S**** N* M******
InculpatS***** R************* P*** D******* G******* R******** A F********* P****** T********
Parte vătămatăA******* B********
Parte vătămatăÎn baza art.9 alin.1 lit.c din Legea nr.241/2005, cu aplic. art.41 al.2 C.p. din 1969 şi art.5 C.p., condamnă inculpata S.M., la o pedeapsă de 2 ani şi 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală, în formă continuată. În baza art.65 alin.1 şi 2 C.p. aplică inculpatei pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute la art.64 lit.a teza II, b şi c C.p. – dreptul de a exercita funcţia de administrator al unei societăţi comerciale pe o perioadă de 3 ani după executarea pedepsei principale. În baza art.71 C.p. interzice inculpatei exercitarea drepturilor prevăzute la art.64 lit.a teza II, b şi c C.p.– dreptul de a exercita funcţia de administrator al unei societăţi comerciale pe durata executării pedepsei. În baza art.861 alin.1 C.p. suspendă sub supraveghere executarea pedepsei aplicate inculpatei pe o perioadă de 4 ani şi 6 luni, termen de încercare stabilit în condiţiile prevăzute de art.862 C.p. În baza art.863 alin.1 C.p. obligă inculpata ca, pe durata termenului de încercare, să se supună următoarelor măsuri de supraveghere : - să se prezinte, la datele fixate, la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Timiş, căruia i se încredinţează supravegherea; - să anunţe, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; - să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele de existenţă. În baza art.359 C.p.p. atrage atenţia inculpatei asupra consecinţelor nerespectării dispoziţiilor art.864 C.p. În baza art.71 alin.5 C.p. suspendă executarea pedepsei accesorii aplicate inculpatei pe durata termenului de încercare. În baza art.25 C.p.p. raportat la art.397 C.p.p. şi cu aplicarea art.998, 999 din V. Codul Civil, obligă inculpata la plata sumei de 545.689,49 lei, la care se vor adăuga dobânzile şi penalităţile aferente conform Codului de procedură fiscală, până la data plăţii efective, către partea civilă Statul Român, reprezentat prin ANAF – AJFP Timiş. În baza art.249 C.p.p. rap. la art.11 din Lg. 241/2005, dispune instituirea unui sechestru asigurător asupra bunurilor mobile şi imobile ale inculpatei până la concurenţa sumei acordate părţii civile cu titlu de daune materiale. Un exemplar al prezentei hotărâri se va comunica Oficiului Registrului Comerţului Timiş în vederea înregistrării. În baza art.275 alin.2 C.p.p. obligă inculpata la plata sumei de 2.500 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 09.12.2015.
Hotarare 390/2015 din 09.12.2015Amână pronunţarea cauzei la data de 09.12.2015.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 25.11.2015Pentru studierea raportului de expertiză şi formularea eventualelor obiecţiuni.
Incheiere de sedinta din 11.11.2015Pentru depunerea raportului de expertiză.
Incheiere de sedinta din 28.10.2015Se va cita martorul şi se va depune raportul de expertiză.
Incheiere de sedinta din 07.10.2015Pentru repetarea procedurii de citare cu martora lipsă la acest termen.
Incheiere de sedinta din 30.09.2015Se repetă procedura de citare cu martorii cu mandate de aducere.
Incheiere de sedinta din 23.09.2015Se citează martorii din rechizitoriu.
Incheiere de sedinta din 09.09.2015În baza art. 346 alin. (2) C. proc. pen. constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr.598/P/2011 al Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş privind pe inculpata S. M., a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii cauzei privind pe inculpata S. M. Fixează termen de judecată la data de 09 septembrie 2015, sala 162, ora 09.00, pentru când inculpata are termen în cunoştinţă şi se va cita partea civilă Dispune plata sumei de 130 lei din fondurile MJ către Baroul Timiş reprezentând onorariu parţial cuvenit avocatului desemnat din oficiu.(d-na avocat Hânda Alina Ecaterina – delegaţie pentru asistenţă juridică obligatorie nr.10583/19.06.2015), a cărei delegaţie a încetat la acest termen prin prezentarea apărătorului ales. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, azi 29.07.2015.
Incheiere camera preliminara din 29.07.2015