S*** C******* C*********
InculpatS*** V******** L**** P*** G****** A***** K****
Parte vătămatăÎn baza art.5 NCP reţine ca lege penală mai favorabilă legea nouă şi în consecinţă: În baza art.396 al.1 şi 4 C.pr.pen. raportat la art.83 C.pen., cu aplicarea art.5 NCP, stabileşte pedeapsa de 1 an închisoare în sarcina inculpatului Ş.C.C. sub aspectul săvârşirii infracţiunii de abandon de familie, în baza art.378 al.1 lit.c C.pen., cu aplicarea art.5 NCP şi art.396 al.10 C.pr.pen. În baza art.83 al.1 şi 3 C.pen., cu aplicarea art.5 NCP, amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art.84 C.pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art.85 al.1 C.pen. cu aplicarea art.5 NCP, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a.) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Satu Mare, la datele fixate de acesta; b.) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c.) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d.) să comunice schimbarea locului de muncă: e.) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art.85 al.2 C.pen. cu aplicarea art.5 NCP, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: b.) să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă 60 de zile, la Serviciul Public „Administraţia Domeniului Public” Satu Mare, la întreţinerea pieţelor, a bazelor sportive, a parcărilor publice cu plată, la curăţarea vegetaţiei şi a resturilor menajere de pe terenurile virane aflate în proprietatea mun.Satu Mare cu excepţia celor întreţinute de firmele de salubritate. În baza art.86 al.1 C.pen. cu aplicarea art.5 NCP, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art.85 al.1 lit.c-e C.pen. se comunică Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Satu Mare. În baza art.404 al.3 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art.25 şi 397 C.pr.pen. respinge constituirea de parte civilă a persoanei vătmate Ş.V.L. prin reprezentant legal G.A.C. În baza art.274 alin.1 C.pr.pen., obligă pe inculpatul Ş.C.C. la plata sumei de 1200 lei, cu titlul de cheltuieli judiciare avansate de stat.
Hotarare 1091/2015 din 24.09.2015Se amână pronunţarea soluţiei pentru data de 24.09.2015, sala 111, ora 14:30
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 10.09.2015Se acordă termen pentru ca inculpatul să achite o parte din pensia restantă
Incheiere de sedinta din 07.07.2015Faţă de lipsa inculpatului se acordă un nou termen de judecată în vederea repetării procedurii de citare cu acesta şi se dispune aducerea lui cu mandat.
Incheiere de sedinta din 04.06.2015În baza art.346 alin.2 C.proc.pen. constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul 2141/P/2013 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Satu Mare privind pe inculpatul S.C.C. trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de abandon de familie, prev. şi ped. de art.378 alin.1 lit.c NCP a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii cauzei privind pe inculpatul S.C.C. pentru săvârşirea infracţiunii de abandon de familie , prev. şi ped. de art. 378 alin (1) lit. c) NCP. Fixează termen de judecată la data de 04.06.2015, C5P, ora 08.30, sala 111 cu citarea părţilor.
Incheiere camera preliminara 135/2015 din 21.05.2015