T**** K**** D****
InculpatD******* G******* R******** A F********* P****** T********
Parte civilăCondamnă inculpatul la 2 (doi) ani închisoare . În baza art. 66 aliniat 1 lit. a şi b Cod penal interzice inculpatului ca pedeapsă complementară exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat pe o perioadă de 1 an de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe. În baza art. 65 aliniat 1 raportat la art. 66 aliniat 1 lit. a şi b Cod penal interzice inculpatului ca pedeapsă accesorie exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale. În baza art.72 Cod penal dispune computarea din pedeapsa aplicată a măsurii reţinerii de 24 ore din data de 7 martie 2014. În baza art. 91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 3 ani, conform dispoziţiilor art. 92 Cod penal. În baza art. 93 aliniat 1 Cod penal obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Timiş, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 aliniat 2 lit. b Cod penal impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de Probaţiune Timiş. În baza art. 93 aliniat 3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Oraşului Deta sau Inspectoratului Şcolar Timiş pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare. În baza art. 91 aliniat 4 Cod penal atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal. Admite acţiunea civilă. Obligă pe inculpat să plătească părţii civile suma de 73.268 lei reprezentând prejudiciu material principal, la care se vor adăuga dobânzi şi penalităţi întârziere în conformitate cu prevederile art.119 din O.G.nr.92/2003 până la achitarea integrală a debitului principal. Dispune confiscarea a 994 pachete ţigarete marca „Monte” şi 5496 pachete ţigarete marca „Marble” aflate în custodia DRV Timiş, ridicată cu adeverinţele de reţinerea bunurilor nr.95A din 07.03.2014 seria M nr.0223407. Obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat în sumă de 300 lei.
Hotarare 172/2015 din 08.06.2015Amânat în vederea depunerii de către inculpat a înscrisurilor în circumstanţiere.
Incheiere de sedinta din 25.05.2015În baza art.346 alin.2 Cod procedură penală constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul emis la data de 28.01.2015 de Parchetul de pe lângă Judecătoria Deta în dosarul nr.322/P/2014 privind pe inculpat. Dispune începerea judecăţii cauzei. Definitivă. În vederea judecării cauzei, se stabileşte termen de judecată în şedinţa publică din data de 25 mai 2015, pentru care se citează inculpatul la domiciliul indicat în rechizitoriu şi partea civilă. Se va încunoştinţa avocatul ales prin adresă de termenul stabilit. În baza art.241 alin.1 lit.”a” Cod procedură penală constată încetarea de drept a măsurii preventive a controlului judiciar luată faţă de inculpat. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la pronunţare.
Incheiere camera preliminara din 27.04.2015În baza art.68 Cod procedură penală raportat la art.64 alin.3 Cod procedură penală, admite cererea de abţinere formulată de judecătorul MC. În baza art.98 şi art.95 alin.1 şi 2 din Hotărârea nr.387/2005 pentru aprobarea Regulamentului de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti al Consiliului Superior al Magistraturii, cu modificările şi completările ulterioare, dispune trimiterea dosarului la grefierul şef pentru repartizarea aleatorie a cauzei, după blocarea completului iniţial investit. Definitivă.
Incheiere de sedinta din 23.03.2015