Dosar 333/86/2015 din 20.01.2015

alte cereri CONTESTAŢIA DEBITORULUI ÎMPOTRIVA TABELULUI PRELIMINAR AL CREDITORILOR


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 333/86/2015
Data dosar:
20.01.2015
Instanta:
Tribunalul Suceava
Departament:
Secţia I civilă
Obiect:
alte cereri CONTESTAŢIA DEBITORULUI ÎMPOTRIVA TABELULUI PRELIMINAR AL CREDITORILOR
Categorie:
Faliment
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 21.04.2015 la ora 09:00

    Complet: C2FF
  • Admis

    Ia act de renunţarea contestatorului la contestaţia formulată în contradictoriu cu creditorul BRD-GSG SA în ceea ce priveşte înscrierea întregii creanţe diminuate cu suma de 410.000 lei precum şi solicitarea de reducere cu suma de 400.000 lei constând în două scrisori de garanţie bancară, una în sumă de 100.000 lei emisă în favoarea creditorului BRD-GSG SA şi cealaltă în sumă de 300.000 lei emisă în favoarea creditorului SC ALEXANDRION GRUP ROMÂNIA SRL. Respinge, ca nefondate, contestaţiile împotriva tabelului preliminar al creanţelor, formulate de debitorul SC DEFEL COM SRL, cu sediul social în Municipiul Suceava, str. Alexandru cel Bun nr. 47, Jud. Suceava, cod unic de înregistrare 7618921, număr de ordine în registrul comerţului J33/876/1995, prin administrator special RUSU ADRIAN (cu privire la cuantumul creanţelor creditorilor SC BLANDIA SRL, ANAF – Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili şi BRD-GSG SA). Admite contestaţia debitorului împotriva tabelului preliminar al creanţelor cu privire la cuantumul creanţei creditorului SC ALEXANDRION GRUP ROMÂNIA SRL. Dispune diminuarea creanţei creditorului SC ALEXANDRION GRUP ROMÂNIA SRL cu suma de 307.356,67 lei creanţă chirografară reprezentând discounturi. Executorie. Cu drept de apel care se depune la Tribunalul Suceava în termen de 7 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 21 aprilie 2015.

    Hotarare 357/2015 din 21.04.2015
  • Sedinta din data de 07.04.2015 la ora 09:00

    Complet: C2FF
  • Amână cauza

    Pentru a le da părţilor posibilitatea să depună concluzii scrise, va dispune amânarea pronunţării.AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA DATA DE 21 APRILIE 2015.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 07.04.2015
  • Sedinta din data de 10.02.2015 la ora 09:00

    Complet: C2FF
  • Amână cauza

    Constată că probele propuse de contestator sunt concludente, pertinente şi utile soluţionării cauzei motiv pentru care: îi va pune în vedere creditorului BRD-GSG SA să depună la dosarul cauzei contractul de credit nr. 69/11.02.2009 precum şi actul adiţional nr. 3 la contractul de credit privind constituirea depozitului de cash colateral; îi va pune în vedere creditorului SC BLANDIA SRL să depună la dosarul cauzei înscrisurile despre care face vorbire în întâmpinare; va admite proba cu expertiză tehnică judiciară în specialitatea contabilitate. În urma tragerii la sorţi, constatând că a fost ales expertul cu numărul de ordine 82 de pe lista cu experţi transmisă de Biroul Local de Expertize Tehnice Judiciare şi Contabile de pe lângă Tribunalul Suceava, o va desemna în cauză în calitate de expert pe doamna POTLOG CRISTINA, cu domiciliul în Municipiul Suceava, str. Petru Rareş nr. 49, email: [email protected], telefon 0230526991, 0767922240. Va stabili în sarcina contestatorului avansul onorariu expert în cuantum de 500 lei şi îi va pune în vedere să facă dovada achitării acestuia în termen de 10 zile de la data primirii încheierii de şedinţă, sub sancţiunea decăderii din probă. După achitarea avansului onorariu expert, urmează să i se aducă la cunoştinţă expertului numirea sa în cauză şi să i se pună în vedere să procedeze la întocmirea raportului de expertiză. Raportul de expertiză va trebui să răspundă, în urma convocării părţilor, la următorul obiectiv: calcularea discount-urilor pe care creditorul SC ALEXANDRION GROUP ROMÂNIA SRL este obligat să i le acorde debitorului conform contractului de vânzare-cumpărare nr. 20/2011. În scopul administrării probelor propuse, urmează să dispună amânarea judecării cauzei

    Incheiere de sedinta din 10.02.2015

Flux dosar


Actualizare GRPD