A******** D* P********** C***** P******
ReclamantB**** F*****
PârâtI**** D******
PârâtAdmite în parte acţiunea precizată şi majorată. Obligă pe pârâţi să plătească reclamantei suma de 1231 reprezentând penalităţi de întârziere. Obligă pe pârâţi la plata către reclamantă a cheltuielilor de judecată în cuantum de 250 lei. Respinge în rest pretenţiile, ca fiind rămase fără obiect. Cheltuielile judiciare în cuantum de 400 lei, reprezentând parte din onorariul pentru expertul cauzei , în privinţa cărora pârâta a beneficiat de ajutor public judiciar rămân în sarcina statului. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, ce se depune la Judecătoria Piteşti. Pronunţată în şedinţa publică de la 20.10.2017.
Hotarare 8916/2017 din 20.10.2017Amână pronunţarea la data de 20.10.2017. Cu drept de apel, odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 06.10.2017.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 06.10.2017Apreciază că se impune acordarea unui nou termen pentru ca astfel activitatea judecătorului să se desfăşoare în condiţii de normalitate, echilibru şi reală independenţă. Amână judecarea cauzei la data de 06.10.2017, pentru când se citează pârâtul B**** F*****. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Iunie 2017
Incheiere de sedinta din 23.06.2017Dispune amendarea d-nei expert Enache Eugenia, CNP *********5008, cu domiciliul în Ştefăneşti, Aleea Budan nr. 29,jud. Argeş, cu suma de 250 lei , în baza disp. art. 187 alin. 1, pct. 2, lit. d NCPC. Revine cu adresă către expert Enache Eugenia, cu menţiunea de a efectua precum şi de a depune al dosar lucrarea cu 5 zile înaintea termenului de judecată acordat, cu avertisment amendă potrivit disp. art. 187 alin. 1, pct. 2, lit. d NCPC. Admite cererea de amânare formulată de către apărătorul reclamantei. Amână judecarea cauzei la data de 23.06.2017, pentru când se citează pârâtul B**** F*****. Cu drept de reexaminare în ceea ce priveşte sancţiunea amendării, conform disp. art 191 NCPC, în termen de 15 zile de la comunicare ?i cu drept de apel odată cu fondul pentru celelalte măsuri dispuse prin prezenta încheiere. Pronunţată în şedinţa publică de la 28 Aprilie 2017
Incheiere de sedinta din 28.04.2017Având în vedere lipsa de procedură cu pârâtul B**** F***** ca şi motivele invocate de către partea prezentă prin apărător, raportat şi la susţinerile privind faptul că are acordul colegului avocat reprezentant al reclamantei în vederea amânării cauzei, procedează la dispunerea măsurilor la prima strigare a cauzei în sensul că se reiau demersurile privind citarea pârâtului B**** F***** şi se revine cu adresă către expertul cauzei potrivit filei 164 a dosarului, cu avertisment de amendă, în sensul că este ultimul termen acordat la care nu se vor dispune măsuri privind amenda judiciară. Amână judecarea cauzei la data de 28.04.2017, pentru când se citează pârâtul B**** F*****. Cu cale de atac odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 10 Martie 2017.
Incheiere de sedinta din 10.03.2017Faţă de împrejurările cauzei, apreciază ca fiind utilă acordarea unui nou termen şi revenirea cu adresă către expertul cauzei cu solicitarea de a întocmi completarea raportului de exepertiză, astfel cum s-a dispus de către instanţă. Amână judecarea cauzei la data de 10 martie 2017, pentru când se citează pârâtul B**** F*****. Cu cale de atac odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 ianuarie 2017.
Incheiere de sedinta din 20.01.2017Admite cea de-a doua obiecţiune la raportul de expertiză formulată de reclamantă în sensul ca expertul să stabilească sumele datorate în speţă calculând şi penalităţile de întârziere, pentru situaţia în care nu se regăseşte o dată a afişării listelor de utilităţi urmând a aprecia că aceasta este reprezentată de plată efectuată de primul proprietar pentru luna respectivă, în raport de care se va stabili şi data de la care curg penalităţile de întârziere , cu aplicarea termenului prevăzut de art.49 din Legea nr.230/2007 după scurgerea căruia se pot percepe penalităţi de întârziere, aspect faţă de care vor reformula concluziile lucrării de specialitate. Emite adresă către expertul cauzei, cu solicitarea de a răspunde obiecţiunii astfel cum a fost încuviinţată. Cu drept de apel odată cu fondul cauzei. Pronun?ată în şedinţa publică de la 18.11.2016.
Incheiere de sedinta din 18.11.2016Amână pronunţarea asupra obiecţiunii la raportul de expertiză la data de 18.11.2016. Cu drept de apel odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 11.11.2016.
Incheiere de sedinta din 11.11.2016Faţă de data depunerii raportului de expertiză, văzând şi solicitarea părţilor de acordare a unui nou termen, urmează a o încuviinţa, pentru a da posibilitatea acestora să ia cunoştinţă de conţinutul lucrării de specialitate. Amână judecarea cauzei la data de 16 septembrie 2016, pentru când se reia procedura de citare cu pârâtul B**** F*****. Cu cale de atac o dată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 mai 2016.
Incheiere de sedinta din 20.05.2016Faţă de lipsa raportului de expertiză, văzând şi solicitarea pârâtei prin apărător în acest sens, acordă un nou termen de judecată şi va reveni cu adresă către expertul cauzei, cu acelaşi conţinut de la fila 128 dosar. Încuviinţează solicitarea expertului şi pune în vedere reclamantei să depună la dosarul cauzei înscrisurile necesare pentru efectuarea lucrării. Amână judecarea cauzei la data de 20 mai 2016, pentrun când se citează pârâtul B**** F*****. Cu cale de atac o dată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 martie 2016.
Incheiere de sedinta din 25.03.2016Faţă de împrejurările cauzei şi lipsa raportului de expertiză, apreciază ca fiind utilă acordarea unui nou tremen de judecată, sens în care: Se revine cu adresă către expertul cauzei, conform filei 124 dosar, cu solicitarea de a întocmi raportul, astfel cum s-a dispus. Amână judecarea cauzei la data de 25 martie 2016, pentru când se citează pârâtul B**** F*****, celelalte părţi având termen în cunoştinţă. Cu cale de atac o dată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 ianuarie 2016.
Incheiere de sedinta din 29.01.2016Având în vedere solicitarea apărătorului pârâtei în sensul emiterii adresei către expert, faţă de achitarea onorariului provizoriu pentru expert, solicitare pe care o încuviinţează, urmează a: Emite adresă către expert contabil Enache Eugenia urmând a fi înştiinţată să efectueze şi să depună la dosarul cauzei raportul de expertiză cu cel puţin 5 zile înainte de termenul de judecată acordat însoţit de dovezile de convocare a părţilor. În aceeaşi adresă, se comunică expertului menţiunile referitoare la achitarea onorariului provizoriu şi acordarea ajutorului public judiciar către pârâta I**** D******. Se emite adresă către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Argeş urmând a se comunica că a fost desemnat expert în cauză doamna expert Enache Eugenia, în specialitatea contabilitate, inclusiv menţiunile referitoare la achitarea onorariului provizoriu şi acordarea ajutorului public judiciar către pârâta I**** D******. Se emite adresă către compartimentul contabilitate al Tribunalului Argeş prin care se va aduce la cunoştinţă că în cauză a fost admisă cererea de ajutor public judiciar pentru pârâta I**** D******, cu copia încheierii privind ajutorul public judiciar şi cu solicitarea de a efectua avansarea sumelor corespunzătoare către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Argeş, respectiv 400 de lei. Amână judecarea cauzei la data de 29 ianuarie 2016, pentru când se reia procedura de citare cu pârâtul B**** F*****, celelalte părţi având termen în cunoştinţă. Cu cale de atac o dată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 noiembrie 2015.
Incheiere de sedinta din 20.11.2015Încuviinţează pentru pârâta proba cu expertiza în specialitatea contabilitate. Stabileşte drept obiective ale expertizei: în raport de actele contabile ale asociaţiei şi de facturile de utilităţi să verifice şi să stabilească sumele datorate pentru apartamentul 18 din cadrul Asociaţiei de Proprietari, întocmind o situaţie concretă în care să se precizeze cu privire la perioada în litigiu, cuantumul utilităţilor, datele afişării listelor lunare, data scadenţelor şi eventualele plăţi efectuate de pârâţi, perioada pentru care s-au calculat penalităţi de întârziere, cota aplicată şi cuantumul separat al acestora, cheltuielile de întreţinere începând din luna menţionată în cererea precizatoare a acţiunii ; -va stabili în raport de aceste date dacă sunt datorate sau nu sumele pretinse de reclamantă cu raportare şi la numărul de persoane care au locuit efectiv în acel apartament, iar în caz negativ va calcula ce sume se datorează pentru perioada în litigiu, defalcat pe utilităţi şi penalităţi de întârziere; Desemnează expert prin tragere la sorţi în lipsa acordului părţilor de pe lista experţilor autorizaţi, pe doamna Enache Eugenia, în specialitatea contabilitate. Stabileşte onorariu provizoriu în cuantum de 800 lei, în sarcina pârâtei şi îi pune în vedere acesteia să facă dovada achitării onorariului în termen de 5 zile de la data încuviinţării probei sub sancţiunea decăderii din probă. Emite adresă către BLET urmând a se comunica că a fost desemnat expert în cauză doamna expert Enache Eugenia, în specialitatea contabilitate. Emite adresă către expert urmând a fi înştiinţat să efectueze şi să depună la dosarul cauzei raportul de expertiză cu cel puţin 5 zile înainte de termenul de judecată acordat, însoţit de dovezile de convocare a părţilor, după ce se va face dovada achitării onorariului pentru expert . Amână judecarea cauzei la 20 Noiembrie 2015 pentru când se va cita pârâtul B**** F***** celelalte părţi având termen în cunoştinţă. Cu cale de atac odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Septembrie 2015.
Incheiere de sedinta din 25.09.2015Admite cererea de amânare formulată de avocatul pârâtei I**** D****** pentru a lua cunoştinţă de conţinutul înscrisurilor depuse de către reclamantă, constatând că aceasta este legală. Prorogă proroga discuţia asupra pertinenţei şi utilităţii probei cu expertiza tehnică de specialitate la următorul termen de judecată. Amână judecarea cauzei la 25 Septembrie 2015 pentru când se va cita pârâtul B**** F***** celelalte părţi având termen în cunoştinţă. Cu cale de atac odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 12 Iunie 2015
Incheiere de sedinta din 12.06.2015Înaintează prezenta cauză completului C 5-2, vineri, sala nr.2, ora 08,30 - pentru a dispune măsuri pregătitoare. Cu cale de atac odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Aprilie 2015.
Incheiere de sedinta din 20.04.2015Amână judecata cauzei şi acordă termen la data de 20.04.2015 pentru imposibilitatea prezentării pârâtei I D şi pentru ca reclamanta sa răspundă la interogatoriul solicitat de către pârâtă, interogatoriu ce i-a fost comunicat la acest termen, în şedinţă publică. Pune în vedere pârâtei, prin apărător, să depună la dosar, înscrisuri din care să rezulte că a fost în imposibilitate de prezentare la acest termen. În vederea administrării probei cu interogatoriu, în temeiul disp. art. 351 C. pr. civ, se reia procedura de citare cu pârâta I D, la adresa de domiciliu indicată în cererea de chemare în judecată, cu menţiunea de a se prezenta personal la termenul următor, sub sancţiunea aplicării disp.art.358 Cod proc.civilă. Se reia procedura de citare cu pârâtul B F, la adresa de domiciliu indicată în cererea de chemare în judecată. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Martie 2015.
Incheiere de sedinta din 02.03.2015Încuviinţează reclamantei proba cu înscrisuri, interogatoriul pârâtei I D şi proba cu expertiză contabilă. Prorogă administrarea probei cu expertiză contabilă, ulterior administrării celorlalte categorii de probe admise. Pune în vedere reclamantei, prin apărător, să depună la dosar toate înscrisurile de care înţelege să se folosească în cauză, în situaţia în care mai deţine şi altele cu excepţia celor aflate la dosar, să formuleze interogatoriul pentru pârâta I D şi să-l prezinte la termenul următor, precum şi să precizeze obiectivele la expertiza contabilă solicitată. În vederea administrării probei cu interogatoriu, în temeiul disp. art. 351 C. pr. civ, se citează pârâta I D, la adresa de domiciliu indicată în cererea de chemare în judecată, cu menţiunea de a se prezenta personal la termenul următor, sub sancţiunea aplicării disp.art.358 Cod proc.civilă. Încuviinţează pârâtei I D probele solicitate, respectiv, proba cu înscrisuri şi proba cu interogatoriul reclamantei. Pune în vedere pârâtei I D, prin apărător, să depună la dosar, în timp util, în două exemplare, interogatoriul pentru reclamantă, pentru a răspunde în scris potrivit disp.art. 355 Cod proc.civilă. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 02.03.2015 – completul 1-4, luni, ora 08,30 sala nr.4, pentru când se reia procedura de citare cu pârâtul B F, la adresa de domiciliu indicată în cererea de chemare în judecată. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Februarie 2015
Incheiere de sedinta din 02.02.2015Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 02.02.2015 – completul 17, luni, ora 08,30 sala nr.4, în vederea soluţionării recursului formulat de către pârâtul B F, împotriva sentinţei civile nr. 4249/05.05.2014. Pune în vedere apărătorului reclamantei să depună la dosar listele lunare de plată pentru luna decembrie 2012. Se reia procedura de citare cu pârâtul B**** F*****, la adresa de domiciliu indicată în cererea de chemare în judecată, cu copia cererii precizatoare. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Decembrie 2014
Incheiere de sedinta din 05.12.2014Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 05.12.2014 – completul 17, ora 08,30 sala nr.3, pentru a-i da posibilitate apărătorului pârâtei să-şi pregătească apărarea şi pentru a se încerca stingerea litigiului pe cale amiabilă. Pune în vedere apărătorului reclamantei să precizeze perioada pentru care solicită obligarea pârâţilor la plata sumelor menţionate în cererea de chemare în judecată, în situaţia în care stingerea litigiului pe cale amiabilă nu se va produce. Se conceptează reclamanta şi pârâta cu termen în cunoştinţă, în raport de dispoziţiile art.229 alin.1 Cod proc.civilă, iar pârâtul se va cita la adresa de domiciliu indicată în cererea de chemare în judecată. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Octombrie 2014.
Incheiere de sedinta din 24.10.2014