Dosar 3077/94/2015 din 27.03.2015

părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia (art.338 NCP) alin. 2-art. 346 .p.p.


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 3077/94/2015
Data dosar:
27.03.2015
Instanta:
Judecătoria Buftea
Departament:
-
Obiect:
părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia (art.338 NCP) alin. 2-art. 346 .p.p.
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 15.07.2015 la ora 08:30

    Complet: C penal vară Cameră Preliminară/Fond
  • Încheiere

    In temeiul art. 278 cod procedură penală, admite sesizarea din oficiu. Dispune îndreptarea erorii materiale strecurate în minuta şi dispozitivul sentinţei penale nr. 177/24.06.2015, pronunţată în dosarul nr. 3077/94/2015, în sensul că se va menţiona ,, În baza art. 338 al. 1 N.C.pen. cu aplic. art. 5 C.pen. şi art. 396 alin.10 c.p.p. stabileşte pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare în sarcina inculpatului M**** M***** I**** pentru săvârşirea infracţiunii de părăsire a locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau procurorului care efectuează cercetarea faptei. În baza art. 338 al. 2 N.C.pen. cu aplic. art. 5 C.pen. şi art. 396 alin.10 c.p.p. stabileşte pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare în sarcina inculpatului M**** M***** I**** pentru săvârşirea infracţiunii de modificare a stării locului faptei sau ştergere a urmelor accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului, în loc de … „În baza art. 338 al. 1 N.C.pen. cu aplic. art. 5 C.pen. stabileşte pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare în sarcina inculpatului M**** M***** I**** pentru săvârşirea infracţiunii de părăsire a locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau procurorului care efectuează cercetarea faptei. În baza art. 338 al. 2 N.C.pen. cu aplic. art. 5 C.pen. stabileşte pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare în sarcina inculpatului M**** M***** I**** pentru săvârşirea infracţiunii de modificare a stării locului faptei sau ştergere a urmelor accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului” cum eronat s-a menţionat. Prezenta încheierea face parte integranta din actul anterior menţionat. In temeiul art. art. 272 alin. 1 Cod procedura penala cheltuielile judiciare avansate de stat vor rămâne in sarcina acestuia. Fără cale de atac. Data în şedinţă publica, astăzi, 15.07.2015.

    Incheiere indreptare eroare materiala din 15.07.2015
  • Sedinta din data de 24.06.2015 la ora 08:30

    Complet: C2 Penal Cameră Preliminară/Fond
  • Condamnare fără acord de recunoaştere

    În baza art. 338 al. 1 N.C.pen. cu aplic. art. 5 C.pen. stabileşte pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare în sarcina inculpatului M**** M***** I**** pentru săvârşirea infracţiunii de părăsire a locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau procurorului care efectuează cercetarea faptei. În baza art. 338 al. 2 N.C.pen. cu aplic. art. 5 C.pen. stabileşte pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare în sarcina inculpatului M**** M***** I**** pentru săvârşirea infracţiunii de modificare a stării locului faptei sau ştergere a urmelor accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului. În temeiul art. 38 al. 1 C.pen. raportat la art. 39 al. 1 lit.b C.pen. contopeşte pedepsele aplicate anterior, inculpatul urmând a executa pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare la care se va adăuga sporul obligatoriu de 5 luni şi10 zile închisoare, în final inculpatul urmând a executa pedeapsa de 1 an şi 9 luni şi 10 zile închisoare. În baza art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 4 ani, conform dispoziţiilor art. 92 C. pen. În baza art. 93 alin. (1) C. pen. obligă pe inculpatul M**** M***** I**** ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a)să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Ilfov, la datele fixate de acesta; b)să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c)să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d)să comunice schimbarea locului de muncă; e)să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. (2) lit. b) C. pen. impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune Ilfov sau organizat de instituţii din comunitate. În temeiul art. 93 alin. 3 C.pen. impune inculpatului Miohai Marius Ionuţ să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile în cadrul Primăriei comunei Grădiştea. În baza art. 91 alin. (4) C. pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C. pen. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 800 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Onorariul cuvenit apărătorului din oficiu rămâne în sarcina statului. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 24.06.2015..

    Hotarare 177/2015 din 24.06.2015
  • Sedinta din data de 13.05.2015 la ora 08:30

    Complet: Cameră Consiliu C 2 Penal Cameră Preliminară/Fond
  • Amână cauza

    În baza art. 346 alin. (2) C. proc. pen. constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr. 4742/P/2012 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Buftea privind pe inculpatul M**** M***** I**** trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunilor de părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea faptei, prev. de art. 338 alin. 1 NCP, şi fapta oricărei persoane de a modifica starea locului sau de a şterge urmele accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integritării corporale ori a sănătpţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului, prev. şi ped. de art. 338 alin. 2 C.pen. cu aplic. art. 38 alin. 1 C.pen. şi a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii cauzei privind pe inculpatul M**** M***** I****. Fixează termen de judecată pe fondul cauzei la data de 24.06.2015 pentru când se va cita inculpatul. . Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 13.05.2015.

    Incheiere camera preliminara din 13.05.2015

Flux dosar


Actualizare GRPD