M********* O*****
Intimat PârâtM******* F******* V***** G*******
Apelant ReclamantS***** R**** P*** M********* F********* P****** B******** P*** D* G* R* F******* P*** A* J**********
Intimat PârâtA************ I********* O*****
Intimat PârâtAdmite ca fondat apelul civil introdus de apelantul Moldovan Francisc în contradictoriu cu intimaţii Statul Român prin Ministerul Finanţelor Publice şi Municipiul Oradea în calitate de continuatoare în drepturi a Administraţiei Imobiliare Oradea împotriva sentinţei civile nr. 12513 din 12.11.2013 pronunţată de Judecătoria Oradea pe care o schimbă în parte în sensul că: Admite în parte acţiunea formulată de reclamantul M******* F******* V***** G******* în contradictoriu cu pârâţii STATUL ROMÂN prin MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE reprezentant de DIRECŢIA GENERALĂ REGIONALĂ A FINANŢELOR PUBLICE CLUJ NAPOCA şi Municipiul Oradea în calitate de continuatoare în drepturi a Administraţiei Imobiliare Oradea. Constată că Statul Român a preluat abuziv, fără un titlu valabil, imobilul situat în Oradea,str. Republicii, nr. 5, înscris iniţial în CF 1819 Oradea, cu nr. top.641/1 şi 640/5, reprezentând în natură teren intravilan în suprafaţă de 81 mp aferent nr. top.640/5 şi 89 mp aferent nr. top. 641/1. Dispune anularea înscrierii operate în Favoarea Statului Român în privinţa acestui imobil în CF. 1819 Oradea sub B 14, şi restabilirea situaţiei anterioare de carte funciară. Respinge cererile privind constatarea calităţii de moştenitor legal al reclamantului după fostul proprietar tabular Waislovich Emil, înscrierea dreptului său de proprietate asupra imobilului cu titlu de moştenire şi obligarea pârâtei de rândul doi să lase în deplină proprietate şi posesie imobilul în litigiu. Menţine sentinţa cu privire la excepţiile soluţionate. Definitivă. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 24.05.2016.
Hotarare 542/2016 din 24.05.2016Amână pronunţarea la data de 24.05.2016
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 18.05.2016Amână pronunţarea pentru data de 18 Mai 2016
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 11.05.2016In vederea administrării probei cu înscrisuri,
Incheiere de sedinta din 24.02.2016Pentru a se comunica înscrisurile depuse la dosar de apelant cu intimaţii pt. pronunţare asupra acestora.
Incheiere de sedinta din 09.12.2015In vederea administrarii probei cu înscrisuri.
Incheiere de sedinta din 14.10.2015cerere de amânare justificată cu adeverinţă medicală
Incheiere de sedinta din 10.06.2015SUSPENDAT ÎN BAZA ART. 155 IND. 1 COD DE PROCEDURĂ CIVILĂ.
Incheiere suspendare din 10.09.2014In baza disp. art.164 C.p.c. de la 1865, respinge cererea de conexare a prezentului dosar la dosarul ne. 8575/271/2011*. In vederea administrării probei cu înscrisurile necesare dezlegării pricinii.
Incheiere de sedinta din 11.06.2014Pentru studierea dosarului ataşat, pentru studierea Notelor de şedinţă depuse azi la dosar, pentru ca apelantul să-şi îndeplinească obligaţiile stabilite însarcina sa, respectiv pentru a depune înscrisurile solicitater de instanţă, precum şi pentru a se pune în discuţia părţilor excepţia de conexare a prezentului dosar la dosarul nr. 8575/271/2011*, dispune amânarea judecării cauzei.
Incheiere de sedinta din 14.05.2014Pentru administrarea probei cu înscisuri şi pentru a se comunica intimaţilor înscrisurile depuse azil a dosar de către reprezentanta apelantului.
Incheiere de sedinta din 19.03.2014In vederea administrării probei cu înscrisuri.
Incheiere de sedinta din 19.02.2014