P******* M***********
InculpatP** I*********
InculpatAdmite sesizarea din oficiu şi în consecinţă: În baza art. 279 C.p.pen. dispune înlăturarea omisiunii vădite din cuprinsul minutei sentinţei penale nr. 304/01.10.2015 a Tribunalului Cluj, în sensul că între aliniatul opt şi aliniatul nouă al minutei se va insera un nou aliniat cu următorul conţinut: „ dispune deducerea din durata pedepsei de 3 ani închisoare a perioadei 16.07.2010-11.08.2010, când inculpatul a fost reţinut şi arestat preventiv în dosarul penal nr. 3115/235/2010 al Judecătoriei Gherla în care s-a pronunţat sentinţa penală nr. 356/07.03.2011 definitivă la 21.03.2011 .” Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă.
Incheiere indreptare eroare materiala din 06.10.20151. Condamnă pe inculpatul PMR, arestat în altă cauză, la pedeapsa de: 10 (zece) luni închisoare cu executare în regim de detenţie pentru săvârşirea infracţiunii de efectuare de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, prev. de art. 16 al.1 din Legea nr. 194/2011 cu art. 41 C.pen. şi art. 396 al.10 C.pen. În temeiul art. 112 al. 1 lit. e C.pen. dispune confiscarea specială de la inculpat a cantităţii de 55,5 grame substanţă pulverulentă ce conţine compusul 3-MMC, rămasă neconsumată în urma analizelor de laborator.În temeiul art. 112 al. 1 lit. b C.pen. dispune confiscarea specială de la inculpat a unui cântar electronic din material plastic de culoare argintie, aflat în camera de corpuri delicte a IGPR. Stabileşte în favoarea Baroului de Avocaţi Cluj suma de 300 lei reprezentând onorariul apărătorului din oficiu, av. CA, care se avansează din FMJ.În baza art. 274 alin. 1 C.p.pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 730 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. 2. Condamnă pe inculpatul PIV, arestat în altă cauză, la pedeapsa de: 1(un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de efectuare de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, prev. de art. 16 al.1 din Legea nr. 194/2011 cu art. 41 C.pen.Constată că inculpatul a comis prezenta infracţiune în condiţiile art. 41 C.pen. privind recidiva, în termenul de încercare al suspendării sub supraveghere a executării pedepsei de 2 ani închisoare aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 356/07.03.2011 a Judecătoriei Gherla, definitivă la 21.03.2011. În baza art. 96 al. 4 C.pen. dispune revocarea suspendării sub supraveghere a executării pedepsei de 2 ani închisoare aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 356/07.03.2011 a Judecătoriei Gherla definitivă la 21.03.2011 şi executarea acestei pedepse alături de pedeapsa aplicată prin prezenta, în final inculpatul executând pedeapsa de: 3 (trei) ani închisoare cu executare în regim de detenţie.În temeiul art. 112 al. 1 lit. e C.pen. dispune confiscarea specială de la inculpat a cantităţilor de 8,0 grame substanţă pulverulentă ce conţine compusul 3 MMC şi 51,3 grame fragmente vegetale conţinând compusul AB-CHMINACA, rămase neconsumate în urma analizelor de laborator. În temeiul art. 112 al. 1 lit. b C.pen. dispune confiscarea specială de la inculpat a unui cântar electronic din material plastic de culoare argintie inscripţionat „ProScale”, aflat în camera de corpuri delicte a IGPR.Stabileşte în favoarea Baroului de Avocaţi Cluj suma de 300 lei reprezentând onorariul apărătorului din oficiu, av. CAD, care se avansează din FMJ.În baza art. 274 alin. 1 C.p.pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 830 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Hotarare 304/2015 din 01.10.2015Stabileşte termen pentru pronunţarea hotărârii în cauză pentru data de 1 octombrie 2015.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 24.09.2015Faţă de lipsa martorului GRL, apreciind necesară audierea acestuia, va dispune amânarea judecării cauzei.
Incheiere de sedinta din 21.07.2015În vederea audierii celor 3 martori încuviinţaţi va dispune amânarea judecării cauzei.
Incheiere de sedinta din 06.07.2015În baza art. 346 alin. 2 C.pr.pen. constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul cu nr.378/D/P/2014 emis de Parchetul de pe lângă ÎCCJ - DIICOT - Serviciul Teritorial Cluj privind pe inculpaţii PMR şi PIV, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală.Dispune începerea judecăţii în cauza privind pe inculpaţii PMR şi PIV. Fixează termen de judecată pentru data de 06.07.2015 şi dispune citarea părţilor.Definitivă.
Incheiere camera preliminara din 12.06.2015