ca prescrisa , cererea reconventionala formulata de pârâta-reclamanta S* P****** E********** S** in contradictoriu cu reclamanta-parata S* B*** T**** S**. Admite in parte cererea formulată si modificata de reclamanta-parata S* B*** T**** S** în contradictoriu cu pârâta-reclamanta S* P****** E********** S** si paratul Bota Olimpiu. Obligă pârâta-reclamanta la plata către reclamanta-parata a sumei de 23.992,80 lei reprezentand penalitati de intarziere datorate pentru plata cu intarziere a contravalorii facturilor emise in perioada 30.05.2012-12.10.2012 conform contractului nr.27/05.01.2012. Respinge , ca ramasa fara obiect cererea reclamantei-parate S* B*** T**** S** formulata ca petit subsidiar în contradictoriu cu pârâtul Bota Olimpiu. Respinge cererea de chemare in garantie formulata de parata- reclamanta S* P****** E********** S** in contradictoriu cu chematul in garantie Bota Olimpiu, ca neintemeiata. Obligă pârâta-reclamanta la plata către reclamanta-parata a sumei de 2304,34 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Obliga pârâta-reclamanta la plata către chematul in garantie Bota Olimpiu a sumei de 1200 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de apel in termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecatoria Tg-Mures. Pronunţată în conditiile art.396 alin.2 C.pr.civ., azi , 16.04.2015.
Hotarare 1791/2015 din 16.04.2015Amână pronunţarea la data 16 aprilie 2015.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 02.04.2015ia act de manifestarea de voinţă a chematului în garanţie prin reprezentant convenţional privind renunţarea la proba cu interogatoriul reclamantei-pârâtă şi la proba cu interogatoriul pârâtei-reclamantă; - încuviinţează cererea formulată de reprezentantul chematului în garanţie şi dispune emiterea unei adrese către ITM Mureş pentru a comunica fişa postului pentru chematul în garanţie B**** O****** din dosarul personal al S* P****** E********** S**. - acordă termen în cunoştinţă pârâtei-reclamantă prin reprezentant convenţional.
Incheiere de sedinta din 19.02.2015încuviinţează administrarea probei cu înscrisurile depuse la dosar de toate părţile; - admite cererea formulată de reprezentanta reclamantei-pârâtă şi dispune emiterea unei adrese către pârâta-reclamantă pentru a comunica fişa postului pentru numitul B**** O******, precum şi dovada comunicării acestei fişe chematului în garanţie; - încuviinţează proba cu interogatoriul pârâtei-reclamantă şi dispune comunicarea către pârâta-reclamantă a punctelor de întrebare, cu solicitarea de a răspunde la interogatoriul formulat, sub sancţiunea aplicării dispoziţiilor art. 358 Cod procedură civilă, în caz de neconformare; - încuviinţează proba cu interogatoriul reclamantei-pârâtă şi proba cu interogatoriul pârâtei-reclamantă şi pune în vedere chematului în garanţie prin reprezentant convenţional ca în termen de 5 zile să depună la dosar punctele de întrebare la interogatoriu pentru a fi comunicate celor 2 părţi, cu solicitarea de a răspunde la interogatoriul formulat, sub sancţiunea aplicării dispoziţiilor art. 358 Cod procedură civilă, în caz de neconformare; - acordă termen în cunoştinţă reclamantei-pârâtă şi chematului în garanţie prin reprezentanţi convenţionali.
Incheiere de sedinta din 11.12.2014Admite excepţia nelegalei compuneri a completului de judecată invocată din oficiu de instanţă. Înaintează dosarul la serviciul Registratură al instanţei în vederea reparţizării în sistem aleatoriu.
Incheiere de sedinta din 26.09.2014