R******** I**** A********
InculpatO****** E********
Parte vătămatăS****** E**** D******
Parte vătămatăS****** F********
Parte vătămatăO****** F*******
Parte vătămatăÎn baza art. 386 al. 1 C.p.p. schimbă încadrarea juridică a faptei pentru care a fost trimis in judecata inculpatul R******** I**** A********, din infracţiunea prev de art 192 alin 1 şi 2 Cod penal cu aplic art 5 Cod penal in infracţiunea prev de art.178 alin 1 şi 2 din Codul penal de la 1968, cu aplic art 5 Cod penal. În baza art. 178 alin 1 şi 2 din Codul penal de la 1968 cu aplicarea art. 5 Cod penal şi art. 396 alin.10 Cod de procedură penală condamnă pe inculpatul R******** I**** A********, la o pedeapsă de 1 an si 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă. În baza art.71 Codul penal de la 1968 interzice inculpatului drepturile prev.de art. 64 lit.a taza a II a si lit. b vC.p., pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 86/1 Cod penal anterior suspendă sub supraveghere executarea pedepsei iar în baza art. 86/2 Cod penal anterior fixează termen de încercare de 3 ani si 6 luni. Pe durata termenului de încercare, inculpatul trebuie să se supună măsurilor prev.de art. 86/3 alin.1 lit. a – d Cod penal anterior, respectiv: a) să se prezinte, la datele fixate, la sediul Serviciului de Probaţiune Argeş; b ) să anunţe în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 86 ind. 4 Cp anterior, a căror Ia act că persoanele vătămate nu se constituie parte civilă în procesul penal. În baza art. 71 alin 5 din Codul penal anterior, dispune suspendarea executării pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. In baza art 274 alin 1 Cod penal obliga inculpatul la plata sumei de 1.300 lei cheltuieli judiciare catre stat. Cu apel în 10 zile de la comunicarea minutei. Pronunţată în şedintă publică azi 26.01.2016.
Hotarare 23/2016 din 26.01.2016În baza art. 391 C.p.p., pronunţarea se va face la data de 26.01.2016. Cu apel odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 19.01.2016.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 19.01.2016În baza art. 346 C. proc. pen. constată că Judecătoria Curtea de Argeş este competentă material şi teritorial a soluţiona prezenta cauza, constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr. 39/P/2014 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş, constată legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii cauzei privind pe inculpatul R******** I**** A********, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „ucidere din culpă”, prevăzută şi pedepsită de art. 192 alin.1 şi 2 din Codul penal cu aplicarea art.5 alin.1 Cod penal. Va fi citat inculpatul pentru termenul din data de 19.01.2016. Cheltuielile judiciare avansate de stat răman, în baza art. 275 C.pr.pen., în sarcina acestuia. În conformitate cu art.346 alin 1 teza a II-a C.proc.pen., dispune comunicarea prezentei încheieri inculpatului şi Parchetului de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş. Definitivă. Pronunţată în cameră de consiliu, azi, 20.10.2015.
Incheiere camera preliminara din 20.10.2015Se modifică în aplicaţia ECRIS numele persoanei vătămate S****** F******** ca fiind O****** F*******, urmând a se cita la adresa menţionată în actul de identitate. Prorogă discutarea calităţii asigurătorului. Se citează persoana vătămată Stanciu Elena-Daniela. Amână judecarea cauzei la data de 20 octombrie 2015. Pronunţată în şedinţa camerei de consiliu de la 01 septembrie 2015.
Incheiere de sedinta din 01.09.2015